Yüzük Ölçüsü Nasıl Alınır | Yüzük Ölçüsü Hesaplama 2023

Yüzük_Ölçüsü_Nasıl_Alınır_

Yüzükler, bazen taşımaktan hoşlandığımız bir aksesuar, bazen medeni halimizi belirten bir simge ya da çok önemli birinin yadigarı olarak hayatlarımızda hep önemli bir yere sahiptir. Geçmişte yüzük edinmek için bir kuyumcuya gitmek ve parmak ölçülerimizin profesyonel bir şekilde alınması yeterliydi. Günümüzde ise internetin sunduğu satın alma konforu sayesinde çoğu zaman kuyumcuya gitmeye bile gerek kalmadan yüzük satın almak mümkün hale geldi.

Elbette ki bir e-ticaret platformundan yüzük satın almanın belirli zorlukları da bulunmaktadır ve bu zorlukların başında yüzük ölçünüzü öğrenmek ilk sıradadır dersek abartmış olmayız. Yüzük ölçüsü nasıl alınır sorusuna verilebilecek birkaç doğru cevap var. Biz de bu makalemizde iki ana soruya cevap vermeye çalışacağız: Yüzük ölçüsü nasıl alınır? Yüzük ölçüsü hesaplaması nasıl yapılır?

Yüzük ölçüsü nasıl alınır

Yüzük ölçüleri coğrafya ve ülke bazında değişiklik göstermektedir. Bunun başlıca nedeni örneğin İngiltere ve ABD gibi ülkelerde kullanılan ölçü sisteminin metrik değil emperyal olmasıdır. Ülkemizde ise emperyal sistem yerine ölçümler milimetre üzerinden yapılmaktadır. Eğer yüzük ölçünüzü ev koşullarında öğrenmek istiyorsanız, yüzük satın alacağınız işletmenin sizden beklediği ölçüm türünün milimetre cinsinden olacağını unutmamalısınız.

Yüzük ölçüsü almak için evinizin konforunda uygulayabileceğiniz üç ana yöntemden bahsetmek mümkündür. Daha sonra detaylıca açıklayacağımız bu yöntemler ise şunlardır:

  • İp ya da kâğıt ile yüzük ölçüsü alma
  • Karşılaştırma ile yüzük ölçüsü alma
  • Yüzük ölçü araçları ile yüzük ölçüsü alma
  • Profesyonel yardım ile yüzük ölçüsü alma

Yüzük ölçüsü hesaplama

Bir önceki başlıkta bahsettiğimiz gibi farklı ölçü sistemleri kullanan ülkeler için yüzük ölçüsü hesaplama yöntemleri farklılık gösterebilmektedir. Ülkemizde kullanılan metrik sistem olan milimetre bazlı ölçüm ise şu şekilde yapılır: Parmak çevrenizi birazdan açıklayacağımız yöntemlerle ölçtüğünüzde elde ettiğiniz ölçüm sonucunu pi sayısı, yani 3.14 ile çarptığınızda yüzük ölçünüz için gereken milimetre değerini elde etmiş olursunuz.

Her insanın parmak yapısı kendine özeldir. Parmak eklemlerinin daha çıkık olması ya da daha düz bir yapıda olması mümkündür. Bu nedenle, yüzük parmağınızın anatomik yapısını göz önünde bulundurarak elde ettiğiniz ölçüye en yakın üst yüzük ölçüsünü sipariş etmeniz gerekir. Genellikle bu ölçü, yüzüğün parmak eklemine sıkışmadan takılıp çıkarılabileceği ilk ölçüdür.

yüzük ölçüsü-tr.jpg (205 KB)

Yüzük ölçüsü alma

Yüzük ölçüsü almak için daha önce bahsettiğimiz dört ana yöntem kullanılabilir. Bu yöntemlerden üç tanesi evinizin konfor alanında gerçekleştirebileceğiniz yöntemlerden oluşurken, bir tanesi dış destek ile gerçekleştirilebilir. Peki yüzük ölçüsü nasıl alınır?

1-İp ya da Kâğıt ile Yüzük Ölçüsü Alma

İp ve kâğıt her evde bulunabilen basit malzemelerin başında gelir. Bu iki malzemeden herhangi biri ile yüzük ölçünüzü almanız oldukça kolaydır. Öncelikle satın alacağınız yüzüğü takacağınız parmağınızın çevresine bir ip ya da kâğıt dolayarak iki ucun birleşim noktasını işaretlemeniz gerekir. İşaretleme yapıldıktan sonra bir cetvel ya da mezura ile işaretlediğiniz alan ölçülür. Elde ettiğiniz ölçü örneğin; 46,5 mm gibi bir ölçüm gerçekleştirdiğinizde, bunu daha önce bahsettiğimiz pi sayısı (3.14) ile çarpmanız size nihai ölçüyü verecektir. Sonrasında üretici tarafından sunulan ölçü tablosunda (boyutlar genellikle her 4 milimetrede bir artar) size uygun olan ölçüyü öğrenerek siparişinizi oluşturabilirsiniz.

yüzük_ölçüsü_alma_yöntemi_çevre_yöntemi.jpg (125 KB)        yüzük_ölçüsü_alma_yöntemi_çap_yöntemi.jpg (117 KB)

2- Karşılaştırma ile yüzük ölçüsü alma

Bazı durumlarda ip ya da kâğıt ile ölçüm yapma şansı bulunamayabilir. Bu durum özellikle birine sürpriz bir hediye olarak yüzük almak isteyenler için geçerli olabilmektedir. Bu gibi durumlarda kişinin rahatça kullandığından emin olduğunuz bir yüzüğünü kullanarak da ölçüm yapabilirsiniz. Hali hazırda kullanılan bir yüzüğün iç çapının en geniş iki nokta arasını bir cetvel ya da mezura ile ölçtükten sonra elde ettiğiniz sonucu üreticinin sunduğu ölçüm tablosu ile karşılaştırın. Bu tür bir ölçüm gerçekleştirdiğinizde, yüzüğün eklemlere sıkışması gibi riskleri de ortadan kaldırmış olacağınızdan, mevcut yüzük ölçüsüne en yakın ölçüyü tercih etmeniz yeterli olacaktır.

 

yüzükler.jpg (51 KB)

 

3- Yüzük ölçüsü alma araçları

Alex makine olarak yüzük ölçüsü almak için kullanabileceğiniz iki ayrı aracın satışını gerçekleştirmekteyiz. Profesyonellerin de kullandığı bu ölçü araçları sayesinde, yüzük ölçünüzü hiçbir sorun yaşamadan alabilirsiniz. Peki hangi ölçüm aracı nasıl kullanılır? Gelin bu soruya birlikte yanıt verelim.

Yüzük ölçü malafası: Bu ölçüm aracı, mevcut bir yüzüğün iç çapını mükemmel bir doğrulukta almanıza olanak tanır. Silindirik konik yapıya sahip bir metaldir ve üzerinde yüzük çaplarının ölçüm karşılıkları yazılıdır. Ölçüm aracı, ölçümü yapılacak yüzüğün içinden geçirilir ve yüzüğün kendi iç çapına en uygun çapa kadar ilerlemesi sağlanır. Zahmetsiz bir işlemdir ve hızlıca ölçüm yapılmasına olanak tanır. Yüzük alet üzerindeki kendi çapı ile eşleştiğinde elde edilen sonuç bir kenara not alınır ve yüzük siparişi bu ölçü ile verilebilir.

malafa ölçüsü.jpg (52 KB)

Metal yüzük halkalar: Standart yüzük ölçüleri almaya olanak tanıyan bu ölçüm aracı 36 farklı ölçüye sahiptir. Metal yüzüklerden oluşan bir anahtarlık gibi görünen bu aletin her ölçü için yüzük benzer bir halkası bulunur. Yüzük ölçüsünü öğrenmek isteyen kişi bu halkaların kendine uygun olan ölçüyü bulana kadar teker teker ilgili parmağına takması gerekir. Parmağa en iyi oturan ölçü bir kenara not edilir ve yüzük siparişi verilirken satıcı ile paylaşılır.

211-402.png (43 KB)   211-430.png (46 KB)  211-403.png (48 KB) 211-401.png (34 KB)

4- Profesyonel Yardım ile Yüzük Ölçüsü Alma

Yüzük ölçüsü almak için her zaman yukarıda bahsettiğimiz imkanlara sahip olunamayabilir. Bu gibi durumlarda en hızlı ve kesin çözüm elbette ki profesyonel yardım almaktır. Yüzük satın almayı düşündüğünüz kuyumcu bu konuda size çözüm sunabilir. Ayrıca yaşadığınız bölgedeki herhangi bir kuyumcu da yüzük ölçünüzü kolaylıkla alabilir. Kuyumcular genellikle metal yüzük halkaları ve yüzük ölçü malafası kullanarak işlemi zahmetsizce gerçekleştirebilmektedir.

Örnek yüzük ölçü talimatı için tıklayınız.

Uluslararası yüzük ölçüleri

Uluslararası yüzük ölçüleri, her ülkenin kullandığı ölçü biriminin türüne ve bazı durumlarda da o ülkenin yüzük ölçüleri konusunda uyguladığı standartlara göre değişkenlik gösterebilmektedir. Ülkemizde hali hazırda en yaygın kullanılan uluslararası yüzük ölçüsü olan metrik sistem kullanılmaktadır.

Uluslararası ölçüm tablosu.jpg (65 KB)

İngiltere İrlanda ve Avustralya

İngiltere, İrlanda ve Avustralya gibi ülkelerde bu ölçüler yarı ölçülü alfabetik bir ölçekle tanımlanır. Metrik sistemle yapılan ölçüm sonucunun her 1,25 milimetresi farklı harflerle temsil edilir. Örneğin C ile ifade edilen yüzük parmağı çevresi 40 milimetrelik bir ölçüye sahiptir.

Avrupa Ülkeleri

Avrupa ülkelerinin büyük çoğunluğunda ölçüm için ISO 8653:2016 standartları kullanılmaktadır. Bu ölçüm sisteminde elde edilen parmak çevre boyutundan 40 çıkarıldığında yüzük ölçüsü elde edilir. Buna göre parmak çevresi 50 milimetre olan bir bireyin yüzük ölçüsü 10’dur.

Rusya

Rusya’da ise durum biraz daha basitleştirilmiştir. Örneğin, elde edilen parmak çapı 16,90 milimetre gibi bir rakam olduğunda yüzük çapı 17 olarak kabul edilirken, elde edilen çap 16,10 milimetre ise yüzük çapı 16 olarak kabul edilir.

Kiloya göre yüzük ölçüsü

Her bireyin vücut şekli ve kilo alıp verdiğinde bu durumun vücut ölçüleri üzerindeki etkileri farklıdır. Kadınlar genellikle kilo alıp verdiklerinde yüzük ölçülerinde değişimler olduğunu ifade etseler de kiloya göre yüzük ölçüsü almanın standart ölçüm yöntemleri açısından bir farkı yoktur. Elbette ki satın alma işlemi sonrası kilo değişimlerinde yaşanılabilecek belirli sorunlardan bahsetmek mümkündür. Mevcut bir yüzüğün artık parmaklarınızda sıkıştığı ya da çok bol gelmesi nedeniyle sürekli düşmesi gibi olumsuzluklar yaşanabilir. Bu gibi durumlarda kişinin yüzük ölçüleri yukarıda bahsettiğimiz yöntemlerle tekrar alınarak mevcut yüzüğün daraltılması ya da genişletilmesi gerekebilir.

Standart Yüzük Ölçüsü Ne Kadar?

Her üretici ve ülke arasında yüzük ölçü standartları bakımından farklılıklar olabilir. En uygun çözüm kişiye özel ölçünün alınarak bu ölçüye uygun yüzüğün satın alınmasıdır. Ölçüm yapılamayan durumlar için ülkemizde kadınların ortalama yüzük ölçüsü 12-14 olarak belirlenmiştir. Bu ölçü aynı zamanda standart yüzük ölçüsü olarak üreticiler tarafından kabul edilmiştir.

YÜZÜK ÖLÇÜ BOYUTU.jpg (71 KB)

Yüzük alacağım ama ölçüsünü bilmiyorum

Yüzük satın alacak biri için tartışmasız en büyük soru işareti yüzük ölçüsüdür. Makalenin bu bölümüne kadar geldiyseniz, hali hazırda yüzük ölçünüzü nasıl öğrenebileceğinizi, yüzük ölçüsü hesaplamayı ve ülkemizde kadınlar için kabul edilen standart yüzük ölçüsünü öğrenmiş olmalısınız. Sizlere sunduğumuz yöntemler arasından size en uygun olanı tercih ederek yüzük satın alırken ihtiyacınız olan yüzük ölçünüzü kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Çaktırmadan yüzük ölçüsü alma

Eşinize ya da arkadaşınıza sürpriz bir yüzük almak istiyor fakat yüzük ölçüsünü bilmiyorsanız, bu noktada her şey hayal gücünüze bağlıdır. Mevcut bir yüzüğün ölçülerini almak bu noktada çözüm olarak size önerebileceğimiz en doğru tercih olacaktır. Bununla beraber yüzük ölçüsünü kendisinin söylemesi için çeşitli oyunlar kurgulayabilir, boy – yüzük ölçüsü, kilo – yüzük ölçüsü orantısı üzerinden farklı kurgular yapabilirsiniz.

Çaktırmadan Yüzük Ölçüsü Alma

 

Parmak ölçüsü nasıl alınır

Halk arasında parmak ölçüsü olarak tabir edilen ölçü aslında yüzük ölçüsüdür. Bu bağlamda, parmak ölçüsü nasıl alınır şeklinde bir soruya verilebilecek en iyi cevap, yüzük ölçüsü alma başlığında yer verdiğimiz yöntemlerdir. Alex Makine olarak uzun yıllardır edindiğimiz tecrübeler ile en iyi yüzük ölçüsü alma araçlarını sizlerin beğenisine sunmaktayız. Hem profesyonellerin hem de ev konforunda yüzük ölçüsünü öğrenmek isteyenlerin tercih edebileceği ürünlerimize buraya tıklayarak erişebilirsiniz.

 

İlgili Yazılar
Doğru Kolye boyu Nasıl Seçilir? | Kolye Uzunlukları Rehberi

Doğru Kolye boyu Nasıl Seçilir? | Kolye Uzunlukları Rehberi

Tel Çekme Makinesi Nedir, Nasıl Kullanılır?

Tel Çekme Makinesi Nedir, Nasıl Kullanılır?

Mikron Ölçer Nedir? | Nasıl Çalışır?

Mikron Ölçer Nedir? | Nasıl Çalışır?

Doğru Lazer Kesim Makine Seçimi Nasıl Olmalı? | 2023 Lazer Kaseim Makine Rehber

Doğru Lazer Kesim Makine Seçimi Nasıl Olmalı? | 2023 Lazer Kaseim Makine Rehber

ISTANBUL JEWELRY SHOW DA ALEX MAKİNA  DA VAR!

ISTANBUL JEWELRY SHOW DA ALEX MAKİNA  DA VAR!

Elmas Aletleri Nelerdir? | Nasıl Çalışır?

Elmas Aletleri Nelerdir? | Nasıl Çalışır?

Doğru Lazer Kaynak Makine Seçimi Nasıl Olmalı?

Doğru Lazer Kaynak Makine Seçimi Nasıl Olmalı?

Lazer Kaynak Makinesi Nedir | Nasıl Çalışır

Lazer Kaynak Makinesi Nedir | Nasıl Çalışır

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.