Elmas Aletleri Nelerdir? | Nasıl Çalışır?

elmas kesme aletleri

Elmas aletleri; kesme, taşlama ve cilalama gibi işlemelerin yapılması için kullanılırlar. Alex Makina bünyesinde aradığınız ve ihtiyacınız olan birçok elmas aleti çeşitlerini bulabilir ve size özel fiyatlardan hemen sipariş verebilirsiniz.

Elmas Aletleri Nelerdir?

Bir elmas aleti, bir kesici kenar, bir destek bıçağı ve bir sondaj borusundan oluşmaktadır. Elmaslar, kesici kenarın bazı bölgelerinde bulunabilir. Elmas aletlerinin yalnızca küçük bir yüzdesi, mücevher için uygun olmayan doğal veya sentetik olarak üretilmiş elmaslardan yapılmaktadır. Aletin uygun şekilde çalışması için yüksek kaliteli elmaslara ve her segmentte uygun yüksek miktarda elmasa sahip olması gerekir. Elmas bıçaklar, elmas matkaplar, polikristalin elmas (PCD) kesme aletleri ve elmas taşlama aletlerinin tümü standart elmas aletlerin örnekleridir. Her zaman doğru iş için doğru araçları kullandığınızdan emin olmalısınız. Örneğin; betonu kesmek için asfalt bıçağı kullanmak, malzeme için çok güçlü bir bağ oluşmasına neden olacaktır.

Not: Elmaslar çeliği kesmek için kullanılmamalıdır; çünkü karbon iş parçasının içinde çözülerek takım ömrünü ve iş sertleşmesini azaltır.

210-112.png (31 KB) 201-800.png (50 KB)210-110-.png (32 KB)

Elmas Çeşitleri

4 farklı elmas çeşidi vardır:

 • Tip la – en yaygın olanı.
 • Tip Ib – ikinci en yaygın olanı.
 • Tip 1aB – en yaygın üçüncüsü.
 • Tip IIa ve IIb. İnklüzyonların aksine, karbon atomlarının kristal kafesi içindeki atomik seviyedeki safsızlıkları tespit etmek için bir kızılötesi analizör gereklidir.

Renksiz bir elmas en idealdir. Bunlar en nadir elmaslardır. Aslında, çoğu elmasın hafif sarı veya kahverengi tonları vardır. Renk, GIA tarafından D'den (renksiz) Z'ye (renkli) derecelendirilir.  Genellikle, sınıf farkı incedir. Görünür bir renk tonu (K+) ile göz alıcı bir elmas yaratmak mümkündür. Sadece N ve üzeri elmasların gölgesi vardır. Bu elmaslarda ton derinleşir.

Renkli elmaslar doğal olarak oluşur. Bunlar en popüler renkler ve elmas türleridir. Aşağıda bulabilirsiniz:

 • Pembe
 • Mavi
 • Kahverengi
 • Sarı
 • Turuncu
 • Yeşil
 • Kırmızı.

Çoğu doğal elmas sarıdır. Beyaz, mavi, yeşil ve kırmızı elmaslar ise nadir bulunan elmas türleridir.

Yüksek Hassasiyetli Elmas Alet Türleri

Yüksek hassasiyetli en iyi 5 elmas alet mevcuttur. Harika seçimimize bir göz atın:

 1. Rayba

İşleme söz konusu olduğunda Raybalar en iyi seçenektir; çünkü küçük hata payları, yüksek doğruluk ve maliyet etkinliği ile mükemmel yüzey kalitesini garanti ederler. Raybalar, karbür raybalara göre önemli ölçüde daha uzun takım ömrüne sahiptir. Aynı zamanda, kesme süresini kısaltan ve üretkenliği artıran yüksek bir kesme açısına sahiptirler. Bu kesici takımın en çekici özelliklerinden biri tasarımdaki çok yönlülüğüdür.

 1. Matkap

Matkaplarla ilgili en iyi şey, geliştirilmiş yüzey pürüzlülüğü ve delik toleransı nedeniyle ne kadar iyi kesim yapmalarıdır. Bunun yanı sıra, matkaplar havacılık ve uzay bileşenlerini ve malzemelerini kesmek için oldukça idealdir. Özellikle Kademeli Matkaplar, daha kısa sürede temiz bir kesim üretecek şekilde tasarlanmıştır.

 1. Parmak Freze

Parmak frezedeki yüksek eğim açılı kesici uç, çapak oluşumunu daha uzun süre azaltır. Sonuç olarak, yüksek kesme hızında talaşlı imalat yaparak daha fazla verimlilikle daha büyük miktarlar üretebilirler. Bu elmas aleti, yüzey kalitesini de iyileştirir. Sonuç olarak parmak frezeler, demir dışı metallerin finisajı ve güçlendirilmiş plastiklerin işlenmesi için mükemmel bir seçimdir.

 1. Sıkıcı Araçlar

Sıkıcı araçlar, delik büyütmek için kullanılır. Boring Tools'u kullanarak, mükemmel sonlandırma kalitesi sunarken aynı zamanda yüksek hassasiyet elde edebilirler. Bu uygulama için ideal olan alüminyum alaşımlarını işlemek için delik işleme takımlarını kullanabilirsiniz. Her şeyden önce, mümkün olan en iyi işleme sonuçlarını elde etmek için yüksek rijitliğe sahip ekipmanın yanı sıra yüksek hassasiyetli bir tutucu kullanmak tercih edilmektedir.

 1. Şekillendirme Araçları

Şekillendirme araçları, iş parçası şekillerinin ve boyutlarının karmaşıklığını artırırken döngü süresini azaltabilen bir çözüm sunar. Kopyalama ve çok aşamalı tasarımları birleştiren şekillendirme araçları, üretkenliğin artmasına katkıda bulunur. Ayrıca, bu endüstriyel kesme aletlerinin ürettiği yüksek yüzey kalitesi göz ardı edilemez.

Elmas Aletler Nasıl Çalışır?

Elmas aletler malzemeyi mikro ölçekte kaldırabilirler.  Bu işlem sırasında metal bağ yıpranmaz; daha ziyade, elması "sırlayarak" daha az etkili hale getirirler. Sonuç olarak elmas kaplanır. Kesme maddesi olarak elmas yerine metal bağ kullanılmaktadır. Safirden granite ve fayansa kadar her şeyi kolayca kesmek için bir elmas testere kullanabilirsiniz. Elmas aletin kesmeye devam etmesi için elmasları çevreleyen metal bandın aşınmaması gerekir. Elmas bıçağın etkili bir şekilde kesmesi için, en iyi sonuçları elde etmek için hem elmas bıçağın hem de malzemenin birlikte çalışması gerektiğini anlamak son derece önemlidir. Elmas tipi, kalitesi ve tane boyutu testereye, üzerinde çalışılan malzemeye göre seçilmelidir. Ayrıca yapıştırma malzemesi kesilecek malzeme ile uyumlu olmalıdır. Sonuç olarak, tüm malzemeleri kesmek için tek bir bıçak kullanmak mümkün değildir.

Volan ve Posalux Aletleri

Volan

Esnek makineler her türlü takı üzerinde parlak tasarımlar oluşturabilmektedir. Standart esnek şaftlı makineler için yüksek hızlı el aleti gereklidir.

Posalux Aletleri

Posalux elmas aletlerle yapılan kesimler kusursuzdur. İçbükey ve dışbükey yüzeylere sahip elmas aletler parlak tekdüze bir yüzey oluşturur. Posalux aletleri dünya geleneğinde kullanılan el yapımı araçlardır. Daha ucuz muadillerine göre çeşitli avantajları vardır. Bir büyüteç, kesme kenarının arkasında ek bir yönlü yüzey ortaya çıkarır. Altın pullar artık ek yönler sayesinde uçup gidebilir. Daha parlak bir kesim ve daha uzun ömürlü bir elmas bu işlemin sonucunda elde edilir. Daha ucuz aletlere kıyasla endüstriyel elmaslarda daha keskin, daha hassas (mikroskobik olarak hassas) kesim açıları vardır.

CNC, VMC ve Torna Takımları

CNC ve VMC gibi son teknoloji makineler gelişmiş araçlar gerektirir. Bu yüksek teknolojili metal işleme aleti kullanılarak modern teknoloji için parçalar yapılabilir. CNC'ler, torna tezgahları, freze tezgahları, lazer kesiciler ve çok daha fazlası dahil olmak üzere çeşitli üretim süreçlerinde kullanılabilir. CNC'ler (bilgisayar sayısal olarak kontrol edilen makineler), hızı ve metal işçiliği kontrol etmek için bilgisayar mantığını kullanmaktadır.

Torna Araçları

Çeşitli torna tezgâhları için uygun olan şekil ve boyutlarda Alex Makina olarak torna aletlerini sizlere sunmaktayız. Ayrıca, bunları müşterilerimiz tarafından sağlanan özelliklere göre uyarlayabilmekteyiz.

Zincir ve Top Aletleri

Adından da anlaşılacağı gibi zincir ve top aletleri;  zincir yontma makineleri ve zincir makineleri için tasarlanmış elmas kesme aletleri ile uyumludur.

 • Sisma, Ompar, Fasti ve diğerler zincir yontma makineleri ile uyumludur.
 • Çeşitli makineler için geniş bir ürün yelpazesi sunar.
 • İtalya, Türkiye, Hindistan, Çin ve dünyanın geri kalanından müşterilerimiz, kapsamlı teknik uzmanlığımız için bize güvenmektedir.
 • Karbür veya PCD bazlı malzemeler ve aletler; doğal veya mono Kristal elmaslar, bu araçların bir kombinasyonudur.

Arka Plan Aracı

Alex Makina, mücevher endüstrisi için yeni mücevher dokuları yaratmak için renkli gravür noktaları ve çoklu elmas noktaları gibi birçok benzersiz ve yaratıcı arka plan aracına sahiptir. Mücevher doku araçları, yüzükler, bilezikler ve diğer mücevher eşyaları için yeni mücevher dokuları oluşturmak için gereklidir. Renkli doku gravür elmas monteli noktalar, çeşitli renk ve boyutlarda sizlere sunulmaktadır.

Elmas Kesme Aletleri

Elmas kesme aletleri alüminyum, pirinç, bakır, grafit, ahşap, plastik ve karbon fiber takviyeli polimerleri kesmek için kullanılmaktadır. Kesici takımların birincil amacı, yüksek aşınma direnci ve sertlik seviyeleri elde etmektir. Geleneksel kesicilerle karşılaştırıldığında, PCD elmas takımları, kesme elemanı için daha uzun bir ömre sahiptir. Bu elmas aletler, tasarımlarınızı tam ölçülerinize göre uyarlamanıza da olanak tanır.

Elmas.jpg (41 KB)
Tüm Elmas Aletleri Alex Makina da

Elmas aletler için alışveriş yaparken, ihtiyacınız olan her şeye ve hatta daha fazlasına sahip olmanızı sağlayan, elmas türüne göre çok çeşitli elmas aletler arasından seçim yapma seçeneğiniz bulunmaktadır. Öncelikli olarak ısmarlama elmas takı tasarlama sürecinin tamamına aşina olmalısınız. Mücevher yapımı için ideal olan çok çeşitli elmas alet çeşitlerimiz bulunmaktadır. Herhangi bir ürünü kullanmadan önce daima kalitesini kontrol etmelisiniz. İhtiyacınız olan ürünleri seçmeniz oldukça önemlidir. Müşterilerimizi en son rekabetçi endüstri hakkında güncel tutmaktayız. Kuyumculuk bitirme ve işleme endüstrisindeki performansınız, son teknoloji elmas aletlerle arttırabilirsiniz. Özel ihtiyaçlarınıza ve bütçenize uygun çeşitli seçenekler sunarak önemli miktarda tasarruf etmenizi sağlamaktayız. Kuyum sektörü için ihtiyacınız olan birçok makine ve alete Alex Makina garantisi altında sipariş verebilirsiniz.  Alex Makina da tüm elmas alet çeşitleri çevre dostudur ve bir takım ekstralarla birlikte sizlere sunulmaktadır.

İlgili Yazılar
Doğru Kolye boyu Nasıl Seçilir? | Kolye Uzunlukları Rehberi

Doğru Kolye boyu Nasıl Seçilir? | Kolye Uzunlukları Rehberi

Tel Çekme Makinesi Nedir, Nasıl Kullanılır?

Tel Çekme Makinesi Nedir, Nasıl Kullanılır?

Mikron Ölçer Nedir? | Nasıl Çalışır?

Mikron Ölçer Nedir? | Nasıl Çalışır?

Doğru Lazer Kesim Makine Seçimi Nasıl Olmalı? | 2023 Lazer Kaseim Makine Rehber

Doğru Lazer Kesim Makine Seçimi Nasıl Olmalı? | 2023 Lazer Kaseim Makine Rehber

ISTANBUL JEWELRY SHOW DA ALEX MAKİNA  DA VAR!

ISTANBUL JEWELRY SHOW DA ALEX MAKİNA  DA VAR!

Elmas Aletleri Nelerdir? | Nasıl Çalışır?

Elmas Aletleri Nelerdir? | Nasıl Çalışır?

Doğru Lazer Kaynak Makine Seçimi Nasıl Olmalı?

Doğru Lazer Kaynak Makine Seçimi Nasıl Olmalı?

Lazer Kaynak Makinesi Nedir | Nasıl Çalışır

Lazer Kaynak Makinesi Nedir | Nasıl Çalışır

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.