Doğru Kolye boyu Nasıl Seçilir? | Kolye Uzunlukları Rehberi

doğru kolye boyu nasıl seçilir

Pek çok takı ve aksesuar gibi kolyeler de hem şıklığınız hem de dışarıdan bakan gözler için bir tamamlayıcı ve öne çıkarıcı rol üstlenir. Doğru kolye boyu seçimi pek çok farklı etkene bağlı olarak gerçekleştirilmelidir. Doğru kolye boyu nasıl seçilir sorusuna yanıt vermek için vücut yapınız, yüz kemik yapınız, boy ve boyun ölçüleriniz, giyim tarzınız ve kendinizi hangi boy kolye ile daha rahat hissedeceğiniz gibi faktörlere bağlı olarak pek çok farklı cevap vermek mümkündür. Bu makalemizde, kolye boyu belirlemek için atmanız gereken adımları, göz önünde bulundurmanız gereken faktörleri ve birkaç küçük ipucunu sizler için derlemeye çalıştık.

Kolye Uzunlukları Nelerdir?

Bir davet ya da organizasyona gittiğinizde, üzerinizde uzun süre taşıyacağınız her türlü kıyafet, takı ve aksesuarın şıklığınıza katkı sunmasını, bununla birlikte zaman geçtikçe rahatlığınızdan ödün vermenizi gerektirmemesini beklersiniz. Seçtiğiniz kolye açısından bunu sağlamanın yolu, doğru kolye uzunluğunu tercih etmektir. Kolyeler, tasarımlarına ve türlerine göre farklı uzunluklarda üretilirler. Elbette ki aşağıda verdiğimiz uzunluklar standart ölçüler olup, standart dışı gereksinimler için bu ölçülerin dışına çıkılması da az rastlanır bir durum değildir.

Kolye uzunluklarıyla ilgili hazırladığımız pdf. indirerek kolay bir şekilde doğru kolye boyunuzu seçebilirsiniz.

Gerdanlıklar

Boyun kısmına daha fazla oturan ve boyun tabanına yakın duran tasarımıyla gerdanlıklar için doğru boyut, zincir ile boyun arasında bir parmak mesafe kalacak şekilde rahat olduğu boyuttur ve standart uzunluklar 30,5 ile 40 cm arasında değişiklik gösterir.

Kısa Kolyeler

Köprücük kemiği çevresine oturan ve hafifçe boyun tabanının hemen altına doğru hafifçe düşecek şekilde tasarlanan kısa kolyeler için standart uzunluklar 40 ile 47 cm arasında değişiklik gösterir.

Matine Kolyeler

Göğüs üzerinde zarifçe duran ve dekolteyi işaret eden matine kolyeler, orta boylu ve dolgun vücut tipine sahip kadınlar için ideal tercihtir ve standart uzunlukları 47 ile 60 cm arasında değişiklik gösterir.

Opera Kolyeler

Uzun boylu kadınlar için oldukça iyi bir tercih olan opera kolyeler, uçlarında madalyon benzeri kolye uçları taşıyabilirler. Opera kolyeler için standart uzunluk 60 – 75 cm aralığındadır.

Uzun ya da İp Kolyeler

Genelde birkaç kat halinde takılan uzun kolyeler, 85 – 100 cm arası değişen uzunluklarda üretilmektedir.

kolye boyları

Kolye Boyu Nasıl Seçilir?

Kolye boyu seçimi genel olarak hangi tip kolye tercih ettiğinize, tarzınıza, hedeflediğiniz görünüm ve hisse, yüz kemik yapınız, vücut yapınız ve boyunuza bağlı olarak değişiklik gösterir. Bu bağlamda sizlere sunabileceğimiz ipuçlarını ilgili başlıklar altında detaylıca vermeye çalıştık. İnternetin henüz bu denli yaygın olmadığı dönemde, kolye seçimi yapılan kuyumcu aynı zamanda kolye boyu seçimi için de profesyonel destek sunmaktaydı. Bugün ise, online alışverişin bu denli yaygın olması sonucu kolye siparişleri de herhangi bir profesyonelin müdahale etme şansını ortadan kaldırmaktadır. Bu nedenle, makalenin ilerleyen bölümlerinde dikkat etmeniz gereken her detayı başlıklar halinde bulabilirsiniz.

Boynunuz En Önemli Noktalardan Birisi

Boynunuz hem kolye tipi hem de boyu açısından karar vermeniz için en önemli referans noktanızdır. Kolyenizin boynunuzu süsleyen bir aksesuar olduğu düşünüldüğünde, bu fikir daha anlaşılır hale gelecektir. Boynunuzun genel görünümü ve boyun ölçünüz, diğer tüm faktörlerden biraz daha önemli olmakla beraber, seçtiğiniz kıyafetler ve kıyafetin özellikle boynunuza olan etkileri göz önünde bulundurulmalıdır.

Boynunuzun Uzunluğu

Seçilen kolye uzunluğu, boyun yapınızı olduğundan farklı ve istediğiniz gibi göstermenize olanak tanıyabilir. Örneğin; yaka ve gerdanlık gibi kısa tip kolye uzunlukları, ince boyunlarda daha yüksek kısa boyunlularda daha düşük performans verme eğilimindedir. Bununla beraber geniş bir boyuna sahipseniz, genellikle istediğiniz uzunlukta bir kolye seçebilirsiniz. Bu durumda dikkat etmeniz gereken şey, tercih ettiğiniz kolyenin zincir kalınlığıdır.

Boynunuzun Yapısı

Boyun yapısı da kolye uzunluğu ve tipi tercihinde belirleyici bir rol oynar. Bir önceki başlıkta da belirttiğimiz gibi, çok kısa bir boyun için kısa bir kolye tercih etmek pek de istenen sonuçlar elde edilmesini sağlamayacaktır. Bu nedenle, kolye uzunluğu belirlerken boynunuzun yapısını incelemek ve doğru tercih için önerileri dikkate almak yararlı olacaktır. Ayrıca, özellikle yeni bir kolye satın alacak ve bunu dijital kanallardan gerçekleştirecekseniz, boyun çevrenizin ölçüsünü bilmek de faydalı olacaktır.

Boynunuzun Ölçüsünü Alın

E-ticaret web sitelerinden kolye satın almayı düşünüyorsanız, boynunuzun ölçüsünü bilmek size ciddi vakit kazandırabilir. Farklı kolye tipleri için referans olarak boyun ölçünüzü kullanarak basit hesaplamalar yapabilir ve sizin için en doğru kolye uzunluğunu tercih edebilirsiniz. Boyun ölçüsü almak için iki ana yöntemden bahsetmek mümkündür. Bu yöntemlerin ilki mevcut bir kolyenizin ölçüsünü almayı içerirken, diğer yöntem bir mezura ya da ip ve cetvel ile yeniden bir ölçüm yapmayı içermektedir.

kolye-min.jpg (20 KB)

Mevcut kolyenin ölçüsünü almak

Aslında en kolay yöntem mevcut bir kolyenin ölçüsünü alarak aynı ölçüde ya da zevkinize uygun şekilde daha kısa ya da daha uzun bir kolye tercih etmektir. Bu yöntemde mevcut bir kolye düz bir zemine uzunlamasına yerleştirilir. Tamamen düz olduğundan emin olduktan sonra kolyeyi bir uçtan diğerine ölçmeniz yeterli olacaktır.

mezura ile boyun ölçme

İp ya da mezura ile ölçü almak

İp ya da mezura kullanarak ölçü almak, satın almayı düşündüğünüz kolye tipini ayna karşısında bir mezura ya da ip ile taklit etmenizi içerir. Aynanın karşısına geçerek ip ya da mezurayı boynunuzda kolyenin durmasını istediğiniz şekli ile konumlandırın ve iki ucunu birleştirin. Bu sayede satın alacağınız kolye için belirtmeniz gereken ölçüyü tam olarak öğrenmiş olacaksınız.

Yüz Şeklinizi Göz Ardı Etmeyin

Kolye uzunlukları her ne kadar boyun ve vücudun alt kısmını ilgilendiriyormuş gibi görünse de şık bir seçim yapmak için doğru uzunluğun belirlenmesinde yüz şeklinizde oldukça önemlidir. Yukarıda belirttiğimiz her bir kolye türü, uzunlukları ile orantılı olarak farklı yüz tiplerinde daha iyi bir görünüm sağlamaktadır. Yüz şekliniz yuvarlak, oval, kare, kalp, uzun ve buna benzer farklı şekillerle karakterize edilir ve kolyeler yüzünüzün vücudunuzla ahenkli görünümünü sağlamakta yardımcı olabilir.

Kıyafetleriniz ve Kolye Boyunuz Arasındaki Uyum

Kolye ve benzeri takılar işlev olarak kıyafetlerin tamamlayıcısıdır. Bu bağlamda, giyim tarzınız ve kolye boyu seçiminizin doğru olması çok önemlidir. Gündelik bir kıyafetle kullandığınızda ve uzunluğu ile zarif ve şık bir görünüm elde ettiğiniz kolyenizi farklı bir tarzla denediğinizde aynı sonuçları alamayabilirsiniz. Bu durum kıyafetlerin tasarım farklılıkları, renkleri, vücudunuzla olan uyumları ve bir dizi farklı nedenden kaynaklanıyor olabilir. Kıyafetlerinizle kolye boyu arasındaki uyumu sağlamak için sahip olduğunuz ya da satın alacağınız kolyeyi mevcut kıyafetlerinizle hayal etmekte fayda var. Örneğin; boğazlı kazak seven biriyseniz, gerdanlık ve benzeri kısa bir kolyenin boynunuzda eğreti duracağını hayal etmek zor olmayacaktır.

Vurgulamak İstediğiniz Bölgeniz Neresi?

Vücudunun bir bölgesini öne çıkarmak isteyen kadınlar için, doğru kolye boyu seçimi ile her şey istendiği gibi olabilir. Bunu nasıl yapacağınız sorusuna gelmeden önce, vurgulamak istediğiniz bölgeye karar vermelisiniz. Yüzünüz, boynunuz, alt gövdeniz ya da dekolteniz kolyenizle vurgulayabileceğiniz başlıca bölgelerinizdir. Seçtiğiniz kolye uzunluğuna bağlı olarak, kolyenin bitiş noktası odak noktası olarak kabul edilir ve dikkat çeker. Bu nedenle, kilo sorunu olan ya da dikkati yüzünde toplamak isteyenler için kısa kolyeler önerilirken, ince yapılı ya da dekolte giyinmeyi sevenler için daha uzun kolye boyu tercihleri ön plana çıkmaktadır.

Kolye ile hangi bölgenizi vurgulamak istiyorsunuz.jpg (45 KB)

Köprücük Kemiği

Konu kolyeler olunca, en az boynunuz kadar önemli olan bir diğer etken ise köprücük kemiğidir. Kolyenizin uzunluğunu belirlediği gibi ayrıca kolyenin taşındığı tabanı oluşturan köprücük kemikleri, kolye uzunluğu belirlenirken mutlaka dikkate alınmalıdır. Kısa kolyeler hafifçe köprücük kemiklerinizden aşağı sarkar ve dikkatleri bu alana toplarlar. Bu nedenle köprücük kemiklerinizi açığa çıkaran kıyafetler gitmekten hoşlanıyorsanız, tercihinizi kısa kolye uzunluklarından yana kullanabilirsiniz.

Erkekler İçin Kolye Seçim Kriterleri

Erkek kolyeleri de kadın kolyeleri gibi boyut, şekil, uzunluk ve kalınlık bakımından zengin bir çeşitliliğe sahiptir ve kadın kolyeleri gibi çok yönlüdürler. Ayrıca tercih edilen uzunluk, giyim tarzı ve kişilik faktörleri üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Erkekler için kolye seçim kriterleri;

erkek kolye seçimi

Giyim Tarzı

Kolye seçiminde giyim tarzı çok önemlidir. Klasik giyinmeyi seven bir birey için farklı, spor giyinmeyi seven bir birey için farklı kolye tarz ve uzunlukları tercih edilmelidir. Bununla beraber kıyafeti tamamlayacak bir renge mi ihtiyacınız olduğu da önemlidir. Kolyeler, üretildikleri maddeye göre farklı renklerde temin edilebilirler. Uzunluk kadar önemli bir faktör olan renk, doğru kombine edildiğinde şıklığı bir kademe daha artıracaktır.

Kişisel Zevkler

Bazı durumlarda, yalnızca şık olmak için kolye takmak yerine kişisel zevkler ön plana çıkabilir. Bu durumda önemli olan, kişinin kendini hangi kolye tipi ve uzunlukla rahat hissettiğidir. Rahatlık da erkekler için kolye seçim kriterleri arasında en az şıklık kadar önemli bir yere sahiptir.

Mesaj

Farklı kültürler farklı değerleri ön plana çıkarır. Bir şekilcilik akımı olarak kolyeler de farklı değerleri ve mesajları öne çıkarmak için özellikle erkekler tarafından sıklıkla kullanılır ve kolye tercihini belirlemede gözetilen kriterler içerisinde yer alır.

Kadınlar İçin Kolye Seçim Kriterleri

Konu takı, özellikle de kolye olunca, kadınlar için seçim kriterleri oldukça derin bir konudur. Makalemizin çeşitli bölümlerinde de bahsettiğimiz gibi vücut yapısı, kıyafet tarzı, boyun yapısı, yüz şekli ve kişisel zevkler bu alanda belirleyici rol oynar ve kriterler kişiye özeldir.

Kolye Zincir Boyu (Boyutları) Uzunluk Ölçüleri

Kadınlar ve erkekler farklı vücut ve kas kütlesine, kemik yapısına ve tarzlara sahip olduklarından, kolye zincir boyu uzunluk ölçüleri her iki cinsiyet için de farklılıklar gösterir. Standart kolye ölçüleri kadınlar için 30 cm ile 100 cm arasında değişiklik gösterirken, erkeklerde bu ölçüler 40 – 45 cm ile 90 cm arasında değişiklik gösterir.

İhtiyaç duyulması halinde elbette standart ölçülerin dışına çıkmak da mümkündür. Bu durumda mevcut bir kolyenin bir kuyumcu tarafından incelenmesi ve ekleme ya da çıkarma işlemi için planlama yapılması, yeni bir kolye sipariş edileceği zaman talep edilen ölçünün satıcı ile paylaşılması gerekir. Standart dışı bir kolye uzunluğu talep ettiğinizde, ürünün size ulaşması normal şartlarda olması gerekenden daha uzun sürebilir. Bunun nedeni, standart ölçülerde üretilerek stoklanan ölçülerin dışına çıkılması ve ilgili ölçü ile yeniden üretim gerçekleştirilmesidir.

Alex Makine olarak, kuyumculuk endüstrisinde ihtiyaç duyulan ürünleri sektörün paydaşlarına sunmaktayız. Kuyumculukla ilgili gerekli tüm malzeme, ekipman ve makineleri web sitemizde sergilemekte ve satışını gerçekleştirmekteyiz. Kuyumculukla ilgili tüm ihtiyaçlarınızda, web sitemiz üzerinden tüm ürünlerimizi inceleyebilir, aklınıza takılan sorularınızı bizimle paylaşarak cevaplamamızı sağlayabilirsiniz.


İlgili Yazılar
Doğru Kolye boyu Nasıl Seçilir? | Kolye Uzunlukları Rehberi

Doğru Kolye boyu Nasıl Seçilir? | Kolye Uzunlukları Rehberi

Tel Çekme Makinesi Nedir, Nasıl Kullanılır?

Tel Çekme Makinesi Nedir, Nasıl Kullanılır?

Mikron Ölçer Nedir? | Nasıl Çalışır?

Mikron Ölçer Nedir? | Nasıl Çalışır?

Doğru Lazer Kesim Makine Seçimi Nasıl Olmalı? | 2023 Lazer Kaseim Makine Rehber

Doğru Lazer Kesim Makine Seçimi Nasıl Olmalı? | 2023 Lazer Kaseim Makine Rehber

ISTANBUL JEWELRY SHOW DA ALEX MAKİNA  DA VAR!

ISTANBUL JEWELRY SHOW DA ALEX MAKİNA  DA VAR!

Elmas Aletleri Nelerdir? | Nasıl Çalışır?

Elmas Aletleri Nelerdir? | Nasıl Çalışır?

Doğru Lazer Kaynak Makine Seçimi Nasıl Olmalı?

Doğru Lazer Kaynak Makine Seçimi Nasıl Olmalı?

Lazer Kaynak Makinesi Nedir | Nasıl Çalışır

Lazer Kaynak Makinesi Nedir | Nasıl Çalışır

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.