Temel Kuyumcu Seti

kuyumcu seti
Temel kuyumcu seti blog yazımızda kuyumcu setleri ile ilgili tüm bilgilere ulaşabilir ve merak ettiğiniz soruların yanıtlarını kolayca bulabilirsiniz. Bunun yanı sıra kuyumculuk ile ilgili aradığınız tüm setleri sayfamızda bulabilir ve özel fiyatlardan hemen sipariş verebilirsiniz.

Kuyumcu Ne Demek?

Kuyumcu; altın eşya ya da yüzük üreticisi yapan veya satan kişi anlamına gelmektedir. Kuyumcu, altın ve diğer değerli metallerle çalışmaya konsantre olan bir kuyumcu işçisidir. Kuyumcular metal yapımında son derece yeteneklidirler. Kuyum işlemlerinde kullanılan aletler, nispeten küçük metal parçalarıyla çalışmak için harikadır. Bu araçlardan bazıları birçok genel amaca hizmet ederken, kimileri ise yalnızca belirli görevleri gerçekleştirebilmek amacıyla kullanılmaktadır.

Kuyumcuların Kullandığı Temel Araçlar

Kuyumcuların mücevher yaparken kullanmış oldukları temel araçları aşağıda maddeler halinde bulabilirsiniz. Bunun yanı sıra ihtiyacınız olan temel kuyumcu setlerini Alex Makina sayfasında bulabilirsiniz.

kuyumcu nedir

 • Pense
 • Kuyumcu Testeresi
 • El Eğeleri
 • Tezgah Bıçağı
 • İğne Eğeleri
 • Şaft Aletleri
 • Çapak ve Çapak Setleri
 • Fırçalar
 • Zımpara Mandrelleri
 • Güvenlik Aletleri; gözlük, yüz siperliği ve işitme koruması
 • Tezgah Çekici
 • Matkap
 • Lehimleme Aletleri ve Malzemeleri
 • Kumpas
 • Gravür Aletleri
 • Kaliperler
 • Bileme Taşı
 • Boncuk Oyucu
 • Büyüteç
 • Tezgâh Mengenesi
 • Mıknatıs

Mücevher Yapımında Kullanılan Araçların Listesi

Bu bölümde kuyumcuların mücevher yapımında kullandıkları araçları detaylı olarak bulabilirsiniz.

1.Kuyumcu Örsleri:

Kuyumcu örsleri, mevcut olan en küçük ve hafif örslerden bazılarıdır ve çoğu örs modeli sadece birkaç ons ağırlığındadır. Kırılgan görünseler de aslında inanılmaz derecede dayanıklıdırlar ve çoğu kuyumcu için gerekli olan en önemli araçların başında gelirler. Kuyumcu örsleri genellikle, bir kuyumcu çekicinden gelen darbeleri sorunsuz bir şekilde sürdürebilen güçlü bir malzeme olan dövme veya dökme alet çeliğinden yapılır. Bu tür bir örsün yüzeyi normalde, çok hassas olan mücevherleri şekillendirmek için pürüzsüz bir tabaka sağlamak için tasarlanmıştır.

214-231.png (43 KB) 214-200.png (32 KB) 214-210.png (15 KB)

2.Kuyumcu Testeresi

Kuyumcu testeresi, mücevher yapımında son derece etkili olan bir araçtır. Bu aletin amacı, malzemeyi bükmeden temiz bir şekilde kesmektir. Kuyumcu testereleri, mücevher yapımında yaygın olarak kullanılan metal, ahşap, fiberglas ve diğer malzemelerim kolayca kesebilir. Bu alet ahşap bir sap, metal bir çerçeve ve bir bıçaktan oluşmaktadır. Metal çerçeve, istenen bıçak uzunluğuna uyacak şekilde ayarlanabilir. Testere bıçağı tipik olarak kesmeye veya delmeye çalıştığınız malzemeyi kusursuz bir şekilde kesen dişlerden oluşur. Keseceğiniz malzemeye göre uygun bıçak kalınlığını seçmek oldukça önemlidir. 

207-201.png (27 KB)  207-100207-211.png (25 KB)

3.Tel Kesiciler

Tel kesiciler, kuyumculuk malzemeleriyle çalışırken çok kullanışlı bir araçtır. Tel kesiciler, tel parçalarını kesmede normal makaslara göre çok daha etkilidir ve kolay kolay yıpranmazlar.

4.Pense

Penseler; esas olarak küçük nesneleri tutmak veya bükmek için kullanılan bir el aletidir. Tipik olarak metalden yapılırlar ve bir ucunda kauçuk kaplı bir tutamak ve diğer ucunda kerpeten bulunur.  Pensenin kerpeten kısmı çok farklı şekillerde karşımıza çıkmaktadır. Bu şekillerden bazıları yuvarlak, düz, tırtıklı veya gagalıdır. Bu alet çok yönlü olduğundan, metal bükme ve telleri düzleştirme dahil kuyumculukta birçok amaca hizmet etmektedir.
208-001.png (18 KB) 208-700.png (16 KB) 208-381.png (16 KB)

5.El Eğeleri ve İğne Eğeleri

El eğeleri, her kuyumcu setinin de olması gereken çok kullanışlı araçlardır. Eğeler düz ve yarım yuvarlak şekiller dahil olmak üzere farklı şekillerde mevcuttur. Bu araçlar aşındırıcı bir yüzeye sahip olan metalden yapılmıştır. Düz eğe şekli, metal üzerindeki az miktarda fazla malzemeyi çıkarmak için telin daha geniş alanlarını veya uçlarını düzleştirmek için kullanılır. Yarım yuvarlak eğe şekli, düz kenar ve yuvarlak kenardan oluşur. Yuvarlak taraf, tuttuğunuz açıya bağlı olarak bir halkanın veya kavisli şeklin içini törpülemede oldukça etkilidir. İğne eğeleri, diğer el eğelerinden çok daha küçüktür. Bu özelliği sayesinde iş parçanız üzerinde daha hassas eğeleme yapmanızı olanak tanır. Bu eğeler, bitirme işleri ve daha küçük aletler gerektiren hassas tasarımlar için mükemmeldir.

204-111.png (2 KB) 204-200.png (3 KB) 204-116.png (2 KB)

6.Tezgah Çekici

Tezgah çekici, malzemeleri şekillendirmek için harika bir araçtır. Farklı amaçlara uygun birçok türde mücevher çekiçleri mevcuttur. Bu çekiçlerden bazıları, bilyalı çekiçler, tokmaklar, planya çekiçleri, kovalayan çekiçleri veya kuyumcu çekiçleridir. Bu çekiçler, şekil oluşturmayı ve mücevher parçalarına doku eklemeyi kolaylaştıran araçlardır.
214-121.png (68 KB) 214-152.png (62 KB) 214-150.png (59 KB)

7.Matkap

Matkapta kuyum sektöründe yoğun olarak kullanılan aletlerin başında gelmektedir. Üretilen tasarıma delikler açmak için matkap ve matkap uçları yoğun olarak kullanılır. Delikleri ve desenleri elle oluşturmak, elektrikli alet olmadan oldukça zor olabilir bu nedenle matkap uçları bu işlemi büyük ölçüde kolaylaştırır.

8.Kaliperler

Sürmeli kaliperler ve ayırıcı kaliperler, kuyumculuk için son derece kullanışlı ölçüm araçlarıdır. Küçük mesafeleri yüksek hassasiyetle ölçmenize olanak tanırlar. Çoğu zaman dairesel şekillerin iç veya dış çaplarını ya da  bir deliğin derinliğini ölçmek için kullanılırlar. 

9.Şaftlar

Şaft, takı üreticisinin delme işlemini bitirmesini ve büyük bir matkabı her zaman tutmak zorunda kalmadan görevleri tamamlamasını sağlayan aletlerdir. Şaftlar bir matkabın eki görevini görmektedir.

10.Tezgah Mengenesi

Bir tezgah mengenesi, temel kuyumcu setinde olması gereken harika bir ekipman parçasıdır. Bu, tezgahınıza kolayca takılabilen ve ellerinizi serbest bırakarak iş parçanızı sağlam bir şekilde kavramanızı sağlayan bir araçtır. Mengene aynı anda takıların şekillendirilmesine ve detaylandırılmasına odaklanmanızı sağlar.
216-201.png (22 KB) 216-220.png (26 KB) 216-210.png (18 KB)

11.Gravür Aletleri

Mücevher yapımı için gravür aletleri farklı şekillerde mevcuttur. Bu aletler düz, yuvarlak veya eğimli olabilir ve taşlara özel şekillerde kesmenize veya oymanıza olanak tanır.
205-300.png (51 KB) 205-703-800.png (51 KB)205-400.png (53 KB)

12.Bileme Taşı

Bileme taşı, sivri bir kenar oluşturmak için aşındırıcı bir taş yüzeyinde bir metal parçasını bilemenize olanak tanıyan basit bir araçtır. Bileme taşının kuyumculuktaki kullanım amaçlarından biri de küpede sivri uç oluşturmaktır.
226-100.png (24 KB)226-124.png (40 KB) 226-200.png (31 KB)

13.Çapak ve Çapak Setleri

Çapaklar, taşlar ve diğer mücevher parçaları üzerindeki desenleri şekillendirmek ya da tasarlamak için kullanılan çelik aletlerdir. Tipik olarak setler halinde satılırlar.

14.Tezgah Bıçağı

Cep bıçakları veya tezgah bıçakları, mücevher yapım sürecinde elinizin altında olması gereken araçlardır. Bu bıçaklar, bir iş parçasına şekil vermek ya da farklı malzemeler üzerinde karmaşık tasarımlar yapmak için kullanılmaktadır.

15.Büyüteç

Mücevher parçalarını detaylandırırken veya şekillendirirken büyüteç kullanmak, gözlerinizdeki yükü azaltarak küçük detayları daha net görmenize yardımcı olacaktır.
219-102.png (23 KB)219-116.png (37 KB)

16.Güvenlik Aletleri

Gözlerinize zarar verebilecek aşındırıcı yüzeyler ve küçük malzemelerden gözlerinizi ve yüzünüzü korumak gözlükler ve yüz siperlikleri ile mümkündür. Yüz kalkanları istenmeyen küçük parçacıkların yüzünüze zarar vermesini önlemek için son derece idealdir.
227-101.png (47 KB) 227-172.png (30 KB) 227-130.png (39 KB)

Kuyumculukta Kullanacağınız En İyi Araçları Satın Alma

Kuyum sektöründe gerekli olan ve yoğun olarak kullanılan tüm araçları Alex Makina bünyesinde bulabilir ve size özel fiyatlardan hemen sipariş verebilirsiniz. Son teknoloji ve kaliteli malzeme kullanılarak üretilen her bir araç size bir tık uzaklıkta. Kuyumculuk setleri ürünlerini görmek ve hemen sipariş vermek için tıklayınız.

 

İlgili Yazılar
Doğru Kolye boyu Nasıl Seçilir? | Kolye Uzunlukları Rehberi

Doğru Kolye boyu Nasıl Seçilir? | Kolye Uzunlukları Rehberi

Tel Çekme Makinesi Nedir, Nasıl Kullanılır?

Tel Çekme Makinesi Nedir, Nasıl Kullanılır?

Mikron Ölçer Nedir? | Nasıl Çalışır?

Mikron Ölçer Nedir? | Nasıl Çalışır?

Doğru Lazer Kesim Makine Seçimi Nasıl Olmalı? | 2023 Lazer Kaseim Makine Rehber

Doğru Lazer Kesim Makine Seçimi Nasıl Olmalı? | 2023 Lazer Kaseim Makine Rehber

ISTANBUL JEWELRY SHOW DA ALEX MAKİNA  DA VAR!

ISTANBUL JEWELRY SHOW DA ALEX MAKİNA  DA VAR!

Elmas Aletleri Nelerdir? | Nasıl Çalışır?

Elmas Aletleri Nelerdir? | Nasıl Çalışır?

Doğru Lazer Kaynak Makine Seçimi Nasıl Olmalı?

Doğru Lazer Kaynak Makine Seçimi Nasıl Olmalı?

Lazer Kaynak Makinesi Nedir | Nasıl Çalışır

Lazer Kaynak Makinesi Nedir | Nasıl Çalışır

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.