Sessiz Kompresör Nedir | Çalışma Prensibi ve Detaylar

sessiz komprosörler nedir çalışma prensibi ve detayları

Alex Makina olarak uzun bir süredir sektör mensuplarına, yerli ve yabancı kuyum üreticisine ürün sunmakta ve hizmet vermekteyiz. Kıymetli üreticilerimizin A’dan Z’ ye ihtiyaç duyduğu her türlü makina, ekipman ve sarf malzeme ihtiyaçlarını titizlik içinde uzman ekibimiz ile birlikte temin etmekteyiz. Kuyum üretim ve sanayisindeki son teknolojiyi hızlı bir şekilde yıllardır üreticilerine sunan Alex Makina dünyanın önde gelen markalarının Türkiye Distribütörü olma görevini uzun yıllardır başarılı bir şekilde devam ettirmekte. Son teknolojiyi değerli üreticilerimize sunmakta ve dünyanın önde gelen markalarının ürünlerini yurt dışından getirerek Türkiye’de uzun yıllardan beri başarı ile satışını yapmaktayız. Titizlik ile seçtiğimiz her bir markanın ürünleri muadilleri ile kıyaslanmakta ve fiyat performans kriterleri yapıldıktan sonra firmamızın çatısı altına alınmaktadır.

Firma olarak sadece makina ve ekipman tedarik etmekle kalmayarak dünya çapında kuyum üretimindeki gelişmeleri, trendleri ve önemli olan bilgileri sizlerle anında paylaşmaktayız. Bunun yanı sıra teknolojinin gelişmesi ile de kendini yenileyen makineler hakkında detaylı blog yazılarını paylaşarak sizlere sunmaktayız. Bu blog yazımızda da sessiz kompresör nedir, çalışma prensibi ve merak ettiğiniz diğer detayları bulabilirsiniz. Bunun yanı sıra aradığınız ya da ihtiyaç duyduğunuz sessiz kompresör modellerini Alex Makina garantisi altında uygun fiyatlardan satın alabilirsiniz. Gelin şimdi sessiz kompresör ile ilgili tüm detayları beraber inceleyelim.

Sessiz Kompresör Nedir  Sessiz Kompresör Nedir

                                                                                            

Sessiz Kompresör Nedir?

Sessiz kompresörler; genellikle medikal alanlarda, hastanelerde, ameliyathanelerde, fabrikalarda, ofislerde kısacası gürültü istemeyen her mekan da kullanılması gereken kompresörlerdir. Bu kompresörlerde mekanik aksam sürtünmeleri minimuma indirilerek kompresörün sessiz çalışması sağlanmıştır. Genel olarak kompresörlerin her biri havayı ya da gazları atmosfer basıncından daha yüksek basınçlara sıkıştırmak için kullanılan makinelerdir. Kısacası bu makineler hava bancını artırmaya yarayan makineleridir. Sessiz kompresörler basınçlı havaya ihtiyaç duyulan alanlarda hava desteğini arttırmak amacıyla kullanılmaktadır.

Günümüzde teknolojinin hızla ilerlemesi ile de üretilmiş olan kompresörler her geçen gün özelliklerine bir yenisi eklenerek piyasaya sürülmektedir. Tarihine bakacak olursak kompresörler çok eski zamanlardan beri kullanılan makinelerin başında gelmektedir. Genel çalışmasına bakacak olursak bu makineler dışarıdan aldığı havayı ihtiyaç duyduğu yüksek basınçlarda kullanabilen makinelerdir. Basınçlı hava pek çok sektörde ihtiyaç duyulan ve yarar sağlayan bir şeydir. Ancak maliyet açısından oldukça yüksektir. Bu sebeple ihtiyaç duyulan basınçlı havayı uygun bir şekilde üretebilen kompresör makineleri günümüzde birçok sektörde kullanılmaktadır. Kompresörlerin çıkardığı sesler oldukça yüksek olduğundan kurumlarda ve özellikle kişilerde büyük sorunlara sebep olabilmektedir. Bu sebeple sessiz kompresörler çözüm amacı ile üretilmiş ve oldukça talep görmüştür.

Sessiz / Sessiz Hava Kompresörünün Çalışma Prensibi

Sessiz / sessiz bir hava kompresörü, sessizce çalışacak şekilde özel olarak tasarlanmış olan kompresörlerdir. Bu kompresörler tamamen otomatiktir ve neredeyse gürültüsüz olan makinelerdir. Bu tip kompresörler, ortaya çıkabilecek olan gürültünün çoğunu emmek için makine hassasiyetini, ekstra ses yalıtımını ve etkili yağlamayı bünyesinde birleştirmektedir. Bu özellikte, sessiz bir kompresörü çevre dostu bir araç haline getirir. Özellikle sessiz çalışan bir kompresörler, ihtiyaç duyulan kapalı alanlarda kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Sessiz hava kompresörlerinin tercih edilmesindeki en büyük sebep tabi ki yüksek ses seviyelerinde çalışan bir kompresörün, insanların herhangi bir çalışma alanında istemedikleri bir durum olmasıdır.

75 dB'den daha düşük bir çalışma desibeline sahip bir makine sessiz bir kompresör olarak kabul edilmektedir. Ancak bu, herhangi bir gürültü üretmeyeceği anlamına gelmemektedir. Yine de bazı sesler mutlaka üretecektir; ancak ses seviyesi çok daha düşük olacaktır. Çoğu kompresör gibi, sessiz hava kompresörleri de hem taşınabilir hem de statik versiyonları içermektedir.  Ayrıca, modeller farklı tank boyutları, ağırlık, beygir gücü ve çalışma basıncına sahiptirler.

Sessiz Kompresörün Çalışma Prensibi

Sessiz hava kompresörü, ses yalıtımı özellikleriyle tasarlanmış ve çevresi, sesi son derece kesmeye yardımcı olan bir kapak ile tasarlanmışlardır. Bu kompresörler, basınçlı hava vermek için tek kademeli veya çift kademeli kayış mekanizmasına sahip sessiz çalışan kompresörlerdir. Bununla birlikte, kompresörün içinde, sistemin bir bölümünden diğerine ses aktarımını engellemeye yardımcı olan gürültü azaltıcı formlar yer almaktadır. Sessiz bir kompresör, içinde hareket eden parçalardan çıkabilecek herhangi bir gürültüyü kesmeye yardımcı olan ekstra bir ses yalıtımlı kapağa sahip olacak şekilde üretilmektedir.  Ayrıca, makinenin normalden daha az gürültü üretmesine yardımcı olmak için yüksek kaliteli yani kalın ve yoğun malzemelerden sessiz bir kompresör yapılmıştır.

Bir kompresörün sessiz çalışmasını sağlayan diğer özellikler arasında, rutin kontroller ve bakım sırasında istenmeyen gürültüyü önlemeye yardımcı olan şeffaf bir yağ seviyesi göstergesine sahip olması gelmektedir. Ayrıca, çoğu sessiz kompresör boru sistemi, oradan gelen ses miktarını azaltmaya yardımcı olmak için ses ve titreşim izolatörleriyle birlikte üretilmektedir. Sessiz kompresörler, yağsız sessiz kompresörler ve yağla yağlanan hava kompresörleri dahil olmak üzere iki farklı çeşide sahiptirler.

Sessiz Kompresör Nedir  Sessiz Kompresör Nedir

                                                                                     

Yağlanan Hava Kompresörü Tasarım Detayları

Yağlanan hava kompresörü; bir iç kaplamalı hava tankı, hava filtresi ve basınç anahtarı ile birlikte üretilmektedir. Bu kompresörler her türlü nemi emmesini sağlayan özel formüllü hava kompresörü yağı ile tasarlanmışlardır. Kaplanmış hava tankı, dayanıklılık ve ilave tutarlılık için paslanmayı önlemeye yardımcı olmaktadır. Pompanın yağlanmış olması, hava kompresörünün çok temiz hava beslemesine ihtiyaç duyulan yerlerde kullanılamayacağı anlamına gelmemektedir. Bunun yanı sıra piston, hava deposundaki yağ izlerini gidermeye yardımcı olan yağ filtreleri ile donatılmıştır.

Avantajları

  • Oldukça sessiz çalışırlar.
  • Çalışan parçaların çalışma sıcaklığı asla aşırı yüksek değerlere çıkmaz.

Dezavantajları

  • Daha ağırdırlar.
  • Oldukça pahalıdırlar; ancak yağlanan modeller uzun vadede kendilerini amorti ederler.

İlgili Ürünlerimiz

Alex Makina bünyesinde yer alan ve garantili olarak satışını yapmış olduğumuz sessiz kompresör modellerimiz aşağıda olduğu gibidir:

Sonuç:

Bir hava kompresörü, kullanılması gereken paha biçilmez bir araçtır ve pek çok şey için kullanılabilmektedir. Bununla birlikte, kimi modelleri özellikle kapalı alanlarda kullanıldığında çok gürültülü çıkarabilmektedir. En kolay çözüm, sessiz çalışma için tasarlanmış ultra sessiz bir makine satın almaktır. Bu nedenle satın almaya karar vermeden önce bir kompresörün ne kadar yüksek seste çalışıp çalışmadığını kontrol etmek oldukça önemlidir. Bununla birlikte kullanmış olduğunuz mevcut kompresörünüzün kulaklar için sesini biraz daha azaltmak amacı ile kullanabileceğiniz bazı etkili yollar bulunmaktadır. Bunun başında tabi ki yeni sessiz bir kompresör almak gelmektedir.

 

İlgili Yazılar
Doğru Kolye boyu Nasıl Seçilir? | Kolye Uzunlukları Rehberi

Doğru Kolye boyu Nasıl Seçilir? | Kolye Uzunlukları Rehberi

Tel Çekme Makinesi Nedir, Nasıl Kullanılır?

Tel Çekme Makinesi Nedir, Nasıl Kullanılır?

Mikron Ölçer Nedir? | Nasıl Çalışır?

Mikron Ölçer Nedir? | Nasıl Çalışır?

Doğru Lazer Kesim Makine Seçimi Nasıl Olmalı? | 2023 Lazer Kaseim Makine Rehber

Doğru Lazer Kesim Makine Seçimi Nasıl Olmalı? | 2023 Lazer Kaseim Makine Rehber

ISTANBUL JEWELRY SHOW DA ALEX MAKİNA  DA VAR!

ISTANBUL JEWELRY SHOW DA ALEX MAKİNA  DA VAR!

Elmas Aletleri Nelerdir? | Nasıl Çalışır?

Elmas Aletleri Nelerdir? | Nasıl Çalışır?

Doğru Lazer Kaynak Makine Seçimi Nasıl Olmalı?

Doğru Lazer Kaynak Makine Seçimi Nasıl Olmalı?

Lazer Kaynak Makinesi Nedir | Nasıl Çalışır

Lazer Kaynak Makinesi Nedir | Nasıl Çalışır

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.