Perçin Çekiç Çeşitleri ve Fiyatları

perçin çekiç çeşitleri

Çekiç, mücevherlerin işlenmesinde en önemli araçlardan biridir. Metali şekillendirmek ve işlemek için kuyumculuk sektöründe oldukça ihtiyaç vardır. Bu blog yazımızda perçin çekiç çeşitleri hakkında merak ettiklerinizi bulabilir ve inceleme şansı elde edebilirsiniz.

İhtiyacınız olan çekiç modelini bulmanın ne kadar zor olabileceğini fark ettiğimiz için mücevher yapımında kullanılan perçin çekiç çeşitlerini sizler için bu kılavuzda bir araya getirdik.   Bunun yanı sıra araç setinizi hızlı bir şekilde kurmanıza yardımcı olacak  en iyi çekiç kullanımını ve türlerini sizler için derledik.

Perçin Çekici Nedir?

Perçin çekici ağırlıklı olarak metalleri şekillendirmek ve işlemek amacıyla kullanılan çekiç çeşitlerinden biridir. Perçin çekici mücevher yapımında ihtiyaç duyulan ve yoğun olarak kullanılan ana çekiçlerin başında gelmektedir. Özel tasarıma sahip olan bu çekiç perçinleme,teyelleme ve hafif şekillendirme yapmak amacıyla bir tarafı yuvarlak bir tarafı ise keski şeklindedir. Kuyumculuk sektöründe yoğun olarak kullanılan ve olmazsa olmaz aletlerin başında gelen perçin çekiçler ile siz de işlemlerinizi kısa süreler içinde kolayca yapabilirsiniz.  

Kuyumcu çekiçleri; levhaların zımbayla kesilmesi ve heştek ile derinlik kazandırılarak küre haline getirilmesinde kullanılmaktadır. Çekiçler, hafifçe havşanın üzerine vurulur ve bu sayede tam yarım kürenin oluşması sağlanır. Çekiçler; düzeltme, toplama, şişirme, tabla, perdah ve perçin gibi isimlerde de anılmaktadır. Genel olarak düzeltme ve makinelerin iş göremediği durumlarda bilezik ve yüzük gibi takıların büyütme işlemlerinde kullanılan tokmaklarsa ahşap ve kauçuk gibi malzemelerden üretildiğini görürüz.

214-107.png (49 KB) 214-152.png (62 KB) 214-125.png (69 KB)

Takı Yapımında Kullanılan Çekiç Çeşitleri

Takı yapımında kullanılan birçok çekiş çeşiti bulunmaktadır. Her biri kullanım kolaylığı sağlayan ve işlerilerinizi kısa süreler de yapmanıza olanak tanır. Farklı çekiç stilleri arasından seçiminizi yaparak uygulamalarınızı rahatlıkla yapabilirsiniz. Alex Makina bünyesinde bir çok kuyumcu çekici çeşitlerine ulaşabilir ve uygun fiyatlardan hemen sipariş verebilirsiniz.

Firma bünyesinde satışını yaptığımız perçin çekici çeşitleri ve fiyatları aşağıda olduğu gibidir:

en iyi çekiç nasıl seçilir.jpg (51 KB)

En İyi Çekiç Nasıl Seçilir?

Farklı çekiç türlerinin stili, boyutu ve ağırlığı birbirine göre değişiklik göstermektedir. Kimi çekiçler daha özel uygulamalar için tasarlanmıştır. Kimileri ise birçok çeşitli uygulama için daha uygundur. En iyi çekiç seçimi yaparken göz önünde bulundurmanız ve kendinize sormanız gereken bir kaç soru bulunmaktadır. Bunlar aşağıda olduğu gibidir:

  • Çekiçle ne yapacağım?
  • Mükemmel bir iş çıkarmam ve işimi tamamlamak için kaç çeşit çekice ihtiyacım var?
  • Yapacağım iş için hangi çekiç çeşidi uygun?
  • Metali çekiçlemek için doğru vücut duruşuna ve sıkı çekiç tutuşuna sahip miyim?  

Çekiç Satın Alırken Boyut ve Ağırlık İncelemesi

Çekiç alırken dikkat etmeniz gereken bir diğer noktada tabi ki kullanım yapacağınız çekicin büyüklüğü ve ağırlığıdır; çünkü birçok  tasarım ve ağırlık farklı uygulamalar gerektirmektedir. Bazı işlemlerde vurma işleminin daha yumuşak kimi işlemlerde ise daha sert ve güçlü olması gerekmektedir. Bu sebeple yapacağınız işlem için gerekli olan çekicin ağırlığı ve çekicin yapımında kullanılan malzeme oldukça önemlidir. Çekici etkin kullanabilmek için tutma yerinin boyutu da oldukça önemlidir. Elinize kolayca sığacak olan ve kolay kullanmanıza olanak tanıyan çekiç modellerini aldığınızdan emin olmalısınız. Bunun yanı sıra işlem yaparken çekici doğru yöne doğru kullanmanız da önemli bir detaydır.

kuyumcu çekic fiyatı.jpg (52 KB)

Kuyumcu Çekici Fiyatları

Kuyumcu çekici fiyatları ebatlarına ve fonsiyonel özelliklerine göre değişmektedir. Yapacağınız işleme göre satın alacağınız kuyumcu çekiçleri değişiklik göstermektedir. Aradığınız ve ihtiyacınız olan çekiç modellerini Alex Makina da bulabilir ve özel fiyatlardan hemen sipariş verebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Metal takı yapmak için hangi aletlere ihtiyaç vardır?

Metal takı yapmak için gereken aletler yapacağınız projeye göre değişmektedir. Bununla yanı sıra çeşitli farklı çekiç, pense, kesiciler, büyüteçli vizör veya mikroskop, çerçeve silindiri, el matkabı ya da çok daha fazla el aletine ihtiyacınız vardır. Mücevher yapımındaki kullanılan en önemli araçları ve bunların kullanımı hakkında merak ettiklerinizi Alex Makina blog sayfasında bulabilirsiniz.

Mücevherat için metali nasıl çekiçlersiniz?

Mücevherat için metali çekiçlemek doğru vücut duruşuna, sıkı çekiç tutmaya ve özel projeni için  doğru tekniğe ihtiyacınız vardır. Unutmayın, duruşunuzu korumak ve doğru tutuşa sahip olmak gerçekten önemlidir. Doğru duruş ve tutuş teknikleri ile ilgili detaylar sayfamızda bulabilirsiniz.

Metali şekillendirmek için en iyi çekiç türü hangisidir?

Metali şekillendirmek için en iyi çekiç türü, hangi tür metali şekillendirdiğinize ve onu nasıl şekillendirmek istediğinize bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Şekillendirmek istediğiniz metallere göre doğru çekiç seçimi ile mükemmel işler yapabilirsiniz.

İlgili Yazılar
Doğru Kolye boyu Nasıl Seçilir? | Kolye Uzunlukları Rehberi

Doğru Kolye boyu Nasıl Seçilir? | Kolye Uzunlukları Rehberi

Tel Çekme Makinesi Nedir, Nasıl Kullanılır?

Tel Çekme Makinesi Nedir, Nasıl Kullanılır?

Mikron Ölçer Nedir? | Nasıl Çalışır?

Mikron Ölçer Nedir? | Nasıl Çalışır?

Doğru Lazer Kesim Makine Seçimi Nasıl Olmalı? | 2023 Lazer Kaseim Makine Rehber

Doğru Lazer Kesim Makine Seçimi Nasıl Olmalı? | 2023 Lazer Kaseim Makine Rehber

ISTANBUL JEWELRY SHOW DA ALEX MAKİNA  DA VAR!

ISTANBUL JEWELRY SHOW DA ALEX MAKİNA  DA VAR!

Elmas Aletleri Nelerdir? | Nasıl Çalışır?

Elmas Aletleri Nelerdir? | Nasıl Çalışır?

Doğru Lazer Kaynak Makine Seçimi Nasıl Olmalı?

Doğru Lazer Kaynak Makine Seçimi Nasıl Olmalı?

Lazer Kaynak Makinesi Nedir | Nasıl Çalışır

Lazer Kaynak Makinesi Nedir | Nasıl Çalışır

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.