Parmak Ölçüsü Nasıl Alınır | Hesaplama ve Yüzük Ölçü Tablosu

parmak ölçüsü nasıl alınır büyük

Parmak ölçünüzü bilmeniz sizlere takı alışverişlerinizde yardımcı olacak yegane ölçüler arasında yer almaktadır. Özellikle internet sitelerinden yapmış olduğunuz yüzük alışverişlerinizde parmağınıza uygun olan yüzük numaranızı seçmeniz sonrasında iade işleri ile uğraşmanıza engel olacaktır. Oldukça basit olan yöntemler ve evde bulunan malzemeler ile parmak ölçünüzü kendiniz kolayca ölçebilirsiniz. Bu blog yazımızda parmak ölçüsü alma hakkında merak ettiğiniz her şeyi bulabilir ve kısa süreler içinde parmak ölçünüzü belirleyebilirsiniz. Gelin hep birlikte parmak ölçüsü alma nasıl yapılır, hangi yöntemler kullanılır ve ortalama parmak ölçüsü nedir öğrenelim.

Parmak Ölçüsü Nasıl Alınır?

Parmak ölçüsü alma işlemi ve hesaplaması her daim merak edilen konuların başında gelmektedir. Son derece kolay ve basit olan yöntemler ile sizde dilediğiniz parmak ölçüsünü kolayca alabilirsiniz. Kısa süreler içinde elinizin altında olan malzemeleri kullanarak parmak ölçünüzü belirleyebilirsiniz. Parmak ölçüleri kişiden kişiye değişmektedir. Bunun yanı sıra bu ölçü kadın ve erkeklerde de farklıdır. Nasıl ayakkabı ve beden ölçüsü kişilere göre değişmekteyse parmak ölçüsü de değişmektedir. Dolayısıyla herkes için geçerli olan bir ölçüsü bulunmamaktadır.

parmak ölçüsü alma yöntemi

Parmak Ölçüsü Alma Yöntemleri

Parmak ölçüsü alma konusunda aslında en garantili yöntem bir kuyumcuya giderek ölçüm yaptırmaktır. Kuyumcuların kullanmış olduğu aparatlar sayesinde parmak ölçünüzü kısa bir süre içinde kolayca öğrenebilirsiniz. Bunun yanı sıra kuyumcuya gidecek vaktiniz yoksa ve parmak ölçünüzü hemen öğrenmeniz gerekiyorsa evinizde olan malzemeleri kullanarak ölçüyü hemen belirleyebilirsiniz. Bütün bunlara ek olarak parmak ölçüsü alma amacıyla kullanılan iki yöntem bulunmaktadır. Son derece pratik olan bu yöntemler sayesinde sizde yüzük ölçünüzü kolayca hesaplayabilirsiniz. Bu yöntemlerin ilki “Çap” diğeri ise “ Çevre” yöntemidir. Sizlere anlatacağımız bu iki yöntemi evinizde bulunan malzemeleri kullanarak kolayca uygulayabilir ve parmak ölçüsü alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Gelin bahsetmiş olduğumuz bu iki pratik parmak ölçüsü alma yöntemini beraber inceleyelim.

parmak ölçüsü alma yöntemi çap yöntemi

1.Çap Yöntemi

Çap yöntemi; bu yöntemde daha önceden kullandığınız ve parmağınıza tam gelen bir yüzüğünüzü tercih etmelisiniz. Tercih etmiş olduğunuz yüzüğünüzün çapını kullanarak parmak ölçüsü alma işlemini kolayca yapabilirsiniz. Bu yöntemi uygularken yakınınızda milimetre ölçüsü bulundurmanızı öneririz. İlk olarak çapını ölçeceğimiz yüzüğünüzü elinize almalı ve yatay bir şekilde bir sehpa ya da masanın üzerine koymalı ve yüzüğünüzün iç çapını cetvel ile ölçmelisiniz. Ölçüm işlemini yaparken yüzüğünüzün metal kısımlarını dikkate almamalısınız. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ölçüm yaptığınız yüzüğünüzün en geniş alanını ölçtüğünüzden emin olmanızdır. Daha sonra ise yüzüğünüzün çapını ölçmek için kullandığınız cetvelden belirlemiş olduğunuz milimetreyi okuyun ve aşağıda yer alan parmak ölçüsü çizelgesinden ölçünüze denk gelen numarayı bulabilirsiniz.

parmak ölçüsü alma yöntemi çevre yöntemi

2.Çevre Yöntemi

Çevre yöntemi genellikle elinizde ölçü olarak kullanabileceğiniz bir yüzüğünüz olmadığında kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntemi uygulayabilmeniz için bir parça tele ya da kağıt parçasına ihtiyacınız vardır. İlk olarak teli ya da kağıt parçasını parmak ölçüsünü almak istediğiniz parmağınıza sarmalısınız. Kağıt ya da telin iki ucunun birleştiği yeri kalem yardımı ile işaretlemelisiniz. Daha sonra ise işaretlediğiniz alanı milimetre ölçüsüne sahip olan cetveliniz ile ölçmeli ve parmak ölçüsü alma işlemini tamamlayabilirsiniz. Ölçüm işleminde önemli olan detay en geniş alanı ölçtüğünüzden emin olmanızdır. Son olarak belirlediğiniz parmak ölçünüzü aşağıdaki yüzük ölçüsü tablosunda karşılık gelen numaradan bulabilirsiniz.

Evde Parmak Ölçüsü Alma

Evde parmak ölçüsü alma işlemini yapmak istiyorsanız yukarıda da anlatmış olduğumuz yöntemleri kullanarak parmak ölçünüzü kısa sürede belirleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra ip ya da mezura kullanarak da ölçü alma imkanınız bulunmaktadır. Bilindiği üzere standart bir parmak ölçüsü bulunmaktadır. Herkese göre bu ölçü değişiklik göstermektedir. Örneğin cinsiyete bağlı olarak ya da kiloya bağlı parmak ölçüleri kişiden kişiye değişmektedir. Evde kullanacağınız basit yöntemler ile ölçüm işlemini sizlerde kolayca yapabilirsiniz.

erkek parmak ölçüsü alma

Erkek Parmak Ölçüsü

Erkek parmak ölçüsüne bakacak olursak en küçük parmak ölçüsü 15’tir. En büyük yüzük ölçüsü ise 35 olarak belirlenmiştir.  Bu ölçülere baktığımızda küçük parmak ölçüsüne sahip olan kişilerin genel olarak zayıf ve ince yapılı kişiler olduğu, büyük parmak ölçüsüne sahip olan kişilerin ise kilolu ve iri yapılı kişiler olduğu bilinmektedir. Sizlerde özel günlerinde sevdiklerinizi mutlu etmek ve onlara şık bir yüzük hediye etmek istiyorsanız ilk olarak parmak ölçüsünü bilmeniz oldukça önemlidir. Size sunmuş olduğumuz yöntemleri kullanarak parmak ölçüsünü kolaylıkla belirleyebilirsiniz.

kadın parmak ölçüsü alma

Kadın Parmak Ölçüsü

Türkiye geneline bakacak olduğumuzda kadınların parmak ölçüsü en küçük olarak 8 numaradan başlamaktadır. En büyük olarak ise 28 olarak kabul görmektedir. Ağırlıklı olarak Türk kadınlarında parmak ölçüsü 15 numara olarak karşımıza çıkmaktadır.

Ortalama Kadın Parmak Ölçüsü

Parmak ölçüleri her kadın için değişmektedir. Fiziksel özelliklere bağlı olarak da bu ölçüler değişiklik göstermektedir. Kiloya ve parmak yapısına bağlı olarak değişen bu oran standart olarak 15 numara kabul edilmektedir.

Parmak Ölçüsü Hesaplama

Parmak ölçüsü hesaplama yöntemlerini tercih ederek dilediğiniz tüm yüzük ölçülerini kolayca belirleyebilirsiniz. Ölçüm yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta tabi ki doğru alanı ölçtüğünüzden emin olmalısınız. Aksi takdirde belirlemiş olduğunuz parmak ölçüsünde yanlışlık ortaya çıkacaktır.
                                                         
               parmak ölçüsü alma parmak ölçüsü alma parmak ölçüsü hesaplama

 
                                                                                                

Parmak Ölçü Birimleri

Parmak ölçü birimlerinde milimetre kullanılmaktadır. Ölçüm yaptıktan sonra ortaya çıkan milimetrik ölçü çizelgesinden bularak parmak ölçüsüne denk gelen numara parmak ölçüsü olarak kabul edilmektedir.

Yüzük Parmak Ölçüsü

Yüzük için parmak ölçüsü nasıl alınır diye merak ediyorsanız bu yazımızda sizlere sunmuş olduğumuz ölçüm yöntemlerini kullanarak kolayca parmak ölçümü yapabilirsiniz. Yazımızda da belirttiğimiz gibi kadın ve erkeklere göre ölçüler değişiklik göstermektedir. Bu değişikliğe sebep olan en büyük etken tabi ki fiziksel parmak yapısı ve kilo faktörüdür. Kadınlarda ideal parmak ölçüsü 15’tir. En küçük parmak ölçüsü kaçtır diye merak ediyorsanız Türkiye’de en küçük parmak ölçüsü 7 olarak kabul edilmektedir. İdeal parmak ölçüsü ise 12-13 olarak belirlenmiştir.

Parmak Ölçü Tablosu

Çap (mm)
Çevre (mm)
Ölçü
15.7
49
9
16
50
10
16.3
51
11
16.51
52
12
16.92
53
13
17.35
54
14
17.70
55
15
18.10
56
16
18.43
57
17
18.60
58
18
18.84
59
19
19.10
60
20
19.42
61
21
19.74
62
22
20.05
63
23
20.37
64
24
20.69
65
25
21.01
66
26
21.33
67
27
21.65
68
28
21.96
69
29
22.28
70
30
22.60
71
31
22.92
72
32

 

İnce Parmak Yüzük Ölçüsü

İnce parmak yüzük ölçüsü kişiden kişiye değişiklik gösteren bir olgudur. Parmak yapısı ve kilo sebebiyle her ince parmak bire bir olmamaktadır. İnce ya da kalın parmaklar için yüzük ölçüsü almanız gerekiyorsa belirtilen ölçüm yöntemlerini kullanarak parmak ölçüsü alma işlemini yapabilir ve ölçüm tablosundan ölçtüğünüz orana denk gelen numarayı öğrenebilirsiniz.

İlgili Yazılar
Lazer Kaynak Makinesi Çalışma Prensibi Nedir?

Lazer Kaynak Makinesi Çalışma Prensibi Nedir?

Lazer Kaynak Aksesuarları Fiyatları ve Çeşitleri

Lazer Kaynak Aksesuarları Fiyatları ve Çeşitleri

 Kuyumcu Freze Çeşitleri ve Özel Uç Fiyatları

Kuyumcu Freze Çeşitleri ve Özel Uç Fiyatları

Altın Hangi Sıklıkla Temizlenmeli

Altın Hangi Sıklıkla Temizlenmeli

51. İstanbul Uluslararası Mücevherat, Saat ve Malzemeleri Fuarı | Alex Makina

51. İstanbul Uluslararası Mücevherat, Saat ve Malzemeleri Fuarı | Alex Makina

Yeni Başlayanlar için En iyi Laplama Araçları ve Ekipmanları 2022 Rehberi

Yeni Başlayanlar için En iyi Laplama Araçları ve Ekipmanları 2022 Rehberi

Platinleştirilmiş Titanyum Anot Çeşitleri ve Fiyatları

Platinleştirilmiş Titanyum Anot Çeşitleri ve Fiyatları

Ultrasonik Temizleyiciler İçin Mücevher Askısı

Ultrasonik Temizleyiciler İçin Mücevher Askısı

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.