Lup Büyüteç Nedir | Seçim Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler 2021

lup_büyüteç_nedir_buyukLup büyüteç hakkında merak ettiğiniz ve öğrenmek istediğiniz tüm detayları Alex Makina blog yazımızda bulabilirsiniz. Çağımızda hemen hemen her alanda karşımıza çıkan büyüteçler kimi sektörler için olmazsa olmaz araçlarının başında gelmektedir. Özellikle kuyum sektöründe kuyumcuların vazgeçilmez aletleri arasında yer alan büyüteçler, saatçiler ve telefon tamiri yapanlar içinde oldukça önemli aletlerdir.  Hem değerli mücevherlerin taşlarının kontrol edilmesinde hem de saatçilerin ve telefoncuların üretim, tamir vb. işlemlerinde tercih ettikleri büyüteçler kimi zamanda günlük hayatınızda karşımıza çıkabilmektedir. Gelin her birlikte lup büyüteçler hakkında merak ettiklerinizi detaylı bir şekilde en ince ayrıntısına kadar inceleyelim.

Lup Büyüteç Nedir?

Lup büyüteç;  küçük nesneleri büyük göstermeye yarayan aletlerdir.  İnce detayları en ince ayrıntısına kadar incelemek için yararlanılan lup büyüteçler, odak boyutu birkaç santimetre olan yaklaştırıcı merceklerdir. Titizlik isteyen ince işlerin yapılabilmesi ya da detaylı kontrol sağlanması gereken durumlarda lup büyüteçlere ihtiyaç duyulmaktadır. Bunun yanı sıra lup büyüteçler teknolojik olan aletlerin yapımında gözle görülmeyecek kadar küçük işlerin yapılmasında son derece önemli olan büyüteç çeşididir.

                 219-116.png (37 KB) 219-102.png (23 KB)

                                                 

Kullanım Alanları Nelerdir?

Büyüteçler, cisimlerin net görünmesini sağlamak amacıyla yoğun olarak kullanılan araçlardır. Cisimlerin görüntülerini büyütme özelliğini taşıyan ve odak uzaklığı küçük olan mercek, büyüteç olarak isimlendirilmektedir Büyüteçlerin pek çok kullanım alanı bulunmaktadır. Ağırlıklı olarak kuyumcu ve saatçilerin kullandığı büyüteçler detay isteyen tüm işlerde gereksinim duyulan araçların başında gelmektedir. Örneğin bir kuyumcu için büyütecin yeri oldukça ayrıdır. Çünkü büyüteç sayesinde mücevherde taş ve işçilik incelemeleri daha detaylı olarak yapılabilmektedir.  Bu sayede sahte ya da gerçek tasarımlar daha kolay ayırt edilebilmektedir.

Bunun yanı sıra saatçilerde ince işçilik isteyen saat tamiri gibi konularda büyüteç tercih ederek işlerini kolaylaştırmakta ve kısa sürelerde tamir işlerini tamamlayabilmektedirler. Film büyüteçleri de çok yüksek kalitededir ve fotoğraf negatiflerini, slaytlarını değerlendirmek için kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra botanikçiler ve doğa bilimcileri de çiçek, böcekleri ve çok çeşitli doğa harikalarını incelemek için büyüteç kullanmaktadırlar.

Kullanım_Alanları_Nelerdir.jpg (46 KB)

Çeşitlerine Göre Lup Büyüteçler

Büyüteç çeşitleri çok çeşitli olmalarının yanı sıra kullanıldıkları alanlara göre değişiklik göstermektedir. Kimi mikroskop büyüteçleri, gözlük büyüteçleridir. Doktorların ya da saatçilerin kullanmış olduğu büyüteçler birbirleri ile benzerlik göstermektedir. Saatçilerin kullanmış olduğu büyüteçler, saatin küçük  olan parçalarının mekaniğe doğru bir şekilde konulması için oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra mercekli masa lambaları da bulunmaktadır. Bu lambalar sayesinde hem şık bir dekoratif alan oluşturulurken ayrıca kitap okurken ya da tamir işlerini yaparken kolaylık sağlayan aletlerdir. Masa büyüteçleri ise ayaklıdırlar. Bu büyüteçlerin yakınlık dereceleri ayarlanabilir olduğu için görmek istediğiniz en ufak şeyleri bile kolayca görmenizi sağlar. Mikroskop fiyatlarına bakacak olursak merceğin kalitesi, dijital olma özelliği ve sayısına göre değişiklik göstermektedir. Büyüteç mercekler ağırlıklı olarak kuyumcular ve değerli taş işleme sanatıyla uğraşanlar tarafından kullanılan büyüteç türüdür. Bunun yanı sıra bu büyüteçler mücevherlerde kullanılan maddelerin saflığını, yakınlaştırma yöntemini kullanarak ayırt edilmesini sağlayan büyüteçlerdir.

Aşağıda maddeler halinde kullanılan ve piyasada yer alan büyüteç çeşitlerini bulabilirsiniz:

  • Ayaklı Akrobat Büyüteç
  • El Büyüteci
  • Kafa Büyüteci
  • Masa Bağlantılı Akrobat Büyüteç
  • Masa Üstü Akrobat Büyüteç

Seçim Yaparken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

Blog yazımızda da bahsetmiş olduğumuz gibi piyasada pek çok büyüteç çeşidi bulunmaktadır. Büyüteç seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken birkaç detay bulunmaktadır. Bunların başında büyüteç ihtiyacı duyduğunuz alan ile ilgili nasıl bir büyütece ihtiyacınız olduğunu belirlemek gelmektedir. Örneğin kuyumcuysanız eğer her daim değerli taş ve mücevher incelemesi ile iç içesiniz demektir. Bu nedenle oldukça profesyonel ve kaliteli bir merceğe sahip olan bir büyütece ihtiyacınız olacaktır. Ancak evinizde dekorasyon ya da kitap okuma amaçlı büyüteç arayışınız varsa daha orta kalitede merceğe sahip olan büyüteçler bu konuda sizlere yardımcı olacaktır.

Alex Makina Lup Büyüteçler

Alex Makina bünyesinde satışı yapılan lup büyüteçler ile işlerinizde detay isteyen tüm ayrıntıları rahatlıkla görebilir ve kısa süreler içinde çalışmalarınızı tamamlayabilirsiniz.

Lup büyüteç modellerimizi incelemek ve fiyatlarını görmek için hemen tıklayınız.

Lup Büyüteçte Alex Makine Garantisi

Alex Makina olarak uzun yıllardan beri siz değerli müşterilerimiz için sizlere özel fiyatlardan ihtiyaç duyduğunuz tüm makina ve kuyumculuk malzemelerini sizlere sunmaktayız. Yerli ve yabancı birçok kuyum üreticisinin ihtiyacına uygun olarak hizmet sunan firmamız her geçen gün bünyesine yeni ve son teknoloji ile donatılmış makinaları katarak uzman kadrosu ile sizlere en iyi hizmeti sunmak için çalışmaya devam etmektedir. Üreticilerimizin her birinin makina, ekipman ve sarf malzeme ihtiyaçlarını hızlı ve kısa bir süre içinde karşılamaktayız. Sektörün kalbinin attığı Çemberlitaş İVP’de bulunan mağazalarımız ile siz değerli müşterilerimize hizmet vermeye devam etmekteyiz. Firmamız dünyanın önde gelen markalarının Türkiye Distribütörü olma görevini uzun yıllardır başarı ile devam ettirmektedir. Piyasada bulunan muadilleri ile karşılaştırılmaları yapılan markaların ürünleri ileri teknoloji, verimli kullanım ve fiyat performans kriterlerimizi karşılamak koşuluyla firma çatımız altına alınmakta ve siz değerli müşterilerimize sunulmaktadır.

Ayrıca firmamız tüm bunların yanı sıra Avrupa Birliği Kalite Standartları altında pek çok cihazın üretimi firmamız tarafından yapmaktadır. Kendi ürettim tesislerimizde uzman ekibimiz ile titizlik ile üretilen her ürünümüz dünyanın farklı bölgelerinde bulunan kuyum üreticilerine hızlı bir şekilde ulaştırılmaktadır. Bunun yanı sıra Alex Makina olarak bünyemizde bulunan ve ihtiyaç duyduğunuz büyüteç çeşitlerini internet sayfamızdan temin edebilirsiniz. Ayrıca fiyat bilgisi ve detayları öğrenmek için firmamızı arayarak müşteri temsilcilerimizden gerekli bilgileri öğrenebilirsiniz.


 

İlgili Yazılar
Doğru Kolye boyu Nasıl Seçilir? | Kolye Uzunlukları Rehberi

Doğru Kolye boyu Nasıl Seçilir? | Kolye Uzunlukları Rehberi

Tel Çekme Makinesi Nedir, Nasıl Kullanılır?

Tel Çekme Makinesi Nedir, Nasıl Kullanılır?

Mikron Ölçer Nedir? | Nasıl Çalışır?

Mikron Ölçer Nedir? | Nasıl Çalışır?

Doğru Lazer Kesim Makine Seçimi Nasıl Olmalı? | 2023 Lazer Kaseim Makine Rehber

Doğru Lazer Kesim Makine Seçimi Nasıl Olmalı? | 2023 Lazer Kaseim Makine Rehber

ISTANBUL JEWELRY SHOW DA ALEX MAKİNA  DA VAR!

ISTANBUL JEWELRY SHOW DA ALEX MAKİNA  DA VAR!

Elmas Aletleri Nelerdir? | Nasıl Çalışır?

Elmas Aletleri Nelerdir? | Nasıl Çalışır?

Doğru Lazer Kaynak Makine Seçimi Nasıl Olmalı?

Doğru Lazer Kaynak Makine Seçimi Nasıl Olmalı?

Lazer Kaynak Makinesi Nedir | Nasıl Çalışır

Lazer Kaynak Makinesi Nedir | Nasıl Çalışır

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.