Yeni Başlayanlar için En iyi Laplama Araçları ve Ekipmanları 2022 Rehberi

Laplama_Araçları_buyuk-yeni.jpg (71 KB)


Yeni bir aktiviteye başlamayı düşünüyorsanız ve güzel taşları toplama zevkiniz varsa, neden taş işlemeli aksesuarları yapmayı denemiyorsunuz? Yarı değerli veya değerli taşlardan mücevher kesme, şekillendirme ve üretme sanatı olan laplama ile siz de göz kamaştırıcı şık tasarımlara imza atabilirsiniz.

Yeni Başlayanlar İçin Laplama Ekipmanları (Temeller)

Her hobide olduğu gibi laplama işleminde de birçok araç ve gerece ihtiyacınız vardır. Doğru araç ve gereçleri kullanarak kendinizi kolayca organize edebilir ve zamanın tadını çıkarabilirsiniz. Kuyum işlemlerinde makinelerin birçoğu gürültülüdür, bu nedenle komşularınızı rahatsız etmeyeceğiniz bir yer seçtiğinizden emin olmalısınız.

Organizasyon

Laplama işlemleri için öncelikli olarak bir tezgaha ihtiyacınız vardır. Tezgahınızın lüks bir tezgah olması gerekmez. Küçük aletlerinizi ve geniş yüzeyleri tutmak için ideal olarak çekmeceli sabit bir masayı tercih edebilirsiniz. Değerli taş setiniz artmaya başladıkça, birbirleri ile benzeyen taşları bir arada tutmak ya da kaba veya değerli taşları birbirinden uzak tutmak için ayrı kaplara sahip olmak da isteyebilirsiniz.

tezgah çift.png (12 KB) 233-104-p.png (18 KB) tezgah tek.png (12 KB)

Trim Testere veya Döşeme Testereleri

Tüm taşlar ve kristaller eşit boyutta değildir, bu nedenle taş koleksiyonunuzu keserken iki tür testereye ihtiyacınız olacaktır; bir kesme ve bir levha testere. Düzeltme testereleri, küçük taşları daha küçük parçalara ayırmak veya bir kolye ucu için pürüzsüz bir kenar oluşturmak için küçük ve ince bir bıçağa sahiptir. Bir döşeme testeresi ise daha geniş ve daha kalın bir bıçağa sahiptir. Bu da onu bir düzeltme testeresine sığmayan kaba döşemeleri veya geniş taşları kesmek için ideal hale getirmektedir.

Taşlama Aletleri 

Atölyenizde olmazsa olmaz ekipmanlerın başında taşlama aletleri gelmektedir.  İki tür tambur vardır: döner ve titreşimli, ancak her ikisi de aynı cilalama ve kaba taş işlevi görür. Taşlama aletleri namlu şeklindedir ve iç taşları cilalamak için diğer kayaları ve aşındırıcıları kullanarak yavaşça dönerler.Taşlama aletleri, taşları cilalamak ve kayaların şeklini korumak için oldukça idealdir. Titreşimler, kayaları hızla sallayan ve ardından kayaları parlatan ve sürtünmeye neden olan bir kavanoz içermektedir.

En-Kaliteli-Mücevher-Yapım-Araçları.jpg (66 KB)

Laplama Aksesuarları

Değerli taşlarınızdan en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olacak laplama aksesuarlara sahip olmadan bir atölye tamamlanmış sayılmaz. Güzel bir işçilik çıkartmak için ve işlerinizi kolaylaştırmak adına sahip olmanı gereken birkaç şeye ihtiyacınız vardır. Bunlar aşağıda olduğu gibidir:

  • Taşlarınızı kullanmadan önce yıkamak için bir kevgir.
  • Bir büyüteç. Toplanan numunenizi hasar veya desen açısından kontrol ederken büyüteç en iyi arkadaşınız olacaktır.
  • Kalıp modellerine ihtiyacınız vardır. Bu kalıplar standart şekiller oluşturmanıza yardımcı olmak ya da yönlendirmek için çeşitli şekil ve boyutlarda plastik veya metal kalıplardır.
224-100.png (12 KB) 219-121.png (5 KB)

Kabaşon Kesimi

Kabaşon kesme veya kablaj, mücevher kesmenin en popüler şeklidir. Oldukça fazla beceri gerektirmesine rağmen, hemen hemen herkes bu tekniğe hakim olabilmektedir. Kabaşon kesimi içim kolaylıkla kaba malzeme bulunabilir veya ucuza satın alınabilirsiniz. Çoğu insan asla ham madde satın almaz ve takas ettikleri veya buldukları birçok taşı kesmekten memnundurlar.

Kaplama Makinaları

Kaplama makinalarında mekanik kol, vatka ve soğutma suyu sistemi bulunmaktadır. Robotik kol, taşınızı taktığınız ve istediğiniz kesime göre açısını değiştirdiğiniz yerdir. Tur, bir su pompası ile yerleşebilen ve serin kalabilen bir disktir. Makine maliyetini düşürmeniz gerekiyorsa, bir fasetleme aracıyla kabaşonlar oluşturabilirsiniz; ancak, bir kablaj makinesi kullanarak faset yapamazsınız.

Düz Turlar

Taşlama diskleri, her faset işlemi için farklı aşındırıcı seviyelerine sahiptir. İlk şekillendirme için, daha sonra daha ince taneli cilalamanın yerini alacak olan kaba bir disk kullanılır. Bazı diskler, kolay değiş tokuş için manyetik olarak mevcuttur; ancak, uçup gidebilecekleri için yüksek hızlı manyetik disklerin kullanılmasını önermiyoruz. Düz bir tur için iyi seçim yapmak istiyorsanız aradığınız her şey Alex Makina da sizi bekliyor.

Döner Aletler ve Dremel'ler

Taşlara çeşitli şekiller vermek ve ayrıntılar oymak için bir döner alet veya bir Dremel gerekmektedir. Çoğu model, taşlama ve cilalama ve parçalarınıza dokunmak için farklı ataşmanlarla birlikte gelmektedir. Uçlar ve çapaklar hızla değiştirilebildiğinden, döner aletler tüm cihazlar arasında en yönlü olanlarıdır. Dremel döner alet kiti gibiihtiyacınız olabilecek tüm aksesuarların yanı sıra kullanışlı bir LED ışık içeren farklı bir koleksiyon da seçebilirsiniz.

axm-01.png (7 KB)

Dop Çubukları ve Balmumu

Dop çubukları ve balmumları; taşlarınızı kaplamak için kullanılmaktadır. Dop çubuklarının bir ucunda ahşap mum küreler bulunmaktadır. Isıtıldığında, balmumu taşınızın temelini bağlayacak kadar dövülebilir hale gelir ve taşınızı şekillendirmeyi bitirdikten sonra, taşı serbest bırakmak için tekrar ısıtabilirsiniz. Taşı yamalamak için tahta bir dübel, balmumu veya 5 dakikalık epoksi de kullanabilirsiniz. Bunlar güvenliği sağlarlar ve hızlı şekillendirme için taşınızı kavrarlar.

207-180.png (15 KB)

Parlatma Araçları

Parlatma araçları sis veya su kalıntısı ile kaplanmış olabilecek taşlara ekstra parlaklık kazandırmak için parlatma tozunu kullanırlar. Parlatma tozu miktarı, parça başına kaç tane taşa sahip olduğunuza bağlı olarak değişmektedir. Bazı taş stilleri, yalnızca bir cila bezi veya bir kot parçası ile biraz cilalamaya ihtiyaç duymaktadır. Taşlama makineleri ve döner aletler için aksesuar olarak ayrıca polisaj ve polisaj kayışları, tekerlekler, uçlar ve çapaklar da mevcuttur. Bu faktörlere dikkat ettiğinizde taşların ışıldamasını sağladığınızdan emin olabilirsiniz.

Önce Güvenlik

Testereler, öğütücüler ve taşlarla uğraşmak, sizi güvende ve sağlam tutmak için doğru teçhizatı gerektirmektedir. İhtiyacınız olan güvenlik önlemleri listesi aşağıda olduğu gibidir:

1.Düşen kırıkları veya tozu önlemek için koruyucu gözlükler.

2.Bant koruması. Bu isteğe bağlıdır; işlem sırasında kabarcıkların önlenmesine yardımcı olur.

3.Bazı testere veya matkap uçlarını kullanırken koruyucu eldivenler.

4.Çalışma alanınızı iyi havalandırmak ve ferah tutmak da son derece önemlidir.

Bu liste yalnızca rehberlik amaçlıdır; ancak elektrikli aletlerle çalışırken maksimum güvenlik kurallarına uymanızı öneririz.

227-130.png (39 KB)  227-171.png (7 KB)

Başlamak İçin Yol Gösterici Kitaplar

Özenli becerilerinizi geliştirmek için iyi kitaplar arıyorsanız başlangıç ​​için uygun kitaplar listemizi sizler için derledik.
taş takı yapımı.jpg (26 KB)

Taşları ve Mineralleri Sınıflandırma

Taşları ve mineralleri sınıflandırmak istiyorsanız resimli bir kılavuz size yol gösterecektir. Bu kılavuz sayesinde bulduğunuz çeşitli taşları ve onlara ne tür bir tekniğin uygun olup olmadığını tanımanıza yardımcı olacaktır. Taşlar ve mineraller hakkında faydalı bir el kitabı arıyorsanız, Smithsonian El Kitabı: Kayalar ve Mineraller de harika bir seçim olacaktır. Bu kitap, her bir yöntem için özel talimatlar da dahil olmak üzere tüm çeşitli teknikleri kapsamaktadır. Sadece yeni başlayanlar için ideal değil ayrıca işini ilerletmek ve kendini geliştirmek isteyenler için de faydalı bir kitaptır.İlgili Yazılar
Lazer Kaynak Makinesi Nedir | Nasıl Çalışır

Lazer Kaynak Makinesi Nedir | Nasıl Çalışır

Mikron Ölçer Çalışma Prensibi Nedir?

Mikron Ölçer Çalışma Prensibi Nedir?

Lazer Kaynak Makinesi Çalışma Prensibi Nedir?

Lazer Kaynak Makinesi Çalışma Prensibi Nedir?

Lazer Kaynak Aksesuarları Fiyatları ve Çeşitleri

Lazer Kaynak Aksesuarları Fiyatları ve Çeşitleri

 Kuyumcu Freze Çeşitleri ve Özel Uç Fiyatları

Kuyumcu Freze Çeşitleri ve Özel Uç Fiyatları

Altın Hangi Sıklıkla Temizlenmeli

Altın Hangi Sıklıkla Temizlenmeli

51. İstanbul Uluslararası Mücevherat, Saat ve Malzemeleri Fuarı | Alex Makina

51. İstanbul Uluslararası Mücevherat, Saat ve Malzemeleri Fuarı | Alex Makina

Yeni Başlayanlar için En iyi Laplama Araçları ve Ekipmanları 2022 Rehberi

Yeni Başlayanlar için En iyi Laplama Araçları ve Ekipmanları 2022 Rehberi

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.