Havya Nedir | Havyalar Ne İçin Kullanılır 2021 Rehberi

havya_rehberi_buyuk.jpg (106 KB)
Alex Makina olarak bu yazımızda sizlere hayva hakkında merak ettiğiniz her şeyi sunacağız. Havya nedir sorusunun cevabını blog yazımızda bulurken ayrıca vereceğimiz havya önerileri ile havya kullanımı hakkında bilgi sahibi de olabilirsiniz. Bunun yanı sıra yazımızda havyaların birçok farklı kullanımlarından bazılarına bakacağız, mevcut çeşitli ekipman ve aksesuar türlerinin artılarını ve eksilerini tartacağız ve belirli görevler veya uygulamalar için hangi tür havya takımlarının en iyi şekilde kullanılabileceğini hep beraber keşfedeceğiz. Gelin şimdi havya ile neler yapılır, havya kaç derece olmalı ve havya nasıl kullanılır gibi pek çok sorunun cevabını birlikte göz atalım.

Havya Nedir?

Havya, elektrik ve elektronik devrelerde elemanları birbirine lehimlemek için gerekli olan yüksek ve hızlı ısıyı sağlayan alettir. Havyalar 200 ile 500 derece arasında sıcaklık sağlayabilmektedir. Havyaların güçleri ise 5 ile 300 watt arasında değişebilmektedir. Piyasada bulunan 30 ve 40 Watt havyalar ise en çok kullanılan havyalardır.
Bir diğer anlatımla havya, lehim olarak bilinen az miktarda eriyebilir metal alaşımının demirin ucuyla yüksek bir sıcaklığa ısıtıldığı lehimleme işleminde kullanılan el ekipmanı parçasıdır.

Bu lehim malzemesi erirken, iki bileşen veya iş parçası arasındaki ve etrafındaki boşluklara akmaya yönlendirilir. Yapıştırıldıktan sonra, lehim soğumaya ve sertleşmeye bırakılır, bu da lehimi tekrar sıvı forma eritmek için tekrar ısıtılana kadar kalıcı kalan sabit ve iletken bir bağlantı oluşturur. Önceden lehimlenmiş bir birleştirmeyi yeniden ısıtma ve ayırma işlemine lehim sökme adı verilmektedir.

Havyalar, çeşitli farklı tipte kablosuz modeller de mevcut olmasına rağmen, bir ısıtma elemanı içeren uzun bir metal uç aracılığıyla ısılarını elektriksel olarak iletmek için tipik olarak bir duvar prizine takılması gerekmektedir. 

Havya Kalemi Nedir?

Kalem havya, piyasada yoğun olarak kullanılan ve en yaygın olan havya türüdür. Havya kaleminin duvar prizi gibi bir güç kaynağına bağlanmak için bir kablosu bulunmaktadır. Bu havyalar genellikle ayarlanabilir sıcaklık ayarlarına sahip değildirler, bu da onları en uygun havya haline getirmektedir.

Havya nerede kullanılır.jpg (58 KB)
Havya Nerelerde Kullanılır?

Havyalar lehimleme ihtiyacı duyulan tüm alanlarda yoğun olarak kullanılmaktadır. Lehimleme, lehimlenecek bileşenlerin etrafındaki lehim telini eritmek için kullanmadan önce havyanın ısıtılmış ucunun çok yüksek sıcaklıklara ulaşmasına izin vermeyi içermektedir. Oda sıcaklığına soğudukça, bağ katılaşacak ve en azından lehimi çözülene kadar kalıcı hale gelecektir.

Alet sıcaklığı oldukça kritiktir; çünkü havya, lehimi eriterek sıvı hale getirmek için yeterince ısınmalıdır. Isınma aşamasında bileşenler erimemeli ya da hasar görmemelidir. Bazı gelişmiş havya modelleri, bir dizi farklı lehim türüyle gelişmiş kontrol ve daha fazla uyumluluk sunan ayarlanabilir bir sıcaklık özelliği içermektedir. Bunun yanı sıra havyalar, şebekeye veya başka bir güç kaynağına bağlandıklarında kendilerini otomatik olarak önceden ayarlanmış bir seviyede ısıtacaktır. Temel lehimleme süreci genel olarak oldukça basit ve anlaşılırdır. Bununla birlikte, mümkün olan en iyi sonuçlar için bir havyanın nasıl ve ne zaman kullanılacağını tam olarak bilmek oldukça önemlidir.

Havya Uçları

Birçok havya modeli, bazen uç olarak adlandırılan çeşitli çıkarılabilir lehim uçlarını bünyesinde barındırabilir. Bu uçlar sayesinde lehimleme işlemlerinizi daha kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Havya uçlarını aşağıda maddeler halinde görebilirsiniz:

  • Eğim Ucu: Bir konik veya toynak lehim ucunun ucu, mevcut yüzey alanı aslın da ucun çapından daha büyük olacak şekilde bir açıyla kesilir.
  • Keski Ucu: Bir keski havya ucu, geniş, düzleştirilmiş bir şekle sahiptir. Bu, bileşen uçları ve pedler gibi daha geniş alanlarda daha fazla ısı ve tortu lehimi sağlamaya yardımcı olur.
  • Konik Uç: Konik lehim ucunun ucu, kalem ucu gibi oldukça sıkı bir nokta oluşturur. Bu, ucun çok daha küçük bir alana konsantre ısı vermesini sağlar. Keski uçlarıyla birlikte bunlar genellikle standart uç şekli olarak görülmektedir.
  • Bıçak Ucu: Bıçak ve bıçak havya uçlarının her ikisi de düzleştirilmiş uçlara sahiptir. Bir bıçak ucu bir tarafta daha keskin bir kenara sahiptir. Tersine, bir bıçak ucu ise daha geniş, daha ince bir yayılma yüzeyine sahiptir.
havya nedir


Sökme Nedir?

En basit ifadeyle lehim sökme; lehimlemenin tam tersidir. Başka bir deyişle, ister komple sökme için isterse günlük sorun giderme uygulamaları sırasında zayıf bir bağı iyileştirmenin ilk adımı olarak mevcut bir birleştirmeden lehimi çıkarmak anlamına gelmektedir. Bununla birlikte, lehim sökme oldukça basit bir iş olsa da, doğru süreci takip etmek ve görevin doğru yapılmasını sağlamak son derece önemlidir.

Lehimleme Ekipmanı Nasıl Temizlenir ve Bakımı Yapılır?

Lehimleme alet ve ekipmanınızın kullanım ömrünü uzatmak için havyanıza, uçlara ve diğer lehim aksesuarlarına iyi bakmanız oldukça önemlidir. Bu tür ekipmanlarla gerçekleştirebileceğiniz en temel bakım ve onarım biçimleri arasında düzenli havya temizliği yer almaktadır. Havya uçlarını temizlemenin en kolay yolu, önceki işlemlerden kalmış olan kir ve birikintileri manuel olarak silmektir.  Yoğun kullanım olduğu takdirde temizlik işlemini daha sık yapmanız gerekmektedir.

En iyi sonuçlar için, genellikle düzenli olarak bir demir fırça veya bir havya temizleme süngeri kullanılması tavsiye edilir. Bunlar genellikle bir temizleme tepsisi ya da bir sünger malzemesinden, toz lehimden veya spiral bir kuru metal yünü topundan oluşan bir kit içinde satılmaktadır. Bunun yanı sıra daha gelişmiş olan uç temizleme kitleri, uçta zaman içinde alet oksidasyonunu önlemeye yardımcı olan ince bir lehim tabakası bırakmaktadır.

Gazlı Havya Nedir?

Gazlı havyalar, enerji kaynağının bulunmadığı ortamlarda kullanılmaktadır. Bu havyalar gazın yakılması yoluyla havya ucu ısıtılarak çalışmaktadır. Çalışmasında elektrik bulunmadığından dolayı bu havyalarda genellikle yanıcı bir gaz kullanılmaktadır. Çalışma sırasında havya ucu hem ısıyı alacak hem de lehimi eritecek şekilde kullanır.

Havya Makinesi Nedir?

Havya makinesi diğer adıyla lehim makinesi; güç kaynağına takıldıktan sonra belli bir süre sonrasında ısınarak lehim yapılacak bölgenin ısıtılmasını, lehimin eritilmesini ve lehimleme işleminin gerçekleşmesini sağlayan makinelerdir. Elektronik devrelerde lehimleme için genellikle %40 oranında kalay bulunan lehim telleri tercih edilmektedir.

havya nedir           havya nedir

             

Havya Yerine Ne Kullanılır?

Havya tavsiye blog yazımızda sizlere havya yerine ne kullanabileceğiniz konusunda da birkaç ipucumuz olacak. Eğer havyanız yoksa bir adet kurşun kalem, kablo, bir tükenmez kalem yayı ve bir adet pil lehimleme işlemi gerçekleştirmek için yeterli olacaktır. Bu yöntem ile lehim yapmak için havya kullanırken ihtiyaç duyduğunuz 220V elektriğe de ihtiyacınız olmayacaktır. Örneğin arabanızda bir kablo lehimlemek istiyorsanız, pile de ihtiyacınız olmayacaktır; çünkü araç aküsünü kullanabilirsiniz.

döküm ağacı.jpg (65 KB)
Havya Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Havya takımı alırken dikkat etmeniz gereken birkaç detay bulunmaktadır. Bunları aşağıda maddeler halinde bulabilirsiniz:

  • Boyutuna dikkat edilmelidir
  • Yapacağınız projenizde kullanıma uygun olmalıdır
  • Kaliteli bir ürün seçilmelidir
  • Fonksiyonel açıdan kullanışlı olmalıdır

Üflemeli Havya Nedir?

Üflemeli havya; elektrik ve elektronik devrelerinde, birimleri birbirine lehimlemek amacıyla kullanılan havyalardır. Bunun yanı sıra havyaların yüksek hız ve ısı sağlayabilen çeşidiyse sıcak hava üflemeli havyalardır. Havya gövdesinden gelen ısıyı yalıtarak, sağlıklı çalışma sağlaması açısından da son derece kullanışlıdır.

Tabanca Havya Nedir?

Tabanca havyalar, oldukça güçlü olan havyalardır. Bu sebeple elektrikçiler tarafından yoğun olarak tercih edilmektedir. İçlerinde transformatör olup havya ucu fek sekonder sargısının uzantısıdır. Tabanca havyalar, transformatör sayesinde çok yüksek akım ve düşük gerilim bulundururlar. Bunun yanı sıra bu havyada birde anahtar bulunmaktadır. Anahtara basınca havya ucunu yüksek akım ısıtmaktadır. Bırakıldığı takdirde ise havya ucu aniden soğumaya başlar. Bu nedenle ufak olan bakım ve onarım işlerinde kullanılması pek tavsiye edilmemektedir.

Havya Sehpası Ne İşe Yarar?

Havya sehpası; havya işlemi yapılırken kolaylık sağlayan ve üreticiler tarafından özel olarak tasarlanmış olan geniş yaylı olan bir sehpa türüdür. Geniş ve yaylı olarak üretilen bu sehpalar farklı alanlarda kullanım imkânı sunmaktadır. Ayrıca kullanıcı için daha güvenli iş ortamı oluşturmaktadır.

Havya Rezistansı

Bu tip havyalarda ısının havyada oluşturulması için rezistans kullanılmaktadır. Rezistans, krom-nikel telden silindirik şeklinde sarılarak elde edilmektedir. Bu havyalar genellikle küçük güçlü olarak üretilmektedir. Böylece küçük akımlı büyük dirençli olarak çalışmaktadırlar.

Vakum Havya

Vakumlu havya; adında da anlaşılacağı üzere vakum kalemi üzerinde olan lehim makinesidir. Vakumlu havyalarda vakum kalemi de devreye bağlıdır. Bu havyaların ucu ısınabildiği için lehim sökme işlemi çok basit bir şekilde yapılabilmektedir.

Şarjlı Havya

Şarjlı havyalar son derece pratik ve kullanışlı olan havya çeşitleridir. Prize takma ihtiyacı duymadan lehimleme işlemlerinizi kolaylıkla yapmanıza olanak tanır. Kaliteli ve kullanışlı ürün arayışınız varsa Alex Makina bünyesinde pek çok havya modelini bulabilir ve size özel fiyatlardan sipariş verebilirsiniz.

havya nedir

Dijital Havya

Dijita havya; ısıya ve darbeye karşı son derece dayanıklı olan havyalardır. Ergonomik bir tasarıma sahip olan dijital havyalar profesyonel kişilere oldukça rahat ve kolay bir kullanım sunmaktadır. Bu havya çeşitleri elektrik ve elektronik devrelerde elemanları birbirine lehimlemek için gerekli olan yüksek ve hızlı olan ısıyı sağlarlar. Dijital havyalar sayesinde lehimleme aşamasında ısı kaybı yaşanmaz.

Havya Süngeri

Havya süngeri, havyanın ucunda birikmiş olan cürufları temizlemek için kullanılmaktadır. Sünger ile havyanızı temizlemek havyanızın lehimleme kalitesini artıracaktır. Bunun yanı sıra sünger ile havya ucu temizleme havya ucunuzun daha uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır.

Havya Temizleme Teli

Havya temizleme teli; klasik havya ucu temizleme yöntemlerine son vermenizi sağlayan bir üründür. Bu tel lehimleme aşamasında ve lehim sökme gibi işlemlerinizde meydana gelebilecek artıkların ve partiküllerin temizleme işlemlerinin kolayca yapılmasını sağlar.İlgili Yazılar
Doğru Kolye boyu Nasıl Seçilir? | Kolye Uzunlukları Rehberi

Doğru Kolye boyu Nasıl Seçilir? | Kolye Uzunlukları Rehberi

Tel Çekme Makinesi Nedir, Nasıl Kullanılır?

Tel Çekme Makinesi Nedir, Nasıl Kullanılır?

Mikron Ölçer Nedir? | Nasıl Çalışır?

Mikron Ölçer Nedir? | Nasıl Çalışır?

Doğru Lazer Kesim Makine Seçimi Nasıl Olmalı? | 2023 Lazer Kaseim Makine Rehber

Doğru Lazer Kesim Makine Seçimi Nasıl Olmalı? | 2023 Lazer Kaseim Makine Rehber

ISTANBUL JEWELRY SHOW DA ALEX MAKİNA  DA VAR!

ISTANBUL JEWELRY SHOW DA ALEX MAKİNA  DA VAR!

Elmas Aletleri Nelerdir? | Nasıl Çalışır?

Elmas Aletleri Nelerdir? | Nasıl Çalışır?

Doğru Lazer Kaynak Makine Seçimi Nasıl Olmalı?

Doğru Lazer Kaynak Makine Seçimi Nasıl Olmalı?

Lazer Kaynak Makinesi Nedir | Nasıl Çalışır

Lazer Kaynak Makinesi Nedir | Nasıl Çalışır

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.