Gümüşler Nasıl Parlatılır | Kararan Gümüşler İle İlgili Tüm Yöntemler

Gümüşler Nasıl Parlatılır

Severek ve beğeni ile satın almış olduğunuz gümüş takılarınız zaman geçtikçe ilk gün ki halinden biraz uzaklaşır ve kararmaya başlarlar. Işıl ışıl göz kamaştıran modellerine aşık olarak satın aldığınız takılar dış etkenlere ya da vücut ısısına bağlı olarak belli bir müddet sonrasında muazzam güzelliklerini kaybetmektedir. Bu blog yazımızda sizlere bahsedeceğimiz ve uygulaması oldukça kolay olan gümüş parlatma yöntemleri ile aksesuarlarınızı ilk gün ki gibi parlatabilir ve gönül rahatlığı ile kullanmaya devam edebilirsiniz. Gelin hem gümüşler nasıl parlatılır ve ne gibi yöntemler uygulanarak ilk hallerine dönüş sağlanır birlikte inceleyelim.

gumus_nasil_parlatilir_.jpg (47 KB)

Gümüşler Nasıl Parlatılır?

Gümüşler nasıl parlatılır her daim merak edilen konuların başında gelmektedir. Bunun yanı sıra kararma nedenleri de merak edilen gümüşler belli yöntemler kullanıldıktan sonra kolayca vitrinlerdeki parlaklıklarını geri kazanırlar. Gümüşleri parlatma konusunda profesyonel yöntemler kullanılarak ve cilalar yardımıyla kısa sürelerde parlatma işlemi yapılabilmektedir. Bunun yanı sıra evde de kolayca uygulayabileceğiniz basit yöntemler ile gümüş takılarınızı göz alıcı güzelliklerine kavuşturarak kullanmaya devam edebilirsiniz. Evde uygulanmaya müsait olan sirke, karbonat ve diş macunu yöntemleri kullanılarak yapılan gümüşleri parlatma işlemi ile sizde kısa süre içinde gümüş aksesuarlarınızı parlatabilirsiniz.


Gümüş Neden Kararır?

Takı ve mücevher yapımında altın madeninde sonra en çok tercih edilen maden gümüştür. Gümüş doğadan 1000 ayar olarak çıkarılmaktadır. Bu haliyle gümüşün işlenmesi ve istenilen şeklin verilmesi bir hayli zordur. Bu nedenle gümüşün işlenmesini kolaylaştırmak amacı ile üretim aşamasında gümüşe, bakır ve alloy gibi maddeler karıştırılır. Genel olarak da bu maddeler gümüşün kararmasında büyük rol oynayan etkenlerdir. Bunun yanı sıra gümüş yapısı nedeniyle kararmaya müsait olan bir madendir. Gümüş neden kararır sorusunun aslında en net cevabı da havada bulunan hidrojen, kükürt ve sülfürik gazıdır.Kükürt gazı dünya üzerinde oldukça yoğundur. Kükürt gazına karşı zaafı olan gümüşte hafif bir kükürt kokusuna bile maruz kalsa hemen kararma reaksiyonu göstermektedir.

Kararan Gümüşler Nasıl Parlatılır?

Kararan gümüşleri parlatma işlemi profesyonel kişiler tarafından kısa süreler içinde kolayca yapılabilmektedir. Bunun için gümüş parlatma cilaları tercih edilerek gümüşlerin eski gösterişli hallerine geri dönmesi sağlanmaktadır. Profesyonel olmayan kişilerinde oldukça basit ve kolay bulunan malzemeleri kullanarak gümüş parlatma işlemlerini yapmaları mümkündür.


kararmis_gumusler_nasıl_parlatılır.jpg (70 KB)
Kararmış Gümüşler Nasıl Parlatılır?

Kararmış gümüşlerinizi parlatmak ve temizlemek için birçok yöntem tercih edebilirsiniz. Dış etkenler sebebi ile gümüş aksesuarlarınız parlaklıklarını kararmış olan bir görüntüye bırakmaktadır. Kimi zaman kullanılan bir parfüm ya da vücudun terlemesi nedeni ile gümüş aksesuarlar da kararma meydana gelmektedir. Ama üzülmeyin bu çaresi olmayan değil kolaylıkla üstesinden gelinebilecek bir sorundur. Size sunacağımız basit uygulamalar ile kolayca ve kısa süreler içinde evdeki gümüş süs eşyalarınızı ve takılarınızı pas parlak yapabilirsiniz.

Evdeki Gümüşler Nasıl Parlatılır?

Evdeki gümüşleri parlatmak için pek çok yöntem bulunmaktadır. Kimi profesyonel cilalar ile dikkat çeken parlaklığı geri elde edebilir ya da evinizde bulunan birkaç ürün ile parlatma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.Gümüş malzemelerinin satıldığı mağazalar ya da internet sitelerinden gümüş parlatma cilası temin ederek parlatma işlemini yapabilirsiniz. Gümüş cilası nasıl yapılır diye merak ediyorsanız genel olarak cilalama, parlatma bezleri kullanılarak yapılan bir işlemdir. Gerekli gümüş cilası ve bezler satın alınarak evde de kolaylıkla parlatma işlemini yapabilirsiniz.  Gümüş cilası nasıl yapılır daha detaylı bilgi için tıklayınız.


Gümüşler Nasıl Temizlenir?

Günlük hayatımızda ya da özel hayatta kombinlerinize eşlik eden gümüş takılar zamanla deforme olur ve kararmaya başlarlar. Dilerseniz kararan gümüş aksesuar ya da süs eşyalarınızı profesyonel yardım alarak temizletebilir ya da pratik olan ve çok vakit almayan yöntemleri tercih ederek siz temizleyebilirsiniz.


gümüşler nasıl parlatılır
Gümüşleri Neyle Parlatabilirim?

Gümüşçülerin ürünlerini parlatmak için tercih ettiği gümüş cilaları ile sizde parlatmak istediğiniz gümüşlerinizde bu cilaları kullanarak üstün bir parlaklık elde edebilirsiniz. Alex Makina çatısı altında yer alan gümüş cilası ürünleri arasından seçiminizi yaparak yüksek kalitede performans sağlayabilirsiniz. Gümüş denilince akla ilk gelen Hagerty ürünlerini gümüşleriniz için gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.  Mücevher suyu, mücevher bezi, yarı değerli taş suyu, altın ve gümüş temizleme suları bu ürünlerin bir kaçıdır. Daha detaylı gümüş cilası ürünlerini görmek için tıklayınız.
             gümüşleri parlatma          gümüşleri parlatma       gümüşleri parlatma
                                                                                        


Sirke İle
 Gümüş Nasıl Parlatılır?

Parlatma işlemi için kullanılan ve oldukça etkili olan yöntem sirke yöntemidir. Bu yöntemde bir kaba iki yemek kaşığı sirke koymalısınız. Daha sonra bir miktar su ve iki yemek kaşığı kabartma tozunu karışıma ilave etmelisiniz. Sonrasında parlatmak istediğiniz takı ya da gümüş eşyanızın tozunu aldıktan sonra karışımın yer aldığı kabın içine koymalısınız. Yarım saat beklettikten sonra gümüşleri çıkarıp suyun altında durulamalısınız. İşlem sonrasında gümüşlerinizin eskisinden daha parlak olduğunu görebilirsiniz. Eğer gümüşünüzün ebadı kaba sığmayacak büyüklükte ise sirkeli bez yardımı ile silme işlemi yaparak da sonuç alabilirsiniz.

dis_macunu_ile_gumus_nasil_parlatilir.jpg (35 KB)
Diş Macunuyla Gümüş Nasıl Parlatılır?

Gümüş nasıl temizlenir, parlatılır sorusu çoğunlukla kararan gümüşlerinizi temizleme ihtiyacı duyduğunuzda sizin de aklınıza gelen ilk sorulardan biridir. Gümüşler nasıl beyazlatılır sorusunun cevaplarından biri de diş macunun yöntemidir. Evinizde bulunan diş macunu ile sizde gümüş takı ya da eşyalarınızı parlatabilirsiniz. Bu yöntemde kısa süreler içinde yapabileceğiniz oldukça pratik bir işlemdir. Öncelikli olarak parlatma yapmak istediğiniz gümüşünüzü silmeli ve üzerinde herhangi bir toz kalmamasını sağlamalısınız. Sonrasında parlatmak istediğiniz gümüşe diş macunu sürmeli ve su doldurduğunuz kabın içine koyarak ortalama olarak yarım saat bekletmelisiniz.  Yarım saat olan süre tamamlandıktan sonra gümüşlerinizi sudan çıkartarak akan suyun altında güzelce yıkamanız gümüşünüzün parlaması için yeterli olacaktır.

Karbonat Yöntemi İle Gümüş Nasıl Parlatılır? 

Gümüş parlatmak için kullanılan bir diğer yöntemde karbonat yöntemidir. Bu yöntemde oldukça basit olan ve çok fazla zamanınızı almayan bir uygulamadır. Bu yöntemde sirkede kullanılmaktadır. Bir kasenin içine iki yemek kaşığı sirke koyulur. Daha sonra üzerine su eklenir. Biraz vakit geçtikten sonra karışıma iki yemek kaşığı karbonat ilave edilir.  Gümüş takınızı ya da süs eşyanızı bu su içinde en az yarım saat bekletmelisiniz.  Süre dolduktan sonra ise güzelce durulama ve kurulama yapmanız gümüşünüzün parlaması için yeterli olacaktır.

Gumus_Yuzuk_Nasil_Parlatilir_640x375px_TUR.jpg (43 KB)

Gümüş Yüzük Nasıl Parlatılır?

Gümüş yüzükler içinde sizlere anlattığımız gümüş parlatma yöntemlerinden yararlanabilir ya da profesyonel gümüş parlatma cilalarını tercih edebilirsiniz. Parlatma cilalarını uygun cila bezleri ile gümüş yüzüğünüze zarar vermeyecek şekilde ileri geri hareketler ile uygulayabilir ve bu sayede dikkat çekici parlaklığı elde edebilirsiniz.

İlgili Yazılar
Doğru Kolye boyu Nasıl Seçilir? | Kolye Uzunlukları Rehberi

Doğru Kolye boyu Nasıl Seçilir? | Kolye Uzunlukları Rehberi

Tel Çekme Makinesi Nedir, Nasıl Kullanılır?

Tel Çekme Makinesi Nedir, Nasıl Kullanılır?

Mikron Ölçer Nedir? | Nasıl Çalışır?

Mikron Ölçer Nedir? | Nasıl Çalışır?

Doğru Lazer Kesim Makine Seçimi Nasıl Olmalı? | 2023 Lazer Kaseim Makine Rehber

Doğru Lazer Kesim Makine Seçimi Nasıl Olmalı? | 2023 Lazer Kaseim Makine Rehber

ISTANBUL JEWELRY SHOW DA ALEX MAKİNA  DA VAR!

ISTANBUL JEWELRY SHOW DA ALEX MAKİNA  DA VAR!

Elmas Aletleri Nelerdir? | Nasıl Çalışır?

Elmas Aletleri Nelerdir? | Nasıl Çalışır?

Doğru Lazer Kaynak Makine Seçimi Nasıl Olmalı?

Doğru Lazer Kaynak Makine Seçimi Nasıl Olmalı?

Lazer Kaynak Makinesi Nedir | Nasıl Çalışır

Lazer Kaynak Makinesi Nedir | Nasıl Çalışır

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.