Altın Kaplama Hakkında Bilmeniz Gereken 13 Madde

altın kaplama hakkında bilmeniz gereken 13madde
Alex Makina olarak uzun yıllardan beri siz değerli sektör mensuplarına, yerli ve yabancı kuyum üreticisine ürün sunmakta ve hizmet vermekteyiz. Kıymetli üreticilerimizin A’dan Z’ ye ihtiyaç duyduğu her türlü makina, ekipman ve sarf malzeme ihtiyaçlarını titizlik içinde uzman ekibimiz ile birlikte temin etmekteyiz. Kuyum üretim ve sanayisindeki son teknolojiyi hızlı bir şekilde yıllardır üreticilerine sunan Alex Makina dünyanın önde gelen markalarının Türkiye Distribütörü olma görevini uzun yıllardır başarılı bir şekilde devam ettirmektedir. Son teknolojiyi değerli üreticilerimize sunmakta ve dünyanın önde gelen markalarının ürünlerini yurt dışından getirerek Türkiye’de uzun yıllardan beri başarı ile satışını yapmaktayız. Titizlik ile seçtiğimiz her bir markanın ürünleri muadilleri ile kıyaslanmakta ve fiyat performans kriterleri yapıldıktan sonra firmamızın çatısı altına alınmaktadır.

Markamız bunun yanı sıra pek çok cihazın üretimini Avrupa Birliği Kalite Standartları altında gerçekleştirmektedir. Kendi üretim tesislerimizde işinde uzman olan deneyimli kadromuz ile hayata geçirdiğimiz cihazlarımız dünyanın birçok farklı coğrafyasında bulunan kuyum üreticilerine sunmaktayız. Bunun yanı sıra firma olarak sadece makina ve ekipman tedarik etmekle kalmayarak dünya çapında kuyum üretimindeki gelişmeleri, trendleri ve önemli olan bilgileri sizlerle anında paylaşmaktayız. Bütün bunlara ek olarak ayrıca ihtiyaç duyduğunuz kıl testere çeşitlerini firmamızdan temin edebilir ve uygun fiyatlardan satın alabilirsiniz.Tüm bunlara ek olarak Alex Makina olarak sizlerin sevdiği ve beğeneceğini düşündüğü blog yazılarımızı yazarak sizlere sunmaktayız. Bu blog yazımızda da sizler için altın kaplama hakkında bilmeniz gerekenleri ve merak ettiklerinizi ele aldık

Malumunuz günümüzde altının gitgide değerine değer katmakta. Bu nedenle son yıllarda altın kaplanmış takılar yoğun bir talep görmekte. Aynı zamanda kaplama ürünler saf altın ile üretilmiş olan takılara göre daha çok bütçe dostu oldukları için ağırlıklı olarak tercih edilmektedir. Kaplama takılar ile sizde şıklığınıza şıklık katabilir ve göz kamaştırıcı bir tarza sahip olabilirsiniz. Yüksek fiyatlardan satılan altın takılara alternatif olarak kaplama yapılmış olan takıları tercih ederek günlük hayatınızda sizde şıklığı yakalayabilirsiniz. Kaplama takılar, büyük ölçüde altın kaplamanın kalınlığına, saflığına, parça için kullanılan ana metale ve işçiliğin kalitesine bağlı olarak değişen kalite seviyelerinde karşımıza çıkmaktadır. Bir kez altın kaplama kaplandıktan sonra, gerçek altını ile kaplama yapılmış olan takıları ayırt etmek oldukça zor hatta neredeyse imkansızdır.

Her şeyde olduğu gibi kaplama yapılmış takıları da tercih etmenin kimi dezavantajları bulunmaktadır. Örnek olarak vermemiz gerekirse kararma, solma ve yeniden kaplama işlemleri karşılaşacağınız yaygın sorunların başında gelmektedir. Altın kaplama mücevherlerin size uygun olup olmadığından emin değil misiniz? O zaman sizler için hazırlamış olduğumuz bu blog yazımızı okuyarak tercihinizi yapabilirsiniz. Kılavuz görevi yapacak olan blog yazımızda kaplama yapılmış olan bir takı almadan önce yapılan kaplama hakkında bilmeniz gereken 13 maddeyi sizler için özetledik. Gelin hep beraber bu detayları bir inceleyelim:

1- Altın Kaplama Nedir?

Altın kaplama, ince bir altın tabakasının bir ana metal üzerine yapıştırılması ile gerçekleştirilen bir işlemdir. Kaplama, mücevher dünyasında oldukça yaygın ve yoğun olarak tercih edilmektedir. Altın ve rodyum iki popüler türdür. Kaplama süreci 1805 yılında İtalyan kimyager Luigi Brugnatelli tarafından gümüş üzerine ince bir altın tabakası kaplaması ile icat edilmiştir. Kaplama işlemi genellikle kostüm takıları ya da daha pahalı parçaları taklit etmek amacıyla kullanılmaktadır. Titizlik ve özen ile hazırlanan kaplama takıları oldukça pahalı olan altın takılardan ayırmak neredeyse imkansızdır. 

Aşağıda yer alan iki zinciri karşılaştırılalım. Biri 14 ayar kaplama bir kolye ve oldukça yüksek fiyatlı. Diğeri ise kaplama yapılmış olan ve maliyet açısından diğerine oranla fiyat açısında daha uygun bir kolye. Peki siz kolyelerden hangisinin gerçek altın hangisinin ise kaplama olduğunu ayırt edebilir misin?

altın zincir-.jpg (39 KB)
                                                                                                                 

2- Altın Kaplama İşlemi Nedir?

Altın kaplama işlemi adından da anlaşılacağı üzere takıları altın ile kaplama işlemine verilen isimdir. Takıları altınla kaplamak kolay bir işlemdir ancak birkaç adım gerektirmektedir. Öncelikle mücevher parçası iyice temizlenmeli ve tüm kirlerden arındırılmalıdır. Metal üzerinde yer alan kir ve yağ birikintileri, altın tabakasının doğru bir şekilde takıya yapışmasını önleyeceği için bu oldukça önemlidir. Takı üzerinde yer alan kir ve yağlar buharlı temizleme, ultrasonik temizleme ve elektro temizleme yöntemleri kullanılarak en iyi şekilde çıkarılabilmektedir. Bu yöntemler metal üzerinde yer alan tüm kirlerin ve yağların kolaylıkla çıkmasını ve ürüne yapılacak olan kaplama işleminin daha iyi bir şekilde uygulanmasını sağlamaktadır.

Daha sonra, ana metal üzerine ince olacak şekilde, yüksek kaliteli nikel tabakası kaplanır. Bu işlem, altın tabakayı ana metalin herhangi bir şekilde etkilenmesinden korumak için yapılmaktadır. Nikel tabakası ayrıca, kaplama işlemi için kullanılan kaplardaki altın sıvının ana metali kirletmesini de önler. Son katman için, mücevherler altınla dolu olan kaplara daldırılır ve altını ana metal üzerine kaynaştırmak için pozitif bir elektrik yükü kullanılır. İstenilen kaplama kalınlığına ulaşıldığında, takı kuruması için asılır. Kaplama sürecinin nasıl yapıldığını merak ediyorsanız aşağıdaki kapsamlı videoyu izleyebilirsiniz.

3- Hangi Metaller Altın Kaplama Olabilir?

Nikel, pirinç, paslanmaz çelik, gümüş ve bakır gibi çok metalde kaplama yapılabilmektedir. Tungsten ve titanyum gibi modern endüstriyel metaller de sıklıkla altın kaplıdır. Bunlardan en çok kullanılanları ise gümüş ve bakırdır.

4- Altın Kaplama Gerçek Altın Mı?

Evet, altın ile yapılan kaplama gerçek altındır; ancak kaplama işlemi aşamasında çok az altın kullanıldığından bu tür mücevherler altının değerini taşımazlar. Altın kaplamada kullanılan altının saflığı tıpkı katı altın gibi değişmektedir. En düşük saflık genellikle 10K'dır ve en yüksek saflık ise 24K altındır. Altın kaplamaya gelince, bu altın türlerindeki temel fark, değerinden çok meydana gelen renktir. Altının saflığı ne kadar yüksekse, rengi o kadar altına benzer. Bununla birlikte, saflık seviyelerine bakılmaksızın, kaplama işlemi aşamasında az altında kullanılmış olsa da değerde çok değişlik olmamaktadır.

altın kaplama gerçek altın mı

5- Altın Kaplama Ne Kadar Kalın Olmalıdır?

Altın kaplamanın kalınlığı 17 ile 2,5 mikron arasında değişebilmektedir. Yaklaşık 17 kalınlığındaki kaplamaya altın elektroliz veya altın yıkama / parlatma adı verilmektedir.  Kaplama tabakası son derece ince bir tabakadır. Altının yaklaşık % 0,05'i yalnızca kolye ve küpeler gibi ağır aşınma ve yıpranmadan mücevher parçalarını korumak için önerilmektedir. Kaplama kalınlığı oldukça çabuk aşınma göstermektedir.

Kaplama için ideal kalınlık 0,5 ile 1,0 mikron arasındadır. Bu ince bir katman gibi görünse de yüzük ve bilezik gibi sert aşınmaya maruz kalan mücevher parçaları için bile oldukça yeterlidir. Yaklaşık 2,5 mikron işaretindeki kaplama oldukça kalındır ve ağır altın kaplama olarak bilinir; ancak bu miktardaki kaplama bile değer olarak hala çok ince ve asıl fayda kaplamanın kalınlaştığında daha uzun sürmesidir.

6- Altın Tabak ve Takıların değeri var mı?

Çoğu mücevherin ve eşyaların üzerinde kaplama bulunmaktadır. Bu nesneler üzerine yapılmış olan kaplama çok ince olduğu için üstünde yer alan altını geri kazanmak oldukça zor olabilir. Bu sebeple kaplama işlemi yapılmış olan takı ve eşyalarda bulunan altın, çıkarmaya değmez. Ayrıca bu altınların kar marjları oldukça düşüktür.

Kaplama takılarda da gerçek altın kullanır; ancak kullanılan altınlar çok değerli değildir. Yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi, kaplama işlemi yapılan parçalarda çok az gerçek altın bulunmaktadır. Bu sebeple kaplama yapılmış olan takılar çok değerli sayılmamaktadır. Kaplama takıların genellikle çok az yeniden satış değeri bulunmaktadır ya da hiç yoktur. Kısacası kaplama yapılmış olan takıları satın alırken parasal açıdan yatırım amacı ile düşünülmemelidir. Bunun yanı sıra altın dolgulu tasarımlar gerçek altın içeriği açısından çok daha iyi bir seçenektir.

altın tabak ve takıların değeri var mı

7- Altın Kaplama Kararır Mı?

Altın kaplama, başlangıçtaki parlaklığını ve güzelliğini kaybederek zamanla solabilir ve kararabilir. Bu oldukça yaygın bir durumdur ve parçanın kalitesi ne kadar iyi olursa olsun bu gerçekleşmektedir. Bununla birlikte, birçok insan kaplama işlemi yapılan mücevherlerin neden karardığını merak eder. Sonuçta, altın paslanmayan veya aşınmayan bir metaldir değil mi? Sorun genellikle kaplamanın kendisinde değil, aşınmaya ve oksitlenmeye yatkın olan baz metalde ortaya çıkmaktadır. Zamanla ana metalin molekülleri altın tabakaya geçerek onun görünümünü etkilemektedir. Yapılan kaplama çok ince olursa rengi solacak ve çabuk kararmış gibi görünmeye başlayacaktır.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, mücevher ilk önce nikel ile kaplanırsa bu sayede baz metallerin altının görünümünü etkilemesini engellenmiş olur. Kaplama işlemi sırasında bu işlem yapılırsa, altının kararmasının önüne geçilebilir.

altın kaplama karar mı

8- Altın Kaplama Ne Kadar Kalıcıdır?

Kaplama işlemi yapılırken kalıcı olması amaçlanmıştır; ancak tüm kaplama türleri gibi zamanla aşınma ve solma meydana gelmektedir. Altın kaplamada belli bir süre geçtikten sonra alttaki ana metali açığa çıkararak pul pul dökülmeye başlar. Aynı zamanda kaplama yapılan takı ya da mücevherler bir süre sonra parlaklığını kaybeder. Genel olarak özenle yapılmış olan kaplama işlemi iki yıla kadar dayanabilmektedir. Kararmış parçalarla baş etmenin en iyi yolu, gerektiğinde parçanın yeniden kaplatılmasını sağlamaktır. Bunu ne sıklıkla yapmanız gerektiği, kaplamanın kalınlığına, parçanın kalitesine, ana metalin rengine ve parçanın ne kadar aşınmış ve yıpranmış olmasına bağlıdır.

9- Altın Kaplama Takılara Nasıl Bakabilirim ve Nasıl Restore Edebilirim?

Kaplama yapılan takılara özen göstererek ömrünü uzatabilir, parlak ve güzel kalmasını sağlayabilirsiniz. İşte yapmanız gereken bazı uygulamalar:

 • Kaplama işlemi yapılmış takıları kimyasallardan, yağlardan ve makyaj malzemelerinden uzak tutun. Makyaj, saç spreyi ve parfümleri uyguladıktan sonra kaplama takılarınızı daima en son takmanız iyi bir fikir olacaktır. Ev işleri yaparken, sabunlar, deterjanlar ve temizleyicilerdeki kimyasallar kaplamayı etkileyebileceğinden kullanmış olduğunuz kaplama takılarınızı çıkarın.
 • Kaplama takıları tutarken ellerinizin temiz olması oldukça önemlidir. Bu nedenle takılarınızı takıp çıkarmadan önce ellerinizi yıkamanızı öneririz.
 • Kaplama yapılmış takıları klorlu veya tuzlu suya maruz bırakmamalısınız. Bu nedenle havuzlarda, jakuzilerde veya denizde yüzmeden önce takıları çıkarmak kaplama takılarınızın ömrünü uzatacaktır.
 • Vücut yağları ve ter altın kaplamayı etkilemektedir. Bu nedenle takılarınızı mümkün olduğunca silmeli ve yağlardan uzak tutmalısınız.
 • Kaplama yapılmış takılarınızın düzenli olarak temizlenmesi, ömrünü uzatmak için oldukça önemlidir. Yumuşak bir sıvı sabun ya da profesyonel bir takı temizleme solüsyonu kullanarak temizleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Temizleme işlemi sırasında sert kimyasallardan veya aşındırıcı temizleyicilerden kaçının.
 • Bunun yanı sıra kaplama mücevherinizi fırçalamaktan veya ovalamaktan kaçınmalısınız; çünkü bu kaplama altındaki metali ortaya çıkararak pul yapmasına sebep olabilir.
 • Kaplama takıları sürtünmelerden korumalısınız; çünkü bu, parçanın çabuk aşınmasına ve pul pul dökülmesine neden olacaktır. Dökülme ve aşınma kaplama yapılmış olan takıları katladığınızda ve birbirlerine sürtünmeleri sonucunda da meydana gelebilmektedir. Bu sebeple kaplama takılarınızı tek başına takmak en iyisi olacaktır.

altın kaplama takılara nasıl bakabilirim ve nasıl restore edebilirim

10- Mücevherlerimin Altın Kaplama Olup Olmadığını Nasıl Anlarım?

Takı satın alacağınızda kuyumcunuzun beğendiğiniz takının altın mı yoksa kaplama mı oluğunu belirtmesi gerekmektedir. Bununla birlikte kendinizde alacağınız takının gerçek altın mı yoksa kaplama mı olduğunu kimi durumlardan anlayabilirsiniz:

 • Kaplama parçalar söz konusu olduğunda, fiyat genellikle gerçek altın takılara nazaran oldukça uygundur. Bu sebeple fiyat sayesinde ayrım yapabilirsiniz.
 • Satın alacağınız altın takılarda genellikle ayar kontrolü için damga bulunmaktadır. Bunun yanı sıra güvenilir ve bildiğiniz kuyumculardan alışveriş yapmanızı öneririz. Aksi taktir de kimi zaman altın ve kaplama takıları ayırt etmekte zorluk yaşayabilirsiniz.
 • Kaplama yapılmış takılar genellikle 22K veya 24K altınla kaplanmaktadır. Bu durumda takılara çok parlak bir altın görünümü vermektedir. Katı altın takılar genellikle çok daha az altındır; çünkü bunların saflık seviyeleri genellikle 18K'nın altındadır.
 • Mücevherlerinizde eşit olmayan bir renk tonu varsa veya parçada biraz pullanma varsa, kaplanmış olduğunu anlayabilirsiniz.

Gerçek altını sahte olan altından nasıl ayırt edeceğinizi merak ediyorsanız aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.11- Altın Plaka Hipoalerjenik Midir?

Bu durum altının kalınlığına, parçanın nikel, çinko ve kobalt gibi alerjiye neden olan metaller içerip içermediğine bağlıdır. Genel olarak kaplama işlemi yapılmış olan takılar hipoalerjenik değildir ve metal alerjisi olan kişilerde cilt reaksiyonlarına neden olabilmektedir. Bunun nedeni parçadaki nikel içeriğidir. Altın tabaka yıprandığında veya pul pul döküldüğünde, mücevherin içindeki nikel cildinizle temas ederek reaksiyonlara neden olur. Bu nedenle alerjik reaksiyonlara karşı kaplama takılar satın almadan önce parçadaki metal alaşımları kontrol etmenizi öneririz. Metal alerjiniz varsa metal alerjenlerinden kaçınmanızı tavsiye ederiz.

12- Evde Altın Kaplama Kiti Kullanmalı Mıyım?

Kaplama yapma kitleri oldukça eğlenceli ve kullanım bakımında da kolay olan kitlerdir. Bu kitler kaplama sürecini anlamanın ve kendi parçalarınızı altın kaplamayı denemenin iyi bir yollarından biridir. Evde uygulayabileceğiniz kaplama kitleri, kaplama mücevherlerinizi sürekli olarak parlak tutmanın en iyi yollarından biridir.

13- Altın Kaplama Takıları Nereden Alabilirim?

Altın ile kaplanmış olan takılar bulmak için en iyi seçeneklerden biri takı dükkanlarına göz atmaktır. Bunlar uygun fiyatlı mücevher seçenekleri olduğu için hemen hemen her yerde kolaylıkla bulabilirsiniz. Bununla birlikte, internette arama yaptığınızda da kaplama mücevher alternatifine kolayca ulaşabilirsiniz. 

Bunun yanı sıra kaliteli ve uzun ömürlü kaplama malzemesi arayışınız varsa doğru yerdesiniz. Kaplama malzemeleri arasında yer alan Pino kaplamalar ile sizde son derece kaliteli şekilde kaplama işlemlerinizi yapabilirsiniz. Ürünleri görmek ve size özel fiyatlardan satın almak için hemen tıklayınız.

İlgili Yazılar
Doğru Kolye boyu Nasıl Seçilir? | Kolye Uzunlukları Rehberi

Doğru Kolye boyu Nasıl Seçilir? | Kolye Uzunlukları Rehberi

Tel Çekme Makinesi Nedir, Nasıl Kullanılır?

Tel Çekme Makinesi Nedir, Nasıl Kullanılır?

Mikron Ölçer Nedir? | Nasıl Çalışır?

Mikron Ölçer Nedir? | Nasıl Çalışır?

Doğru Lazer Kesim Makine Seçimi Nasıl Olmalı? | 2023 Lazer Kaseim Makine Rehber

Doğru Lazer Kesim Makine Seçimi Nasıl Olmalı? | 2023 Lazer Kaseim Makine Rehber

ISTANBUL JEWELRY SHOW DA ALEX MAKİNA  DA VAR!

ISTANBUL JEWELRY SHOW DA ALEX MAKİNA  DA VAR!

Elmas Aletleri Nelerdir? | Nasıl Çalışır?

Elmas Aletleri Nelerdir? | Nasıl Çalışır?

Doğru Lazer Kaynak Makine Seçimi Nasıl Olmalı?

Doğru Lazer Kaynak Makine Seçimi Nasıl Olmalı?

Lazer Kaynak Makinesi Nedir | Nasıl Çalışır

Lazer Kaynak Makinesi Nedir | Nasıl Çalışır

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.