Kuyumcu Mineleri Çeşitleri ve Fiyatları

Kuyumculuk endüstrisinde takı üretimi için kullanılan pek çok yöntem vardır. Altın ya da gümüş madenleri ile değerli pırlantaların kullanıldığı ve herkesçe bilinen yöntem haricinde, değerli taşların yerine mine kullanımı da yaygındır. Mine, farklı tekniklerle yüzeye uygulanarak ilgili parçanın görünümüne değer katan eski bir uygulamadır. Bu makalemizde kuyumculuk endüstrisinde uygulanan mine sanatına yakından bakarken, türlerine, kullanım alanlarına ve uygulamalara yakından bakacağız.

Kuyumcu Mine Çeşitleri

Kuyumcu mine çeşitleri, başlangıçta yalnızca çeşitli ısı kaynakları kullanılan tek bir yöntem varken, günümüzde soğuk mineler de kullanılmaya başlanmıştır. Buna göre;

Soğuk Mineler

Toz ya da sıvı formda bulabileceğiniz soğuk mineler, şekil verildikten sonra ya çok az bir fırınlama gerekliliğine sahiptir ya da oda sıcaklığında bekletilmeleri yeterli olur. Bazı türler, geleneksel minelerle benzer şekilde işlense de eritmek için yalnızca çok düşük bir ısıya gereksinim duyarlar. Bu durum, mine fırını yerine standart bir fırının kullanılabilmesini sağlar. Kullanılan renkler çok güçlü ve dayanıklı olduğundan ısı ile temas ettiklerinde değişmezler. Sıvı formdaki soğuk mineler genellikle epoksi reçine ve sertleştiriciden oluşurlar. Bu tip minelerin sertleşmek için ısı gereksinimi yoktur ve 24 saat içerisinde tamamen sertleşme özelliğini taşırlar. Her ne kadar soğuk bir işlem olsa da soğuk mineler de tüm reçineler gibi zararlı dumanlar üretebilirler. Bu nedenle iyi havalandırılan bir alanda kullanılmaları insan sağlığı açısından bir gerekliliktir.

Soğuk Mine Nasıl Yapılır?

Soğuk mine geleneksel sırlar yerine doldurmak için epoksi reçinenin kullanıldığı bir tür kaplama teknolojisidir. Reçine katılaştığında yüksek derece sıcaklık kullanılarak yapılmış olan sıcak mineleme ile aynı etkiyi oluşturmaktadır. Modern bir teknik olan bu işleminin kullanıldığı mücevherler saf, temiz ve ayarlanabilir renklere sahip olurlar. Soğuk mineleme tekniği geleneksel olan sıcak mineleme tekniğinden oldukça farklıdır. Çünkü üretim sürecinde yüksek sıcaklıkta ateşleme gerektirmemektedir.  Bu teknik yüksek sıcaklıklara sahip bir fırın ile ısıtılmadan kaplama etkisini veren pigmentli bir epoksi reçinesidir. Bu işlemde sadece uygulama yapılacak olan metale sıvı renkli reçine yapıştırıcısı sürülmeli ve sonrasında hava ile kuruması beklenmelidir. Görüldüğü üzere işlem son derece basittir.  Bu tekniğin kullanıldığı takılar seri üretim için uygundur ve oldukça göz kamaştırıcıdırlar.

Emaye ismi ile de bilinen mineleme aslında oldukça eski bir metal süsleme tekniğidir. Özellikle bakır, altın ve gümüş gibi metaller üzerine cam tozunun uygulanması ile elde edilmektedir. Uygulama yapılacak olan metal üzerine cam tozu ve minik cam parçaları özel teknikler ile uygulanır. Sonrasında ise yüksek ısılı fırınlarda birkaç dakika pişirilir. Bu sayede boya metale sabitlenir. Sonrasında ise mücevher ya da eşya yıkanır, temizlenir, zımparalanır ve mükemmel bir görünüme kavuşur.

Soğuk Mine Nedir?

Mineler genellikle metal nesnelerin parlak olan ve kırmızı bir sıcaklıkta camsı bir yüzeye sahip olmasını sağlamak amacı ile yapılan kaplamadır. Yüksek dereceli ısılarda çeşitli maddelerin eritilerek birleştirilmesi sonucunda yapılmaktadır. Günümüzde mineleme üç şekilde yapılmaktadır. Bunlar sıcak mineleme, soğuk mineleme ve seramik mineleme. Mineleme tekniği geçmiş yıllardan günümüze kadar gelen kuyumculuk sektöründe de yoğun olarak kullanılan bir tekniktir. Sıcak mine işlemi için oldukça yüksek sıcaklıklara ihtiyaç duyulurken soğuk olan mine tekniği yüksek dereceli fırınlara ihtiyaç duyulmadan gerçekleştirilen daha modern bir tekniktir.

Soğuk MineMine Simi

Sıcak Mineler

Mine sanatının ortaya çıkmasından itibaren teknolojinin gelişip alternatif yöntemler geliştirilene kadar kullanılan tek yöntem olan sıcak minelerde baz malzeme olarak cam kullanılır. Cam tozlarının yüksek sıcaklıklarda eritilmesi ve ilgili alana uygulanmasını içeren süreç, soğuk mine ve daha sonra açıklayacağımız UV minelere göre daha yüksek maliyete sahip olması gibi dezavantajlara sahiptir. Kullanılan cam tozu, belirli bir sıcaklıkta eriyerek akışkan bir duruma gelir ve uygulanmak istenen alandaki boşluklara dolmanın yanı sıra belirli alanları kaplayarak ilgili takı ya da aksesuara cam görünümü kazandırır.

UV Mineler

Aslında soğuk mineler kategorisinde yer alan UV mineler, uygulanan epoksi ya da polimer reçinenin sertleşmesi için UV ışınlarını kullanan soğuk bir mineleme türüdür. Epoksi ya da polimer reçineile istenen alana yapılan uygulamanın ardından reçine, yoğun UV ışınına maruz bırakılarak sertleşmesi sağlanır. Soğuk mineler ile karşılaştırıldığında, UV mineler çok daha kısa sürede nihai şekil ve özelliklerini kazandığı için daha avantajlı görülebilir.

Uv Mine

Mineler Nelerdir, Hangi Alanlarda Kullanılabilir?

Mineler, eski dönemlerden beri takı, aksesuar ve ev eşyalarının süslenmesinde kullanılan ve erken dönemde cam, günümüzde ise cam ve epoksi reçinelerin kullanıldığı bir süsleme sanatıdır. Soğuk, sıcak ve UV ışını gibi yöntemlerle cam ya da epoksi reçinenin istenen şekle sokularak eşyaları süslemeye olanak tanırlar. Günümüzde özellikle kuyumculuk endüstrisinde yoğun olarak kullanılan mineler ayrıca değerli / değersiz madenlerin kullanıldığı aksesuar üretiminde ve farklı ev eşyalarının üretiminde kullanılmaktadır.

Ne İşe Yarar?

Mineler, seçilen üretim yönteminden bağımsız olarak uygulandıkları takı ve aksesuarlara farklı bir görünüm kazandırma özelliğine sahiptir. Hem kaplama özellikleri hem de içlerine katılan boya ve verilen desenler, özellikle kuyumculuk endüstrisinde üretilen ürünlerin gösterişini artırmakta ve zenginleştirmektedir. Bununla beraber, değerli taşların yerine daha ulaşılabilir ve düşük maliyetli alternatiflerin mine kullanılarak üretilmesi de mümkündür.

Kimler Kullanabilir?

Bu makalenin önceki bölümlerinde de bahsettiğimiz gibi, farklı mine uygulama yöntemleri farklı araç gereç ve tecrübeler gerektirir. Soğuk mineler diğer iki mine çeşidine göre daha kolay bir uygulama şekline sahipken, sıcak minelerin uygulanması yüksek sıcaklık gereksinimleri nedeniyle profesyonel araç gereç gerektirebilir. Ayrıca, tüm mine çeşitleri belirli gazların ortaya çıkmasına neden olduğundan insan sağlığı açısından tehdit oluşturabilir. Tüm bu faktörler göz önüne alındığında, başta kuyumculuk sektörü profesyonelleri olmak üzere kullanılan malzeme, araç ve gereçleri tanıyan ve kullanmayı bilen kişilerce kullanılması uygundur. Elbette ki mine çeşitlerini yalnızca kuyumculuk endüstrisi ile kısıtlamak mümkün değildir. Hobi sahipleri, gerekli önlemleri aldıkları ve neyi nasıl kullanacaklarını bildikleri sürece hem soğuk hem de sıcak mine uygulamalarını gerçekleştirebilirler.

Mine Fiyatları

Mine fiyatları, başta tercih edilen türe göre değişiklik gösterir. Sıcak mineler ve soğuk mineler farklı baz malzemeden üretildikleri için fiyatları farklıdır. Ayrıca, mine uygulamasında fiyatları etkileyen farklı nedenlerden de bahsetmek mümkündür. Kullanılacak baz malzeme, renklendiriciler, sertleştirme yöntemi, seçilen ürünün menşei, online siparişlerde sipariş verilen bölgenin uzaklığı ve ithal ürünler için döviz kurunda yaşanan farklılıklar mine fiyatları üzerinde direk etkiye sahiptir.

Alex makine olarak 25 yılı aşan deneyimimizle kuyumculuk endüstrisinde faaliyet gösteren üreticilerimizin tüm hammadde, makine ve araç gereç ihtiyaçlarını hızlıca gidermek için sürekli çalışıyoruz. Endüstrinin ihtiyaçları ve taleplerini sürekli analiz ederek oluşturduğumuz stoklarımızda, mine sanatını gerçekleştirmek için gereken her ürünü bulmanız mümkündür. Hem ülkemiz hem de Avrupa pazarına ürün tedarikinde öncü olan firmamız, en kaliteli ve yüksek performanslı ürünleri, üreticilerimiz için ulaşılabilir kılarak endüstrinin sürekliliğini sağlamaya çalışmaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular

  • Mine yapmak için gerekenler nelerdir?

Bu sorunun cevabı uygulanacak yönteme göre değişiklik gösterir. Soğuk ve sıcak mine uygulamalarının farklı gereksinimleri vardır. Örneğin; sıcak mine için özel bir fırın gerekirken, soğuk mine uygulamaları için fırın, özellikle sıvı formdaki mineler için gerekli değildir. Bunun dışında her iki kategorinin de benzer gereksinimler vardır. Tesviye için çeşitli araçlar, gerektiğinde delmek için küçük matkaplar, şekillendirme aparatları bu kategoride sayılabilir.

  • Soğuk mine nerede satılır?

Soğuk mineler hem profesyonel hem de hobi amaçlı olarak tercih edilen bir üründür. Alex makine olarak farklı türlerde soğuk mine çeşitleri stoklarımızda mevcuttur. Dilerseniz ürünlerimizi inceleyebilir ve dilediğiniz miktarlarda sipariş edebilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.