Sıralama seçin
Görünüm
Toplam 45 ürün görüntüleniyor.

Kuyumculukta Kullanılan Kil Şablonlar Çeşitleri ve Fiyatları

Takı üreticileri için üretim yapmanın birden fazla yöntemi vardır ve üretilen ürünler tamamen değerli madenlerden, kaplama ya da bu makalenin içeriğinde de bahsedeceğimiz gibi özel bir tür kil kullanarak üretilebilir. Kil ile takı üretimi daha fazla el becerisi ister ve tasarımda hayal gücü, üretimde ise el becerisinin bir karışımıdır. Kil şablonlar, herhangi bir tasarıma bağlı kalarak ya da doğaçlama ile takı üretimi yapmak isteyenler için farklı tür ve şekillerde üretilen bir takı üretim ekipmanıdır. Bu makalemizde kuyumculukta kullanılan kil şablonlara, kullanım alanlarına ve daha pek çok konuyu tartışacağız.

Kuyumculukta Kil Şablonları Çeşitleri

Kuyumculukta tamamen tasarımcının hayal gücüne bağlı olarak üretilen kil takılar için tasarım alternatifi neredeyse sonsuzdur. Bu nedenle her kil şablonu, belirli bir geometrinin farklı ölçülerini barındırabildiği gibi birden fazla geometriyi de barındırıyor olabilir. Takı ve aksesuar üretiminde kullanılan kil şablonlarını iki ana gruba ayırmak mümkündür.

Plastik Kil Şablonları

Plastik kil şablonları herhangi bir plastik üretim yöntemi ile ya da son yıllarda gittikçe popüler bir hal alan üç boyutlu yazıcılar aracılığı ile istenen tasarımın yansıtıldığı şablonlardır. 3B yazıcılarla üretimin doğası gereği oldukça hızlı ve özel tasarımlar oluşturulabilse de üretilen şablonların kullanım ömürleri daha sonra bahsedeceğimiz metal kil şablonlarına göre oldukça kısadır. Bu nedenle çok özel durumlar haricinde profesyoneller, plastik kil şablonlarını tercih etmezler.

Metal Kil Şablonları

Metal kili ya da levhalar üzerinde çizim ya da kesim yapmaya olanak tanıyan metal kil şablonları, ortalama 2mm et kalınlığı ve keskin kenarları ile profesyonellerin işini oldukça kolaylaştırır. İstenen kalınlığa kadar inceltilmiş metal kili üzerine uygulandığında, metal kili kalıp şeklinde keserek üretimin sonraki süreci için hazır hale getirir. Üretildikleri maddenin doğası gereği metal kil şablonları, plastik kil şablonlarına göre daha kullanışlı ve uzun ömürlüdür.

Farklı boyut ve geometrilere sahip metal kil şablonları mevcuttur ve hemen her tasarımda sonsuz varyasyon oluşturmaya olanak tanırlar. Alex Makine olarak, kuyumculukta en çok kullanılan geometrileri de kapsayan metal kil şablonlarını müşterilerimizin beğenisine sunmaktayız. İlgili ürünlere bu bağlantıya tıklayarak hızlıca ulaşabilirsiniz.

Kuyumculukta Şablon Nedir?

Kuyumculukta şablon, tasarımların üretimin ana malzemesi üzerine yansıtılmasında bazen işaretleme ve çizim bazen de kesme işlemini gerçekleştirmeye yarayan üretim araçlarıdır. Piyasada satışa sunulan şablonlar genellikle aynı geometrik şekillerin farklı ölçülerini ya da benzerlerini bir arada sunarlar. Bu sayede, bir takı içerisinde benzer geometrilere sahip birden farklı parça ya da bir tasarımın farklı ölçülerdeki üretimini gerçekleştirmek de mümkündür.

Kil Şablonları Ne İşe Yarar?

Bu makalenin ana konusunu oluşturan kil şablonları genellikle metal kili üzerinde istenen geometrilerin kesilmesi için kullanılırken, metal bir levha üzerinde yine benzer şekilde geometrilerin çizilmesine yardımcı olabilmektedir. Bu bağlamda kullanım alanı ne olursa olsun kil şablonları üretimi gerçekleştiren kişi için oldukça yararlı ekipmanlardır.

Kimler Kil Şablon Kullanabilir?

Kil şablonların tasarım ve kullanımları oldukça basittir. Metal kili istenen ölçülere (genişlik ve yükseklik) getirildikten sonra kalıbın bu alan üzerine düzgün şekilde yerleştirilmesi ve biraz basınç uygulanması yeterlidir. Aynı şekilde metal levhalar üzerinde de kullanılırken, düzgün şekilde yerleştirilen kil şablonu kullanılarak şablonun şekli metal üzerine kolayca çizilebilir.

Kullanım şekli ve basitliği göz önüne alındığında, kil şablonlar herhangi bir özel eğitim gerektirmeksizin kullanılabilir. Bununla beraber en sık kullanıldıkları alanlar profesyonel ve hobi amaçlı takı üretimi yapılan her yerde ve mantığını kavrayan herkes tarafından kullanılabilir. Değerli takı, metal ve kil takı üreticileri kil şablon kullanımının birincil örnekleridir.

Nerede Satılır?

Kuyumculukta kullanılan kil şablonlar, üretimde kullanılan tüm materyaller gibi sektöre ürün tedarik eden firmalardan ya da üreticilerden satın alınabilmektedir. Şablonun üretildiği malzeme, teknik özellikleri ve satış sonrası destek gibi farklı etkenler, kil şablon satın alırken dikkat edilmesi gereken faktörlerdir. Alex Makine olarak farklı tasarımlara uyarlanabilir çok çeşitli metal kil şablonlarını web sitemiz ve mağazamızda satarken, 25 yılı aşan tecrübemizle kuyumculuk sektöründe gerekli hemen her malzemeyi yüksek kalite ve rekabetçi fiyatlarla müşterilerimizin beğenisine sunmaktayız.

Kil Şablon Fiyatları

Kil şablon fiyatlarını belirleyen farklı etkenler vardır. Bu etkenlerin başında, kil şablonun üretildiği malzeme, et kalınlığı, bir set içerisinde yer alan kalıp sayısı ve elbette malzeme kalitesi gelmektedir. Farklı üreticiler tarafından piyasaya sürülen pek çok kil şablon türüne rastlamak mümkün olsa da bir önceki başlıkta da bahsettiğimiz gibi üretildiği malzeme, teknik özellikleri ve satış sonrası destek gibi etkenler, satın alma sürecine karar verirken fiyat etiketinden önce düşünülmesi gereken noktalardır.

Sıkça Sorulan Sorular

  • Kil şablon nedir?

Kil şablonlar, üretim için hazırlanan metal kili ya da metal levha üzerinde istenen geometrilerin kesilmesi ya da işaretlenmesini sağlayan, belirli geometrilere ait farklı ölçülerin ya da birkaç farklı geometrinin bir arada bulunduğu bir üretim aracıdır.

  • Hangi kil şablonunu tercih etmeliyim?

Kullanım alanları kil şablon tercihinde en etkendir. Profesyonel bir takı üreticisi için polimerden üretilen şablonlar yerine daha uzun ömürlü olan metal kil şablonları önerilmektedir. Tasarıma bağlı olarak, tasarımı oluşturan geometrileri barındıran bir şablon tercih etmelisiniz.

  • Kil şablonları nerelerde kullanılır?

Kil şablonları yoğun olarak kuyumculuk endüstrisinde kullanılmaktadır. Bununla birlikte, hobi amaçlı takı ve aksesuar üretimi yapan hobi sahipleri ve ayrıca endüstriye eleman yetiştiren eğitim kurumlarında da kil şablonların kullanıldığını söylemek mümkündür.

Sonuç

Kuyumculukta kullanılan kil şablonlara dair bilgiler vermeye çalıştığımız bu makalede, kil şablon türleri, kullanım alanları, kil şablon fiyatları gibi konuları açıklarken aklınıza takılabilecek sorulara da yanıt vermeye çalıştık. Alex makine olarak uzun yıllardır kuyumculuk endüstrisinde faaliyet göstermekteyiz. Kil şablonlar da dahil olmak üzere üretimde kullanabileceğiniz tüm makine ve ekipmanları web sitemiz üzerinden inceleyebilir ve dilediğiniz zaman sipariş verebilirsiniz. Alex makine olarak aklınıza takılan soruları cevaplamaktan da mutlu oluruz.

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.