Sıralama seçin
Görünüm
Stokta Yok - Super X İndüksiyon Potası F3 Ekstra
Toplam 18 ürün görüntüleniyor.

İndüksiyon Potası Çeşitleri ve Fiyatları

Alex Makina olarak uzun yıllardır siz değerli sektör mensuplarına, yerli ve yabancı kuyum üreticisine ürün sunmakta ve uzman kadromuz ile hizmet vermekteyiz. Üreticilerimiz için her türlü makine, ekipman ve sarf malzeme ihtiyaçlarını kısa süreler içinde hızlıca çözüme kavuşturmaktayız. Firmamız olarak A’dan Z’ye aradığınız tüm ürünleri çatımız altında bulundurmaktayız. Dünyanın her alanında yer alan ve kuyum üretimi yapan sektör mensuplarına son teknolojiyi en iyi şekilde sunmaktayız. En ufak malzemeden kocaman bir makineye kadar tüm ihtiyaçlarınıza karşı Alex Makina olarak 24 saat içinde geri dönüş yapmaktayız.
Kuyum üretim ve sanayisinde kullanılan en son teknolojiyi yıllardır üreticilerine sunan firmamız dünyanın önde gelen markalarının Türkiye Distribütörü olma görevini uzun yıllardır başarı ile devam ettirmektedir.

Firmamız ayrıca çatımız altında bulunan birçok cihazın üretimini Avrupa Birliği Kalite Standartları eşliğinde gerçekleştirmektedir. Üretim tesislerimizde hayata geçen cihazlarımızın her biri dünyanın farklı coğrafyalarında yer alan değerli kuyum üreticilerine sunulmaktadır. Kuyum üreticileri için olmazsa olmazlarının başında gelen indüksiyon potası çeşitlerine sayfamızdan ulaşabilir ve uygun fiyatlardan sahip olabilirsiniz. İsterseniz de iletişim numaralarımızdan bizleri arayarak müşteri temsilcilerimizden detaylı bilgileri öğrenebilirsiniz.

İndüksiyon Nedir?

İndüksiyon potası öncesinde sizlere indüksiyonun ne olduğunu iletmek isteriz. İndüksiyon ile ısıtma temassız ısıtma işlemidir yani bu bir nevi ışıl işlemdir. İndüksiyon yöntemiyle, elektriksel iletkenliğe sahip olan karbon bazlı malzemeler, metaller, yüksek frekanslı elektrik kullanılarak kesin ve hassas olarak ısıtılırlar. Plastik olan maddelere, endüksiyon ile ısıtma işlemi uygulanamaz. Isıtma işlemi temassız olması sebebi ile ısıtılan malzemelerde herhangi bir çarpılma, bozulma ya da leke meydana gelmez. Isı maddenin içerisinde üretildiği için enerji verimi oldukça yüksektir. İndüksiyon işlemi kuyumculuk, havacılık ve otomotiv sektörlerinde malzeme işleme uygulamalarında ve çeşitli mühendislik alanlarında kullanılmaktadır.

İndüksiyonla Isıtma

İndüksiyonla ısıtma diğer yanma yöntemlerinden farklı bir şekilde şarj büyüklüğünden bağımsız olarak tam olarak kontrol edilebilmektedir. Bir indüksiyon bobininden geçen voltaj, akım ve frekansı değiştirmek suretiyle sertleşme, sementasyon, temperleme, tavlama ve diğer ısıl işlem türleri gibi hassas uygulamalarda iyi sonuç veren, ince ayarlı mühendislik ısıtması sağlanmaktadır. Fiber optik, otomotiv, mühimmat birleştirme, yay teli temperleme, tel sertleştirme, havacılık ve uzay, tel sertleştirme gibi kritik uygulamalar yüksek hassasiyet gerektirmektedir.

Değerli metaller, titanyum ve ileri kompozitlerle ilgili olanlar da dahil olmak üzere özel metal uygulamalarına indüksiyonla ısıtma oldukça uygundur. İndüksiyonun sağladığı hassas ısıtma kontrolü mükemmel hatta eşsiz bir ısıtma sistemidir. Bunun yanı sıra vakum altında pota ısıtma uygulamalarıyla aynı ısıtma prensipleri kullanılarak sürekli uygulamalarda belirli bir atmosfer altında indüksiyonla ısıtma işlemi uygulanabilmektedir. Örnek vermek gerekirse paslanmaz çelik tüp ve boruların parlak tavlama işlemi verilebilir.

İndüksiyon Ocakları Nedir?

İndüksiyon ocakları, katı malzemeleri sıvılaşana kadar aşırı ısıtmak amacıyla kullanılmaktadır. Tipik olarak, ısıl işlem ekipmanı, sıcaklıklarını dikkatli bir şekilde yükselterek malzemelerin iç özelliklerini veya yüzeyini değiştirmek için kullanılır.

İndüksiyon Potası Nedir?

İndüksiyon potası; indüksiyon ocaklarında altın ve diğer metalleri eritme işlemlerinde kullanılan potalardır. İndüksiyon potaları ateşe dayanıklı olan malzemelerden yapılır. Antik çağlardan beri metalleri eritmek veya test etmek için bir kap olarak kullanılan potalar, muhtemelen Latince crux, "çapraz" veya "deneme" kelimesinden bu şekilde adlandırılmıştır. Modern potalar, yüksek sıcaklıkta kimyasal reaksiyonlar, analizler yapmak için ya da metal eritmek için kullanılan büyük endüstriyel kaplardır. Genel olarak potalar kilden, grafitten, porselenden veya ağırlıklı olarak erimeyen ısıya dayanıklı bir metalden yapılmaktadır.

İndüksiyon Potası Nasıl Kullanılır?

İndüksiyon potaları genel olarak eritme yapılacak olan indüksiyon ocaklarının içine konularak kullanılmaktadır. Kaldırmalı olan potalı ocaklarda alaşımı oluşturan metaller pota içinde eritilir ve erime işlemi sonrasında potalar maşa yardımı ile dışarıya alınır. Sonrasında ise eritilen maden istenilen kalıplara kolaylıkla dökülür.

İndüksiyon Potası Çeşitleri

İndüksiyon potaları Alex Makina sayfasında sizleri bekliyor. Aradığını her türlü indüksiyon potası  çeşitlerini sayfamızda bulabilir ve uygun fiyatlardan satın alabilirsiniz.

Satışını yaptığımız indüksiyon potalarını aşağıda bulabilirsiniz:

 • İndüksiyon Potası F2 Ekstra 
 • İndüksiyon Potası F3 Ekstra 
 • İndüksiyon Potası F4 Ekstra 
 • İndüksiyon Potası F5 Ekstra 
 • İndüksiyon Potası F6 Ekstra 
 • İndüksiyon Potası F9 Ekstra 
 • İndüksiyon Potası F12 Ekstra 
 • İndüksiyon Potası F5 Düz 
 • İndüksiyon Potası F6 Düz 
 • İndüksiyon Potası F9 Düz 
 • İndüksiyon Potası F12 Düz 
 • İndüksiyon Potası F5/3
 • Seramik F9 Ekstra
 • Beyaz İndüksiyon Potası F4 Ekstra
 • Beyaz İndüksiyon Potası F5 Ekstra 
 • Beyaz İndüksiyon Potası F6 Ekstra 
 • Beyaz İndüksiyon Potası F9 Ekstra 

İndüksiyon Potası Fiyatları

Alex Makina bünyesinde ihtiyaç duyduğunuz tüm indüksiyon pota çeşitlerini bulabilir ve size özel fiyatlardan sipariş verebilirsiniz. Her bir ürün garanti kapsamında olup yüksek kalitede sizlere sunulmaktadır.T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.