Yeni Başlayanlar İçin Metal Damgalama | Kuyumcu Rehberi 2021


Metal_Damgalama_Yeni_Başlayanlar_için_Rehber_buyuk.jpg (222 KB)
Mücevherlerinizi kişiselleştirmenin en kolay yollarından biri kolye veya bileziğe kolayca takılabilen metal etiketlere ya da boşluklara baş harfleri, tarihleri ​​veya isimleri damgalamaktır. Metal takı etiketlerini kullanmak, damgalama tekniğinizi uygulamak için harika bir yoldur. Bu blog yazımızda mücevher yapım işlemlerinizde size yardımcı olmak amacıyla metal damgalama konusunda bir rehber hazırladık.

Metal Damgalama Nedir?

Metal damgalama; sacları farklı şekillere dönüştürmek için kalıplardan ve damgalama preslerinden yararlanan bir soğuk şekillendirme işlemidir. Tipik olarak boşluklar olarak adlandırılan düz sac metal parçaları, metali yeni bir şekle dönüştürmek için bir alet ve kalıp yüzeyi kullanan bir sac metal damgalama presine beslenir.  Damgalama hizmetleri sunan üretim tesisleri ve metal imalatçıları, preslenecek malzemeyi kalıp bölümleri arasına yerleştirir. Burada basınçlı şekillerin kullanılması malzemeyi ürün veya bileşen için istenen son şekle getirir.

İhtiyacınız olan Metal Damgalama Aletleri

Her proje de olduğu gibi metal damgalama içinde gerekli olan ve ihtiyaç duyulan aletler bulunmaktadır. Damgalama aletlerini tedarikçi mağazalardan ve internetten satın alabilirsiniz.

Damgalama için gerekli olan aletler aşağıda olduğu gibidir.

 • Damgalama çekici
 • Metal pullar (harfler, sayılar, simgeler, şekiller)
 • Damgalama bloğu
 • Metal etiketler / boşluklar
 • Damgalama bandı
 • Parlatma bezi

Neden Tüm Bu Araçlara İhtiyacınız Var?

Yapmış olduğunuz projelerinizde başarılı olmak istiyorsanız yapmış olduğunuz işlem için gerekli olan araçları temin etmeniz ve onları kullanmanız ortaya başarılı bir iş çıkması için son derece önemlidir. Metal damgalama aşamasında sizlerde başarılı olmak için hem araştırma yaparak araçları temin edebilir isterseniz de damgalama konusuna hakim olan profesyonel kişilerden yardım alabilirsiniz.

Araçlar Listesi

Alex Makina olarak sizler için hazırladığımız blog yazımızda metal damgalama için gerekli olan araçlar listesini aşağıda detaylı olarak bulabilir ve merak ettiklerinizi öğrenebilirsiniz.

Kuyumcu Çekici

Kuyumcu çekici, normalde alet çantanızda bulunan çekicinizden daha küçük bir çekiçtir. Bu çekiç damgalama işleminde kontrollü vuruşların yapılmasına yardımcı olmaktadır;  ancak pullarınızdan en iyi sonuçları almak için çekicin oldukça ağır olması gerekmektedir. Normal bir çekiç de kullanabilirsiniz; fakat vuruş daha az hassas olacağından, damgayı kaçırma ve elinize çarpma riski artacaktır.
214-100.png (30 KB) 214-103.png (33 KB) 214-107.png (49 KB)

                                                                           

Damgalama Bloğu

Damgalama yaparken doğrudan masanıza veya kullandığınız çalışma yüzeyine herhangi bir şey damgalamak istemezsiniz, bu nedenle onu korumak için metal bir bloğa ihtiyacınız olacaktır. Bu metal bloklar damgalama bloğu olarak geçer ve oldukça ağırdır. Blok sabitlenmesi için genellikle kauçuk bir tabanla birlikte gelir ve bu da masanınız hasar görmesini önler.  

Çekicin etkisini daha da fazla azaltmak için ekstra önlemler alabilir ve bloğunuzun altında daha büyük bir sağlam mdf veya sunta parçası kullanabilirsiniz. Altın ve alüminyum gibi daha yumuşak metaller damgalanırken kıvrılma eğilimindedirler. Bu durum naylon bir çekiç ve blok kullanılarak sabitlenebilir. Daha yumuşak çekiç ve blok, damgalı tasarımınızda herhangi bir fark yaratmayacak sadece boşluğunuzu şekle sokmak için düzleştirecektir. 

223-111.png (39 KB)

               

Metal Damgalar (harfler, sayılar, simgeler, şekiller)

Damgalama işlemini yaparken kullanacağınız metal damgalar bulunmaktadır. Bu damgalar genellikle setler halinde satılmaktadır.  Metal damgaları aşağıda görebilirsiniz:

 • Büyük harfli alfabe
 • Küçük harfli alfabe
 • Sayılar
 • Noktalama işaretleri
 • Simgeler, şekiller veya semboller

Harfler, sayılar ve noktalama işaretleri birçok farklı yazı tipinde bulunabilir, bu da damgalama projeniz için en sevdiğiniz görünümü elde etmenize yardımcı olacaktır. Metal damgalama için en popüler yazı tiplerinden biri, el yapımı ürünler için mükemmel olan, okunması kolay ve oldukça rustik görünecek şekilde yapılabilen bir gazete kağıdı stili veya daktilodur. Kalpler, yıldızlar ve çiçekler gibi şekiller de damgalama işleminde popülerdir.

223-115.png (30 KB) 223-124.png (53 KB) 223-118.png (36 KB)
                                         

Metal Etiketler / Boşluklar

Harflerinizi veya şekillerinizi takınızın içine damgalamak için metal etiketlere veya boşluklara ihtiyacınız olacaktır.  Bunlar büyük olasılıkla pirinç, bakır veya som gümüşten olacaktır. Düz şekilli etiketlerin kullanılması, 3 boyutlu şekillerin veya bileziklerin aksine düz bir metal parçasını damgalamak daha kolay olduğu için ilk olarak düz etiketlerden başlamak daha uygun olacaktır.

Metal boşluklar, gerekirse damgalama tamamlandıktan sonra kaplanabilir. Proses sırasında kaplama hasar göreceğinden, önceden kaplanmış etiketler damgalama için pek uygun değildir. Damgalama pratiği yaparken, bakır veya alüminyum gibi daha ucuz bir malzeme kullanmanızı öneririz;  çünkü elinizde bulunan gümüş veya altın boşluklarını israf etmek istemezsiniz. 

Aşağıdaki alaşımlarda damgalanabilir öğeler büyük olasılıkla bulunacaktır:

 • Alüminyum
 • Pirinç
 • Bakır
 • İyi gümüş
 • Kalaylı
 • Som gümüş
 • 14 Ayar Altın Dolgulu

Damgalama Bandı

Sadece yerleştirmeye yardımcı olmakla kalmayıp aynı zamanda damgalama sırasında boşluğunuzu yerinde tutan damgalama için özel olarak yapılmış damgalama bandı satın alabilirsiniz.  Herhangi bir şeyi, özellikle elle yerinde tutulamayan küçük eşyaları damgalıyorsanız, güvenlik açısından damgalama bandı bir zorunluluktur. Ayrıca, etiket basılı tutulduğunda maksimum etkiden yararlanabileceğiniz için herhangi bir damgalı işaretin daha iyi bitirilmesini sağlamış olursunuz. Damgalama bandı, damgalarınızın konumlandırılmasına yardımcı olmak için kullanılabilir. Bir kelimeyi düz bir çizgide düzgün bir şekilde damgalamak istiyorsanız, damgalama bandı bunu yapmanın harika bir yoludur. 

Parlatma Bezi

Boşluklarınızı damgalamadan önce ve sonra temizlemek için bir parlatma bezi veya mendil kullanabilirsiniz. Parlatma bezleri genellikle tedarikçi mağazalardan satın alabilir ya da kullanmadığınız eski bir bezi kullanabilirsiniz. Boşluklarınızı, etiketlerinizi ve takılarınızı cilalamak, görünüşlerini tamamlayacak, onları hazır hale getirecek ve eğer satmayı düşünüyorsanız takılarınızın profesyonel görünüme kavuşmasını sağlayacaktır.
303-100.png (44 KB) 303-120.png (51 KB) 303-115.png (54 KB)

                                           

Kurulum

 • Öncelikle çalışma alanınızı kurarak başlayın. Sağlam bir yüzeye sahip veya en azından darbelere dayanacak kadar sağlam bir yer seçin. Yukarıda belirtildiği gibi, herhangi bir yüzeye zarar vermeyeceğinizden emin olmak için her zaman masanızın veya masanızın üzerine bir parça tahta koyabilirsiniz.
 • Herhangi bir damgalama işlemine başlamadan önce tüm ekipmanınızı çıkarın ve elinizin altında ve kolayca erişilebilir halde bulundurun.
 • Damgalama bloğunuzu, verimli bir şekilde damgalayabilmeniz için yeterince yakın bir yere koyun.
 • Boşluğunuzu blokta yerinde tutmak için damgalama bandı kullanın.
 • Damganızı seçin ve hizalayın (baş aşağı olmadığından emin olun), başparmağınız ve işaret parmağınız arasında tutun.
 • Çekicinizi alın ve damganın üst kısmına vurun. Burada çekici nereye vurduğunuza dikkat etmelisiniz. Böylece damgayı vurmanın en iyi yolunu belirleyebilirsiniz.


Metal Damgalama İşlemine Nasıl Başlanır.jpg (230 KB)
Metal Damgalama İşlemine Nasıl Başlanır?

Her işlemde olduğu gibi, damgalama işlemine de basit bir şekilde başlamak ve bol miktarda alıştırma yapmak en iyisi olacaktır.  Düz yüzeyler, kolayca işaretlenebildikleri ve istediğiniz tasarımla kolayca damgalanabildikleri için yeni başlayanlar için en idealidir.

Tekniğin Önemi

Damgalama işleminde başarılı sonuç alabilmek için teknik son derece önemlidir. Bu nedenle pratik yapmak işinizi kolaylaştıracaktır.

Basınç / Etki

Damga vurmak oldukça zordur. Bu konuda dengeyi sağlamak ise daha da zordur.  İlk başlarda doğru basıncı bulmak ne kadar zor olsa da zaman içinde yapılan pratikler sayesinde sonuçlar her geçen gün daha iyi olacaktır. Metallerin çoğu, damgalanma aşamasında çekiçten nispeten sert bir vuruşa ihtiyaç duyacaktır. Kimi zaman ise farklı alaşımların, değişen yoğunlukları nedeniyle farklı tekniklere ihtiyaç duyacağını unutmamanız gerekecektir.  Örneğin damgalama işleminde bir alüminyum, pirinç kadar bir etkiye ihtiyaç duymayacaktır.

Yerleştirme

Projenize başlamadan önce tasarımınıza karar vermek ve kelime veya tasarımınızın seçtiğiniz boşluğa uyacağından emin olmak son derece önemlidir. Herhangi bir şeyi damgalamadan önce yerleşimi işaretlemek için damgalama bandı ve kalem kullanmalısınız. Merkezi işaretlemek ve dışarıya doğru planlama yapmak, tasarımınızı olabildiğince derli toplu hale getirmek için gerçekten düzgün seçim olacaktır. Bunun yanı sıra her daim damganızın doğru yönde olduğundan emin olmalısınız.

Eğlenceli Kısımlar.jpg (216 KB)
Eğlenceli Kısımlar

Yeterince pratik yaptığınızı hissettiğinizde ve sadece gerçek işçiliğe başlamak istediğinizde, tasarımlarınız hakkında düşünmeye başlamalısınız. Farklı şekilli etiketler için fikirler çizebilir veya arkadaşlarınız, aileniz ya da kendiniz için yapmak isteyebileceğiniz kişiselleştirilmiş hediyeler hakkında düşünebilirsiniz.

Bazı harika başlangıç ​​damgalama fikirlerini aşağıda bulabilirsiniz:

 • Takılarınız için ilk başlarda sınırlı karakterlerle bir çalışma yapabilirsiniz.
 • İsimli kolye ya da güzel boncuklu bir kolye.
 • Özel tarih etiketleri yani düğün, nişan, doğum tarihleri ​​vb.
 • Evcil hayvan isim etiketleri.

Damgalama gerçekten tatmin edici ve mutluluk verici bir süreçtir; çünkü bitmiş parçalar cilalandığında oldukça profesyonel görünmektedir. Damgalarınız mükemmel olmasa da ya da girintiler düzensiz olsa bile emeğinize ile yaptığınız hoş ürünlere sahip olabilirsiniz.

Son Rötuşlar ve Ekstra Araçlar

Temel damgalama işleminden pek memnun değilseniz, parçalarınızı zevklerinize uyacak şekilde numaralar ve ekstra araçlar kullanarak geliştirme ya da iyileştirme yollarını tercih edebilirsiniz.

Etkili Harfler

Damgalama işlemini daha şık ve gösterişli hale getirmek amacı ile etkili harfleri kullanmayı seçebilirsiniz. Bu sayede dikkat çekici tasarımlar yapabilirsiniz. hatta silinmez kalem tercih ederek damgalı alanı göze çarpacak şekilde dikkatlice doldurabilirsiniz. Çizgilerin dışarı taşmasından sakın endişe duymayın; çünkü taşmaları polisaj bezi kullanarak temizleyebilirsiniz.

Delik Açma

Boşluklarınızda delik yoksa ve bunları bir mücevher parçasına takmak istiyorsanız, damgalama ile aynı tekniği kullanarak ya da zımba şeklinde metale bir delik açacak pense gibi aletleri kullanabilirsiniz.

Yüzey Efektleri

Eşyalarda vintage tarzı seviyorsanız metalleriniz üzerinde de eskitilmiş bir etki yaratabilirsiniz. Bazı metaller sirkede bulunan aside karşı oldukça hızlı tepki verir. Sizde sirke kullanarak damgalı eşyalarınızda vintage etkisi yaratabilirsiniz. Bunun için eşyalarınızı sirke dolu bir kapta ıslatmanız yeterli olacaktır.

Dokular

Yukarıda metal damgalarla ilgili bölümde anlatmış olduğumuz gibi metallere doku eklemek için çukurlar, zikzaklar, çizgiler vb. şekiller için kovan çekiçlerini kullanabilirsiniz.  Bu çekiçler damgalama işlemini yaparken yatırım yapacağınız aletlerin başında gelmektedir.

Şekiller

Bildiğiniz gibi boşluklar, üzerinde çalışması gerçekten eğlenceli olan çok sayıda boyut ve şekilde olabilmektedir. Eğer ihtiyacınız yoksa bir ton farklı şekle yatırım yapmanıza gerek yoktur, sadece boşluklarınızı ihtiyaç duyduğunuzda satın almanızı öneririz.

Gelecek Projeler

Metal damgalamayı öğrendikten sonra birbirinden güzel tasarımları yapabilir ve tasarımlarınızı daha da ileriye taşıyabilirsiniz.  Takı tabanlı olsun ya da olmasın pek çok farklı siteden mükemmel tasarımlar için fikir edinebilirsiniz. 

Metal damgalama sürecini iyice hakim olduktan sonra yaratabileceğiniz projeler için takı fikirlerini aşağıda bulabilirsiniz:

 • Kişiselleştirilmiş takılar ve aksesuarlar
 • Gümüş bilezik
 • Küpeler
 • Kolye
 • Anahtarlıklar
 • Çanta takıları
 • Bilezik ve kolye uçları
 • Damgalı gümüş eşyalar
 • Takı veya kolye uçları

 

İlgili Yazılar
Doğru Kolye boyu Nasıl Seçilir? | Kolye Uzunlukları Rehberi

Doğru Kolye boyu Nasıl Seçilir? | Kolye Uzunlukları Rehberi

Tel Çekme Makinesi Nedir, Nasıl Kullanılır?

Tel Çekme Makinesi Nedir, Nasıl Kullanılır?

Mikron Ölçer Nedir? | Nasıl Çalışır?

Mikron Ölçer Nedir? | Nasıl Çalışır?

Doğru Lazer Kesim Makine Seçimi Nasıl Olmalı? | 2023 Lazer Kaseim Makine Rehber

Doğru Lazer Kesim Makine Seçimi Nasıl Olmalı? | 2023 Lazer Kaseim Makine Rehber

ISTANBUL JEWELRY SHOW DA ALEX MAKİNA  DA VAR!

ISTANBUL JEWELRY SHOW DA ALEX MAKİNA  DA VAR!

Elmas Aletleri Nelerdir? | Nasıl Çalışır?

Elmas Aletleri Nelerdir? | Nasıl Çalışır?

Doğru Lazer Kaynak Makine Seçimi Nasıl Olmalı?

Doğru Lazer Kaynak Makine Seçimi Nasıl Olmalı?

Lazer Kaynak Makinesi Nedir | Nasıl Çalışır

Lazer Kaynak Makinesi Nedir | Nasıl Çalışır

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.