MOHS Sertlik Ölçeği Nedir? | Değerli Taşlar Tablosu

mohs sertlik

Güzel mücevherler için alışveriş yaptığınızda, belirli bir mücevherin ne kadar dayanıklı olduğunu biliyorsanız bu durum size değerli taşınızı ne kadar süreyle, ne zaman takacağınıza ve nasıl bakım yapacağınıza karar vermenize yardımcı olacaktır. Değerli taşların dayanıklılığının gizemini açığa çıkarmak ve size ömür boyu dayanabilecek bir değerli taş seçmeniz için fikirler vermek amacıyla bu gönderide Mohs sertlik ölçeği ile değerli taşların sertlik ölçülerini ele alıyoruz.

Alman mineralog Friedreich Mohs tarafından çizilmeye veya aşınmaya karşı pürüzsüz yüzey direncinin ham bir ölçümü olan MOHS'nin sertliği, bir mineralin Mohs yüzey sertliğinin bilinip bilinmediği ya da tanımlanmış olup olmadığı gözlemlenerek belirlenmektedir.

MOHS Sertlik Ölçeği Nedir?

Mohs ölçeği, mineral çeşitliliği için en önemli testlerden biridir. Bu ölçüm, bir mineralin çizilmeye karşı direncini Mohs için sertlik ölçeği olan 10 mineral ile karşılaştırır. Belirli bir mineralin çoğu numunesi aynı sertliğe yakın olduğu için değerlendirme oldukça faydalıdır. Aynı zamanda birçok mineral için güçlü bir sembolik özelliktir. Bir malzemenin sertliğini ölçmek için kullanılan birçok yöntem ve sistem olmasına rağmen, bunlardan en yaygın olanı Mohs Sertlik Ölçeğidir. 1812'de Friedrich Mohs tarafından kurulan bir sistem olan Mohs Sertlik Ölçeği, farklı minerallerin sertliğini test etmek ve karşılaştırmak için kullanılan bir tablo türüdür. Doğrusal veya logaritmik olmaktan çok sıralı olarak tanımlanabilecek olan ölçek, çizilmeye ve aşınmaya karşı pürüzsüz yüzey direncine dayalı olarak bir mineralin sertliğinin kaba bir ölçüsünü sağlamaktadır. 

MOHS Sertlik Ölçeği Ne İçin Kullanılır?

Mohs Sertlik Ölçeği, mineralleri tanımlamaya yardımcı olmak için uygun bir yol olarak kullanılmaktadır. Bir mineralin sertliği, mineralin Mohs Sertlik Ölçeği'nde bilinen sertlikteki başka bir maddeye karşı çizilmesiyle ölçülen, çizilmeye karşı göreceli direncinin bir ölçüsüdür. Bu grafik, bir mineralin sertliğini belirlemek için kullanılan indeks minerallerini ve bazı genel nesneleri özetlemektedir.

Bu yöntem özellikle sahadaki mineralleri tanımlamak için oldukça kullanışlıdır; bu sayede mineralleri bazı çok yaygın nesnelere (tırnak, kuruş, çivi) karşı test edebilirsiniz. Ölçek, yaratıcısı Alman jeolog ve mineralog Friedrich Mohs tarafından adlandırılmıştır.

Değerli Taşları Seçmek İçin MOHS sertlik Ölçeği Nasıl Kullanılır?

Mohs Ölçekleme, saha jeologları için mineralleri tanımlamanın önemli bir yoludur. Ayrıca gemologlar tarafından bilinmeyen değerli taşların tespiti için de kullanılmaktadır. Her mineral veya değerli taş bilinen bir Mohs sertliğine ya da sertlik değerleri aralığına sahiptir.

  • Mineral cinsini belirlemek için parlaklık ve bölünme gibi özelliklere ek olarak sahanın mineral sertliği kullanılır.
  • Değerli taşların tanımlanmasında gemologlar çeşitli yoğunluklar ve optik özellikler kullanırlar.
  • Bir gemolog, kuvars (7) tarafından çizilen ancak ortoklaz (6) tarafından çizilmemiş tanımlanamayan bir değerli taşa sahipse, bilinmeyen numunenin sertliği 7'den az veya 6'nın üzerindedir. Bu veri, uygulanabilir değerli taş türünü sınırlamaktadır.

Değerli Taş Türü

Mohs doğrusal bir boyut değildir. Bunun yerine, göreceli olarak çizilme sertliklerine göre sınıflandırılırlar. Yani korundum 9, elmas 10 bile olsa her zaman daha karmaşıktır. Sadece bir pırlantada bir pırlanta çizebilir. Korindon, topaz (8), kuvars (7) ve daha zayıf olan her şey kendilerini çizer. Mohs değerli taş sertlik ölçeği, bir doğal minerali çizme yeteneğine dayanmaktadır. Mohs tarafından çıkarılan malzeme modellerinin tümü mineraldir. Bu değerli taşlar doğal maddelerde kimyasal olarak saftır.

Değerli taşlar bir veya daha fazla mineralden oluşur. Yaygın olarak tanınan doğal malzeme olarak, boyut yapıldığında elmaslar ölçeğin en üstünde yer alır. Yüzey sertliği, malzemenin en zorlu malzemeyi veya daha yumuşak malzemeyi çizen boyutuyla tanımlanır. Apatit gibi ancak florür olmayan bu tür bileşikler çizilirse, sertlik Mohs'ta 4 ila 5 arasında olacaktır.

mahs sertlik grafiği.jpg (42 KB)

Dayanıklılık

Sertlik, dayanıklılık ve stabilite üç faktöre göre belirlenir. Kuyumcular yüzüklerde ve bileziklerde daha uzun ömürlü taşlar kullanma eğilimindedirler. Daha az dayanıklı taşlar küpe ve kolyeler için daha uygundur.

Yumuşaklık

Friedrich Mohs, Mohs'un sertlik ölçeğini 1822'de geliştirmiştir. Bu ölçek, farklı minerallerin göreceli sertliğinin başladığını yani yumuşaklığın (1), sertliğe (10) doğru olduğunu gösterir. Talk taşlar arasında en yumuşak olandır, elmas ise en sert taştır.

Değerli Taşlar İçin Sertlik Grafiğinin MOHS Ölçeği

Mohs ölçeği, 1'i en yumuşak ve 10'u en sert olmak üzere değerli taşları 1'den 10'a kadar sıralar. Bir taşın Mohs derecesi, diğer minerallere karşı çizilme direncinin bir ölçüsünü sağlamaktadır. Elmas en sert olarak bilinir ve diğer taşları çizebilir. Talk en yumuşak olanıdır. Aradaki referans mineraller arasında alçıtaşı, kalsit, florit, apatit, ortoklaz feldispat, kuvars ve topaz bulunur. Safir 9'luk bir sertlik değerine sahiptir, bu nedenle 1 ile 8 arasında derecelendirilmiş herhangi bir minerali çizebilir; ancak bir pırlantayı çizemez. Mohs ölçeğinin doğrusal olmadığına dikkat etmek oldukça önemlidir. Bir elmas aslında bir safir taştan 4 kat daha serttir. Topazdan sonraki skalada yer alan safir ise sadece 2 kat daha serttir. Sert ve yumuşak taşlar arasındaki ayrım çizgisi genellikle 7 olarak kabul edilse de her bir değer arasındaki sertlik seviyesi değişmektedir.

Mücevheratta kullanılan en popüler değerli taşların sertlik listesini aşağıda sizler için listeledik.

TAŞ ADI

SERTLİK DERECESİ

Elmas

10

Yakut

9

Safir

9

Krizoberil

8,5

Topaz

8

Spinel

8

Zümrüt

7,5 – 8

Akuamarin

7,5 – 8

Morganit

7,5 – 8

Ametist

7

Kuvars

7

Turmalin

7 – 7.5

Sitrin

7

Tanzanit

6.5 – 7

Peridot

6.5 – 7

Jasper

6.5 – 7

Kaplan gözü

6.5 – 7

Zirkon

6.5 – 7.5

Kantaşı

6.5 – 7

Oniks

6.5 – 7

Aytaşı

6 – 6.5

Opal

5.5 – 6.5

Lapis lazuli

5 – 6

Turkuaz

5 – 6

Malakit

3.5 – 4

Mercan

3 – 4

İnci

2.5 – 4.5

Kehribar

2 – 2.5

İlgili Yazılar
Doğru Kolye boyu Nasıl Seçilir? | Kolye Uzunlukları Rehberi

Doğru Kolye boyu Nasıl Seçilir? | Kolye Uzunlukları Rehberi

Tel Çekme Makinesi Nedir, Nasıl Kullanılır?

Tel Çekme Makinesi Nedir, Nasıl Kullanılır?

Mikron Ölçer Nedir? | Nasıl Çalışır?

Mikron Ölçer Nedir? | Nasıl Çalışır?

Doğru Lazer Kesim Makine Seçimi Nasıl Olmalı? | 2023 Lazer Kaseim Makine Rehber

Doğru Lazer Kesim Makine Seçimi Nasıl Olmalı? | 2023 Lazer Kaseim Makine Rehber

ISTANBUL JEWELRY SHOW DA ALEX MAKİNA  DA VAR!

ISTANBUL JEWELRY SHOW DA ALEX MAKİNA  DA VAR!

Elmas Aletleri Nelerdir? | Nasıl Çalışır?

Elmas Aletleri Nelerdir? | Nasıl Çalışır?

Doğru Lazer Kaynak Makine Seçimi Nasıl Olmalı?

Doğru Lazer Kaynak Makine Seçimi Nasıl Olmalı?

Lazer Kaynak Makinesi Nedir | Nasıl Çalışır

Lazer Kaynak Makinesi Nedir | Nasıl Çalışır

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.