Atlatma Halkaları Nasıl Kullanılır | Adım Adım: Başlangıç Kılavuzu

Atlatma_Halkaları_Gümüş_Halkalar_Nasıl_Kullanılır__buyuk.jpg (179 KB)
Mücevher yapımında atlama halkalarının nasıl kullanılacağını öğrenmek istiyorsanız doğru yerdesiniz. Atlatma halkaları, mücevher yapımında vazgeçilmezdir ve zincirlerden tokalara, kolyelerden takılara kadar her şeyi takmanıza olanak tanıyan aparatlardır. Sizler için hazırladığımız atlama halkaları blog yazımızda kolyeler ve küpeler gibi birçok takıda atlama halkaları nasıl kullanılır öğrenebilir ve takı yapımında kolaylıkla uygulayabilirsiniz. Bu yazımızda atlama halkaları nasıl açılır, nasıl kapanır gibi tüm soruların cevabını bulabilir ve merak ettiklerinizi öğrenebilirsiniz.  

Atlatma Halkası Nedir?

Atlatma halkaları, her şeyi bir arada tutmaya yardımcı oldukları için herhangi bir el yapımı takı projesinin önemli bir parçası olarak karşımıza çıkmaktadır. Atlatma halkaları, telden oluşan halkalardır. Bunlar, zincirlerden tokalara ve kolyelerden takılara kadar her şeyi takmanıza izin veren mücevher yapımının temel unsurları başında gelmektedir. Atlatma halkaları, mücevher yapımında önemli olan bir bulgudur ve takı parçalarınıza farklı bileşenleri tokaları, kolyeleri veya küpeleri bağlamanıza olanak tanır.

Bir kuyumcu iseniz atlama halkaları hakkında mutlaka bilginiz vardır; ancak acemi bir tasarımcı iseniz henüz atlama halkaları kullanmamış olabilirsiniz. Atlatma halkaları profesyonelce yapılmış ürünler yapmanıza yardımcı olacaktır. Kolyeler, kolyeler, çıtçıtlar veya yüzükler yapmanız gerekip gerekmediğini, atlatma halkalarının nasıl kullanılacağına dair bilgi, günlük kullanım için çekici, profesyonelce bitirilmiş ürünler yaratmanıza yardımcı olacaktır.Göz kamaştıran takılar yapmak istiyorsanız atlama halkalarını pense kullanarak açıp kapatmak sadece birkaç dakikanızı alacaktır.

Atlatma halkalarının nasıl kullanılacağını öğrenirken, farklı çeşitlerini ve ne için kullanıldıklarını öğrenmekte oldukça önemlidir. İki çeşit atlama halkası türü vardır. Bunlar:

 • Açık atlatma halkaları: Açıklık görevi gören dar bir kesime sahip küçük bir metal halkadır. Bu tür, atlama halkasının pense ile açılmasına izin verir, böylece diğer bileşenler kolaylıkla takılabilir. Daha sonra kapalı olarak lehimlenebilir. Bir atlama halkasının nasıl açılacağına dair adımları aşağıda detaylı olarak bulabilirsiniz.
 • Kapalı atlatma halkaları: Açıklığı olmayan küçük bir metal halkadır. Bunlar doğrudan mücevher parçalarına lehimlenebilir ya da diğer bileşenlere vidalanabilir.Atlama halkaları çok çeşitli farklı boyutlarda ve alaşımlarda piyasada bulunmaktadır. Takı yapımında parçalarınızın eşleşmesinde sizlere yardımcı olmaktadır. Bu sayede yapmış olduğunuz tasarımların daha şık olmasını sağlayabilirsiniz.

Atlatma Gümüş Halkalar Nasıl Kullanılır?

Atlatma halkalarının nasıl kullanılacağını öğrenmeden önce, tasarımınız için doğru olanları seçmeniz oldukça önemlidir. Atlatma halkaları, yaratıcı bir takı tasarımıyla birleştirildiğinde çok kullanışlı ve göze hitap etmektedir. Küpeleri, kolyeleri ve bilezikleri yaparken atlama halkasının en önemli olan kısmı, uygun şekilde kapatıldığından ve diğer bileşenlerin halkadan geçtiğinden emin olmaktır.

Bitiş ve şeklin ötesinde, atlama halkasının boyutunu belirleyen çapı ve atlama halkasını oluşturmak için kullanılan telin kalınlığı (çapı) ile belirlenen ağırlığı da dikkate almanız gerekmektedir. Atlatma halkası seçerken parçanızın sıradan bir aşınma için yeterince güçlü olup olmadığını kontrol etmeniz gerekecektir. Takı için kullanacağınız parçanız ne kadar ağırsa tercih edeceğiniz atlama halkaları da o kadar güçlü olmalıdır.

Bir Atlatma Halkası Nasıl Açılır.jpg (92 KB)

Bir Atlatma Halkası Nasıl Açılır?  

Atlatma halkalarının uzun süre güçlü ve dayanıklı kalabilmesi için düzgün bir şekilde açılması son derece önemlidir. Yanlış bir şekilde açmak onları zayıflatabilir ve kırılmasına neden olabilir. Doğru bir şekilde açılmış olan atlatma halkaları mücevher parçalarını uzun ömürlü ve kaliteli bir şekilde sağlam kalmasını sağlayacaktır. Kısacası atlatma halkalarını açmak oldukça kolaydır. Atlama halkalarının nasıl açılacağını aşağıda maddeleri halinde bulabilirsiniz:

1.Atlatma halkasını bir çift zincir burunlu pense ile yavaşça kaldırın. Penseyle atlama halkasının bir ucunu nazikçe sıkıştırın. Aralarında küçük bir boşluk olduğu için iki ucu kolayca fark edersiniz. Sonrasında atlama halkasını çalışma yüzeyinden kaldırmalısınız.

Atlatma halkalarını açmak için parmaklarınızı kullanmaktan kaçınmalısınız. Atlama halkaları küçüktür, bu nedenle pensenin sivri ucu onları sıkıştırmak için mükemmel olacaktır. Ayrıca pense metal halkayı bükmek için gerekli kuvveti uygulamanıza izin verecektir.

2.Halkanın diğer ucunu kelepçelemek için ikinci bir çift pense kullanmalısınız. Serbest olan elinizde başka bir çift pense tutun, böylece iki elinizle aynı anda çalışabilirsiniz. Baskın olmayan pense ile hafif boşluğun diğer tarafındaki halkanın karşı ucunu sıkıştırın. 

 • Halkadaki küçük boşluk yukarı bakmalıdır.

3.Halkayı açmak için en sağdaki pensenizi kendinizden uzağa doğru çevirin. Sağ elinizdeki penseyi kendinizden uzağa doğru hareket ettirin ve halkanın sağ tarafını hareket etmeye çalışın. Aynı zamanda, halkayı açmak için sol pense setini kendinize doğru çevirmelisiniz.

 • Halkanın her iki ucunu birbirinden ayırmak yerine bükmeye odaklanmalısınız. Uçları birbirinden ayırmak, halkanın şeklinin bozulmasına neden olacaktır.
4.Aralık yaklaşık 3 ila 5 mm (0,12 ila 0,20 inç) genişliğinde olduğunda bükmeyi durdurmalısınız. Aralığın tam olarak bu ölülerde olması gerekmemektedir; ancak boşluğun bir zincir veya aparatın geçmesi için yeterince büyük olması gerekmektedir.

Bir Atlatma Halkası Nasıl Kapatılır?

Atlatma halkalarını kapatmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 • Atlatma halkalarını bir araya getirmek için yine pense kullanmalısınız.
 • Atlatma halkalarının daha sağlam bir şekilde kapatmak istiyorsanız uçları biraz üst üste bindirebilirsiniz.
 • Son olarak atlatma halkalarını kontrol etmelisiniz.

Takı Yapımı İçin Lehimleme ve Atlatma Halkaları.jpg (312 KB)
Takı Yapımı İçin Lehimleme ve Atlatma Halkaları

Atlatma halkalarının nasıl kullanılacağını öğrenmenin en önemli adımlarından biri, onları nasıl lehimleyeceğinizi bilmektir. Aşağıdaki atlama halkalarını lehimlemek için kullanılan adımları inceleyebilirsiniz:

 • Yukarıda listelenen adımları kullanarak atlatma halkanızın güvenli bir şekilde kapatıldığından emin olun.
 • Ek yerine dikkatlice lehim pastası sürün.
 • İnce bir alev kullanarak, lehimi ek yerinin içine akıncaya kadar eşit şekilde ısıtın.
 • Son aşama olarak parçayı temizlemek için koruyucu solüsyona koymadan önce ateşten alın ve soğutun.

Atlama Halkaları Nasıl Yapılır?

Atlatma halkaları nasıl kullanılıyor artık bilgi sahibisiniz. Şimdi kendi atlama halkalarınızı yapmaya hazır mısınız? Piyasada yüksek kalitede atlama halkalarını bulmak mümkündür; ancak kendi başınıza da yapmak da oldukça eğlenceli olacaktır. Takı üretirken atlatma halkaları çeşitlerini unutmamalısınız. Atlatma halkaları sayesinde parçaları bir araya getirerek göz alıcı şık takıları yapabilirsiniz.

Yüzükler, kolyeler ve tokalar için pek çok modelde ve renkte atlama halkaları piyasada yer almaktadır. Atlatma halkalarına sahip olmak bir projeyi bitirmenizde ve satış için hazır olmasında büyük rol oynamaktadır.

Piyasada birçok mağazadan ya da internet üzerinden atlama halkası satın alabilirsiniz; ama yine de atlatma halkanızı kendiniz yapmak istiyorsanız aşağıda size sunduğumuz adımları takip edebilirsiniz:

 • Öncelikle oluşturmak istediğiniz atlatma halkası boyutu ve seçmiş olduğunuz tel için çapı yaklaşık olarak 0,8 cm bir mandrel seçin.
 • Her bir ilmeği bir öncekine yakın tutarak telinizi mandrelin etrafına sarın. Her tam döngü bir atlama halkası oluşturacaktır. Bu nedenle ihtiyacınız olan atlama halkalarının sayısı için yeterli döngü oluşturana kadar devam edin.
 • Teli dikkatlice mandrelden kaydırın ve sağlam bir yüzeye yerleştirin.
 • Bir mücevher testeresi kullanarak, tek tek halkalar oluşturmak için teli kesin. Ortaya çıkan halkalar atlama halkalarınız olacaktır.
 • Her bir halkanın uçlarını birbirine düzgün bir şekilde uyacak ve lehimlemesi daha kolay olacak şekilde eğeleyin.
 • Artık takılarınızda kullanmak için atlama halkalarına sahipsiniz.

Kuyumculuk Projeniz İçin En İyi Atlama Halkalarını Bulmak

Kuyumculuk projelerinizde ister piyasada hazır olan atlatma halkalarını tercih edebilir isterseniz de kendi atlatma halkanızı kendiniz yapabilirsiniz. Kendi atlatma halkalarınızı yaparken biraz vakit kaybı olabilir; ancak hazır atlatma halkaları almanız mücevher yapımında sizlere vakit kazanmanızı sağlayacaktır.

Atlatma halkalarını çok çeşitli boyutlarda piyasadan temin edebilirsiniz. Alex Makina olarak bizlerde birbirinden çeşitli atlatma halkalarını sizlere sunmaktayız. Atlatma halkaları modellerini görmek ve satın almak için tıklayınız.  

1001-102.png (32 KB) 1001-106.png (31 KB) 1001-108.png (31 KB)

                                        
İlgili Yazılar
Doğru Kolye boyu Nasıl Seçilir? | Kolye Uzunlukları Rehberi

Doğru Kolye boyu Nasıl Seçilir? | Kolye Uzunlukları Rehberi

Tel Çekme Makinesi Nedir, Nasıl Kullanılır?

Tel Çekme Makinesi Nedir, Nasıl Kullanılır?

Mikron Ölçer Nedir? | Nasıl Çalışır?

Mikron Ölçer Nedir? | Nasıl Çalışır?

Doğru Lazer Kesim Makine Seçimi Nasıl Olmalı? | 2023 Lazer Kaseim Makine Rehber

Doğru Lazer Kesim Makine Seçimi Nasıl Olmalı? | 2023 Lazer Kaseim Makine Rehber

ISTANBUL JEWELRY SHOW DA ALEX MAKİNA  DA VAR!

ISTANBUL JEWELRY SHOW DA ALEX MAKİNA  DA VAR!

Elmas Aletleri Nelerdir? | Nasıl Çalışır?

Elmas Aletleri Nelerdir? | Nasıl Çalışır?

Doğru Lazer Kaynak Makine Seçimi Nasıl Olmalı?

Doğru Lazer Kaynak Makine Seçimi Nasıl Olmalı?

Lazer Kaynak Makinesi Nedir | Nasıl Çalışır

Lazer Kaynak Makinesi Nedir | Nasıl Çalışır

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.