Altın Hangi Sıklıkla Temizlenmeli

Altınlar_Ne_Sıklıkla_Temizlenir_buyuk-yeni.jpg (61 KB)

Göz kamaştıran mücevherlerin her daim ilk günkü canlılığını ve güzelliğini koruması oldukça önemlidir. Beğeni ve hevesle aldığınız tasarımlar kullanıma bağlı olarak kimi zaman ilk günkü canlılığını yitirmektedir. Bu nedenle mücevherlerinizin ilk günkü güzelliğini koruması için belli zamanlarda uygun ürünlerle temizlenmesi ve bakımının yapılması son derece önemlidir. Mücevherlerin her altı ayda bir profesyonel olarak bakımının yapılması ve temizlenmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra gevşemiş uçların ve hasarların her yıl düzenli olarak kontrol edilmesini öneririz.

Günümüzde altın kadar gümüş takılarda popülerliğini arttırarak yoluna devam etmekte. Gümüş takılarında en az altın takılarda olduğu kadar belli zaman aralıklarında düzenli olarak temizlenmesi gerekmektedir. Bu sayede modası geçmeyen ve her daim şıklığınıza şıklık katacak olan takı tasarımlarını uzun yıllar gönül rahatlığı ile kullanamaya devam edebilirsiniz. İster sadece birkaç altın takınız olsun ister mücevher kutunuz tamamen altından oluşuyor olsun aşağıda sizler için verdiğimiz altın temizleme ipuçlarını dikkate alarak göz alıcı takılarınızın her daim ilk günkü canlılığını korumalarını sağlayabilirsiniz.
Blog yazımızda siz altın severler için takılarınızın nasıl temizlenmesi gerektiği hakkında birçok detayı bir araya getirdik. Siz de aşağıdaki temizlik yöntemlerini tercih ederek altın hangi sıklıkta temizlenmeli sorusunun yanıtını bulabilir ve kısa süreler içinde altın takılarınızı temizleyerek bakımını yapabilirsiniz.

Altın Hangi Sıklıkla Temizlenmeli

Altın hangi sıklıkta temizlenmeli sorusunu cevabını merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. Blog yazımızda bu sorunun cevabını detaylı olarak bulabilirsiniz. Altın takılar da kullanıma bağlı olarak zaman içinde canlılığını ve güzelliğini kaybedebilmektedir. Makyaj, nemlendirici, cilt teması ve diğer elementlere maruz kalması sebebiyle takılarda solmalar, lekelenme ve renk değişimleri olabilmektedir. Bu sebepler nedeniyle takılarınızın belli zaman aralıklarında temizlenmesi gerekmektedir.

Bunun yanı sıra altın takılarınızın temizlenme süreci onları ne sıklıkta taktığınıza bağlı olarak da değişiklik göstermektedir. Örneğin yoğun olarak severek taktığınız takılarınızı çok sık kullanmadığınız takılara göre daha kısa süreler içinde temizlemeniz gerekmektedir.

Bunun yanı sıra küpeler, kolyeler, bilezik ve yüzükler çeşitli madde ve mikroorganizmalarla temas etmektedir. Bu da onların üzerinde zaman içinde kirlerin birikmesine sebep olmaktadır. Bu nedenle makyaj yaparken, güneş kremi ya da nemlendirici kullanacağınız zamanlarda takılarınızı çıkarmanız isabetli olacaktır.


Temizlik Rutini

Altın takılarınızı temizlik rutinine bakacak olursak takılarınızı ayda en az bir kez temizlemeniz daha canlı ve parlak olmalarını sağlayacaktır. Bunun yanı sıra takılarınızın ne kadar kirlendiklerine bağlı olarak iki hafta da bir temizlemekte uygun olacaktır. Takılarınızı temizlemeyi ihmal ettiğiniz takdirde hem takılarınız hem muhtemel sağlığınız için olumsuz sonuçlar doğuracağını unutmamanız gerekir. Sonuç olarak takılarınızın kirlenmesi, koyulaşması ve parlaklığını yitirmesi kirlendiğinin ve hijyenik olmadığının bir kanıtıdır.

Farklı Takılar İçin Temizlik Önerileri

Altın takılarınız düzenli olarak takıldığında cilt yağlarına, terlemeye, toza, kozmetik ürünlerine ve diğer kirleticilere maruz kalmaktadır. Bu sebeple parlaklığını korumak ve hijyen sağlamak amacıyla düzenli olarak temizlenmeleri gerekir. Aşağıda farklı takılar için alternatif temizleme yöntemlerini bulabilirsiniz.

Altın Saat.jpg (83 KB)

Saatler

Her kullanımdan önce ve sonra, olukları temizlemek için saatinizi ıslak bir pamuklu ped veya ıslak bir pamuk tozu ile temizleyin. Altın bir saat için, daha önce önerildiği gibi diş macunu kullanabilirsiniz; ancak altın kaplamayı çözebileceği için çok sert ovalamamaya dikkat etmelisiniz.

Bilezikler

Altın bilezikler cildiniz, kullandığınız sabunlar ve hatta hava tarafından bile köreltilebilir. Birkaç temizlik malzemesini kullanarak parıltısını geri getirebilirsiniz. Temizleme çözücüsü, yumuşak kıllı fırça, yumuşak bez ve süzgeç temizleme işlemi için gerekli olan malzemelerdir.

 • Büyük bir kaba iki bardak ılık su ve birkaç damla temizleme çözeltisi ekleyin.
 • Altın bileziğinizi karışımın içine atarak 15 dakika bekletin.
 • Her parça iyice temizlenene kadar temizleme fırçasıyla sıkı ve ayrıntılı parçaların etrafını hafifçe fırçalayın.
 • Bilezikleri takmadan önce durulamak için temiz ve ılık su kullanın. Son olarak takılarınızı akan suyun altında durulayın.

Altın Kolyee.jpg (40 KB)

Kolyeler

Cildiniz, kullandığınız sabun ve hatta hava bile altın kolyenizin parlaklığını azaltabilir. Birkaç temizlik malzemesiyle kolyenizin parlaklığını geri getirebilirsiniz. Temizleme sıvısı, yumuşak kıl fırçası ve yumuşak bir bez temizlik işlemi için yeterli olacaktır.

 • Büyük bir kaba iki bardak ılık su ve birkaç damla temizleme çözeltisi ekleyin.
 • Ayrıca karışıma birkaç damla sirke eklenmelidir.
 • Küçük boyutlu yumuşak kıl fırça ile hafifçe fırçalayın.
 • Durulamak için ılık suya batırın.
 • Bir kağıt havlu ya da yumuşak kuru bir bezle silebilirsiniz. İsterseniz de doğal olarak kurumaya bırakabilirsiniz.

Altın Yüzük.jpg (50 KB)

Yüzükler

Birkaç temizlik malzemesiyle yüzüklerinizin parlaklığını geri kazandırabilirsiniz. Bunun için parlatıcı bir çözelti, yumuşak bir kıl fırçası ve yumuşak bir bez gereklidir.

 • Ilık suyu ve birkaç damla takı temizleme çözeltisini karıştırın.
 • Temizlenmesi gereken yüzük parçanızı 10 dakika boyunca su da bekletin.
 • Her parça temizlenene kadar temizleme fırçası ile oyulmuş alanların etrafını hafifçe fırçalayın.
 • Sonrasında takıları temiz ve ılık suda yıkayın. Takıları akan suyun altında temizleyin ve yumuşak bir bezle iyice kurulayın.

 Altın Pırlanta.jpg (30 KB)

Altın Pırlanta Yüzükler

Altın pırlanta yüzüklerinizi temizleme de en iyi yöntem parlatıcı bir çözelti, yumuşak bir kıl fırçası ve yumuşak bir bez kullanmaktır.

 • Ilık suyu ve birkaç damla takı temizleme çözeltisini karıştırın.
 • Temizlenmesi gereken yüzük parçanızı 10 dakika boyunca su da bekletin.
 • Yüzükler temizlenene kadar temizleme fırçası ile oyulmuş alanların etrafını hafifçe fırçalayın.
 • Sonrasında yüzükleri temiz ve ılık suda yıkayın. Takıları akan suyun altında temizleyin ve yumuşak bir bezle iyice kurulayın.

Kol Düğmeleri

Altın veya gümüşten yapılmış kol düğmeleri ılık, sabunlu su ve yumuşak bir bezle hafifçe temizlenebilir. Dar alanlara girmek için yumuşak kıllı bir fırça veya profesyonel bir temizleme fırçası kullanılarak temizleme işlemi yapılabilir.

Kolye Ucu

Kolye uçlarınızı temizlemek için aşağıdaki yöntemiz izleyebilirsiniz:

 • Az miktarda mücevher temizleme solüsyonunu ılık suya ekleyin.
 • Parlaklık kazandırmak için birkaç damla sirke ekleyin.
 • Kolye ucunuzu yeni olan yumuşak kıl fırçası ile hafifçe fırçalayın.
 • Durulamak için kolye uçlarını ılık suya batırın.
 • Doğal olarak kurumasını sağlayabilir veya kağıt havlu ya da normal bezle hafifçe kurulayabilirsiniz.

Altın Zincir.jpg (45 KB)

Zincir

Birkaç temizlik ürünü ile altın zincirinizin ışıltısını geri kazandırabilirsiniz. Bunun için bir temizleme solüsyonu, yumuşak kıllı bir fırça ve yumuşak bir havlu yeterli olacaktır.

 • Bir kaseyi ılık su ve az miktarda takı temizleme solüsyonu ile doldurun.
 • Temizlenmesi gereken zincirinizi 15 ila 20 dakika su içinde bekletin.
 • Altın zinciriniz temizleninceye kadar hafifçe fırçayla ovalayın.
 • Kirleri gidermek için takıları ılık suyla durulayın. Takılar akan suyun altında durulanmalıdır. Temiz ve yumuşak bir bezle kurutulmalıdır.

Tüm Altın Temizleme Ürünleri Alex Makina'da

Tüm altın temizleme ürünleri çeşitlerini AlexMakina’da bulabilir ve size özel fiyatlardan hemen sipariş verebilirsiniz. Altın temizleme için aradığınız çözelti ya da tüm araç gereçler AlexMakina’da sizi bekliyor. Son teknoloji ile üretilmiş olan her bir altın temizleme ürünü üstün performansa sahip olacak şekilde sizlere sunulmaktadır.

 311-105.png (36 KB) 311-104.png (32 KB)311-124.png (28 KB)

İlgili Yazılar
Lazer Kaynak Makinesi Nedir | Nasıl Çalışır

Lazer Kaynak Makinesi Nedir | Nasıl Çalışır

Mikron Ölçer Çalışma Prensibi Nedir?

Mikron Ölçer Çalışma Prensibi Nedir?

Lazer Kaynak Makinesi Çalışma Prensibi Nedir?

Lazer Kaynak Makinesi Çalışma Prensibi Nedir?

Lazer Kaynak Aksesuarları Fiyatları ve Çeşitleri

Lazer Kaynak Aksesuarları Fiyatları ve Çeşitleri

 Kuyumcu Freze Çeşitleri ve Özel Uç Fiyatları

Kuyumcu Freze Çeşitleri ve Özel Uç Fiyatları

Altın Hangi Sıklıkla Temizlenmeli

Altın Hangi Sıklıkla Temizlenmeli

51. İstanbul Uluslararası Mücevherat, Saat ve Malzemeleri Fuarı | Alex Makina

51. İstanbul Uluslararası Mücevherat, Saat ve Malzemeleri Fuarı | Alex Makina

Yeni Başlayanlar için En iyi Laplama Araçları ve Ekipmanları 2022 Rehberi

Yeni Başlayanlar için En iyi Laplama Araçları ve Ekipmanları 2022 Rehberi

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.