Kaplama Kimyasalları ve Malzemeleri Çeşitleri ve Fiyatları

Kuyum ürünleri, doğadan ilkel yöntemlerle elde edilen değerli ve iyi görünümlü madenlerin insanlar tarafından kullanılması ile başlayan ve günümüze kadar uzanan bir yolculuğa sahiptir. Altın ve gümüş gibi madenlerden üretilen takılar oldukça maliyetli olabildiği için zaman içerisinde daha ucuz alternatifleri aranmış ve hem kimya hem de makine teknolojilerinde yaşanan gelişmeler bu alanda pek çok ileri çözüm yolu bulunmasına neden olmuştur. Elbette ki bir ürünü temel düzeyde üretmek günümüz şartlarında yeterli değildir. Üretilen ürünün görünümünü en iyi durumuna getirmek de endüstrinin çözmesi gereken en önemli adımlardan biridir. Bu makalemizde kuyumculuk endüstrisinde yapılan kaplamalar ve zirkonyum isimli kimyasal elementin kuyumculuk endüstrisinde oynadığı rolü detaylı olarak inceleyeceğiz.

Kuyumcu Pino Kaplama Çeşitleri

Kuyumculuk endüstrisinde en geçerli sorunların başında altın ve gümüş gibi madenlerin yüksek maliyetleri nedeniyle tüketici tarafından erişilmelerinin zor olmasıdır. Bu bağlamda hem görünüm olarak bu iki metalin özelliklerini taşıyan hem de daha ucuz alternatifler üretebilmek için pino kaplama teknolojileri geliştirilmiştir. Kullanılan kimyasallar, kaplama yapılacak ürünün kaç ayar görünümüne kavuşması istendiğine göre seçilir ve uygulanır.

Renklerine Göre Pino Kaplamalar

Kuyumculuk endüstrisinde kullanılan metallerin her birinin kendi özgül renkleri vardır. Üretilen ürünlerin bu özgül renkler dışında farklı tonlara sahip olması için pino kaplamalar kullanılabilir. Çikolata, yeşil, kahverengi ve pembe tonları bu renklere birer örnektir. Bununla beraber 1N ile 6N arasında değişen renk tonları da vardır. Bu ürünlerin her biri farklı altın tonlarına sahiptir ve doğru uygulandıkları durumlarda her biri dünya standartlarına uygun, farklı ayarda altın renkleri sağlarlar.

307-121.png (16 KB) 307-122.png (16 KB)307-123.png (16 KB)307-124.png (16 KB)307-125.png (16 KB)307-126.png (16 KB)

Yapısal Farklarına Göre Pino Kaplamalar

Kaplama sürecinin kendisi, yoğunluklu olarak saf su içerir. Genellikle kaplama sürecinde kullanılan kimyasallar bu saf su içerisine karıştırılır ya da eritilirler. Pino kaplama işleminde de hem toz hem de sıvı haldeki kaplama sıvıları tercih edilebilir. Hem toz hem de sıvı kaplama sıvılarının, farklı renk seçenekleri olmakla beraber her birinin banyo sıvılarını hazırlarken kullanım miktarları farklılık gösterebilir. Bu nedenle, tercih ettiğiniz pino kaplama ürününü hazır hale getirmek için üretici tavsiyelerini dikkate almanız gerekir.

Kaplama Kimyasalları Nelerdir, Hangi Alanlarda Kullanılır?

Kaplama kimyasalları, herhangi bir metal parçanın yüzeyini istenen renk ve özellikte kaplayarak ürüne görünüm ve diğer özellikler kazandıran kimyasallardır. Özellikle takı üretiminde kullanılan ve altın ya da gümüş kadar değerli olmayan metal parçaların görünümünü iyileştirmek için kullanılırlar. Kuyumcular ve takı üreticileri kaplama kimyasalları ile yoğun mesai harcayan mesleklerdir. Kaplama sürecinde kullanılan kaplama kimyasalları şunlardır:

 • Yağ alma
 • Asit dip
 • Koruyucu lak
 • Oje kırmızı
 • Oksit patina
 • Saf su
 • Kaplama sıvısı

307-200.png (35 KB) 307-260.png (27 KB)307-253.png (35 KB)

Ne işe yarar?

Herhangi bir metalin yüzeyi kaplanacağı zaman, süreç belirli aşamalara sahiptir. Bu aşamaların her birinde, ilgili metal farklı kimyasallarla tepkimeye sokulur ve kimyasalların bu tepkime sonucu istenen sonucu sağlamaları beklenir. Buna göre, yapılacak kaplama türüne de bağlı olarak birkaç farklı kimyasal banyo hazırlanır. Bu banyoların bazıları saf su içerirken diğerleri yukarıda bahsettiğimiz farklı kimyasallar ile saf su karışımından oluşur. Süreç yağ alma ile başlar ve nihayetinde kullanılacak kaplama sıvısı banyosunda ilgili kaplama işleminin gerçekleşmesi ile son bulur. Ayrıca, süreç içerisinde maskeleme gereksinimleri için de kimyasallar mevcuttur.

Kimler Kullanabilir?

Kaplama kimyasalları, kaplama ürün üreten işletmeler tarafından yoğun olarak kullanılmaktadır. Süreç basit gibi görünse de kimyasalların nitelikleri bakımından çeşitli riskler barındırır. Bu bağlamda, konuya hâkim ve eğitimli kişiler tarafından kullanılmaları uygundur.

Kaplama Malzemeleri Nelerdir, Hangi Alanlarda Kullanılır?

Kaplama malzemeleri, içerisinde kimyasalları ve kaplama sürecinde kullanılan çeşitli ekipmanları barındıran geniş bir ürün grubudur. Bu ürün grubunu üç ana başlıkta incelemek mümkündür. Bunlar başlıklar ise şunlardır:

 • Kaplama sıvıları
 • Kaplama kimyasalları
 • Kaplama ekipmanları

Ne İşe Yarar?

Kaplama malzemeleri, kaplama sürecinde kullanılan tüm sarf malzemeleri içerir. Kaplama sıvıları, bu makalede de bahsettiğimiz kaplama kimyasalları, cam fanuslar, rodaj uçları, anotlar, beher kapakları, termometreler, rodaj mandalları ve daha pek çok ekipman bu grupta sayılabilir. Her ürün ve ekipman, kaplama işlemi gerçekleştirilirken, sürecin sorunsuz gerçekleşmesi için gereklidir ve farklı işlevleri yerine getirirler. Kaplama işlemi basit gibi görünen ama içerik bakımından pek çok faktöre bağlı olan bir süreçtir. Kullanılan ekipman ve kimyasalların kalitesi, kaplama kalitesi üzerinde doğrudan etkiye sahiptir. Bu nedenle, hangi ekipmanı seçeceğiniz hakkında sorunlar yaşıyorsanız, Alex Makine olarak sizlere bu konuda destek sunmaya hazırız.

Altın Kaplama Kimyasalları ve Malzemeleri Fiyatları

Altın kaplama sürecinde kullanılan kimyasal ve malzemelerin fiyatları, ürün kalitesine, menşei ülkeye, yapılacak uygulamaya ve ürün türüne göre değişiklik gösterir. Çoğunluğu ithal olan bu ürünler, döviz kurlarının durumuna göre fiyatlandırıldığı, her tedarikçinin fiyat politikalarının farklı oluşu ve diğer nedenlerden ötürü fiyat farklılıklarına sahip olabilir. Alex Makine olarak, kaplama kimyasalları ve malzemeleri fiyatlarında üretici için en iyi performansı sunan ürünleri en uygun şekilde tedarik etmek için durmadan çalışıyoruz. 25 yılı aşkın süredir kuyumculuk endüstrisinde faaliyet gösteren üreticilerimiz için farklı amaçlar için üretilmiş çok çeşitli ürün gruplarını stoklarımızda tutarak, endüstrinin kesintisiz çalışabilmesine olanak sağlıyoruz.

Sıkça Sorulan Sorular

Bilindiği gibi altın, oldukça değerli bir madendir ve bu nedenle tüketicinin erişimi sınırlıdır. Bu durum karşısında hem altın görünümüne sahip hem de daha düşük maliyetli ürünlerin üretilmesi için uygulanan yönteme altın kaplama denir. Altın kaplama herhangi bir metalin görünümünü altın ile oldukça benzer bir duruma getirir fakat, kaplama sonucu üretilen ürünler altın kadar değerli değildir.

 • Kaplama rengi neye göre belirlenir?

Alex makine olarak sattığımız altın kaplama kimyasalları hem standart altın renkleri hem de uygulanabilecek farklı renk seçeneklerine sahiptir. Kimyasal, metalin istenen rengi alabileceği şekilde formüle edilmiştir ve doğru uygulandığında yüksek kalite bir kaplama rengi sunar.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.