covid19_bilgi_mailing_1000x.jpg (139 KB)

                                             
                                                        PIRLANTA, MOZANİT VE SENTETİK PIRLANTALAR

Elmas ve Pırlanta halk arasında 2 farklı taş olarak bilinmektedir. Değerli taşlar arasında en eski olan taş elmastır.Pırlanta ise elmasın 1919 yılında Marcel Tolkowsky tarafından bulduğu bir kesim şeklidir.Bu kesim şeklinde ışık; taşın içinde kırılır ve muhteşem bir parlaklık ortaya çıkarak geri yansır.

 

Pırlanta, fiyatının yüksek olması sebebi ile yıllardır piyasada benzerleri ve sahteleri ile anılmaktadır. Mozanit taş ve sentetik pırlantalar (CVD, HPHT) bunların başlıcalarıdır.Bu taşları gerçek pırlantadan ayırt etmek için 2 aşamalı bir test işlemine tabi tutmak gerekmektedir. İlk olarak mozanit testi ve ikinci aşamada sentetik’lik testi yapılmalıdır.

                                                                          MOZANİT TAŞ

Mozanit taş silikon karbid olarak bilinen dünyada doğal olarak oluşmuş bir mineraldir. Bilinen tüm değerli taşlardan daha parlaktır.1893 yılından Fransız bilim adamı Dr. Henri Moissan tarafından keşfedilmiş ve onu anısında mozanit olarak adlandırılmıştır. Pırlantadan sonra en sert taştır (9.25). Mozanit taşı pırlantadan ayırt etmek için PRESIDIUM MULTI TESTER III kullanılır. Bu cihaz pırlanta ve mozanit taşı birbirinden ayırt eder. Fakat laboratuar ortamında üretilmiş sentetik pırlantaları ayırt edemez.

                                       
                                                                    Presidium Sentetik Taş Test Cihazı

                                                                          Presidium Multi Tester III

                                                           

                                                                 SENTETİK PIRLANTA

Sentetik pırlantalar yapay süreç uygulanarak laboratuvar ortamında üretilen türlerdir.CVD ve HPHT olarak ikiye ayrılırlar.Gerçek pırlantadan ayırt etmek oldukça zor olup, gemoloji laboratuvarları tarafından özel cihazlar kullanılarak ayırt edilir.Presidium firmasının yeni çıkartmış olduğu PRESIDIUM SENTETİK TAŞ CİHAZI II ile pırlantaların gerçek veya laboratuvar ortamında (CVD, HPHT) üretilmiş olduğu test edilebilir.

                                   
                                                              
 Presidium Sentetik Taş Cihazı

                                                                       Presidium Sentetik Taş Cihazı

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.